שתף קטע נבחר

יעלון: לא סתם יש קשיים למארגני המשט

בישראל שבעי רצון מעצירת המשט לעזה עוד לפני שיצא לדרך. השר יעלון: "זה הודות לעבודת המטה ולתוכניות צה"ל". גורם המעורה בהכנות: "טירקל היה מוחא כפיים"

"לא סתם יש קשיים למארגנים להוציא לפועל את תוכניותיהם". הדברים הללו נשמעו בסוף השבוע מפי השר לעניינים אסרטגיים, משה (בוגי) יעלון, ששיבח את עבודת ההכנה של ישראל לקראת המשט לעזה: "זה הודות לעבודת המטה שכוללת ריכוז מאמץ בתחום המדיני-דיפלומטי והכנת תוכניות מבצעיות של צה"ל, שאמורות לתת מענה לתרחישים השונים".

 

במשרד החוץ הגיבו היום לטענות פעילי המשט, על חבלות בשתי ספינות שהיו אמורות להפליג לעזה מטורקיה ומיוון. "ההאשמות מגוחכות, פרנואידיות ובכייניות", אמר דובר המשרד, יגאל פלמור. "המארגנים לא עשו את המינימום הנדרש כדי להראות שאכן היתה חבלה. הם חיים בסרט של ג'יימס בונד".

 

גם בטורקיה אמרו כי הנזק לספינה האירית שעגנה שם אינו תוצאה של חבלה מכוונת. בעיתון הטורקי "הורייט" נכתב כי מהחקירה שהתקיימה התברר שהספינה ניזוקה לפני כניסתה למים הטורקיים, ולא בנמל גוצ'ק. על פי הממצאים הראשוניים של הבדיקה, הנזק לספינה אינו תוצאה של חבלה בזדון", אמר דיפלומט טורקי לעיתון.

 

השר יעלון אמר כי ישראל למדה מטעויות עבר, "וההוכחה לכך היא עבודת המטה הרצינית והמעמיקה שמתבצעת כהכנה למשטים הנוכחיים". בעבר, ציין יעלון, עבודת המטה בחטיבה בצה"ל היתה טובה יותר מאשר בדרג המדיני, ואילו כיום מתבצעת עבודת מטה ברמה גבוהה, והמשרד לנושאים אסטרטגיים הוא חלק מזה.

 

"יש סיכוי שבסוף לא יהיה משט"

במערכת הביטחון ובמערכת המדינית שבעי רצון מן ההתפתחויות סביב המשט, אולם נערכים גם לאפשרות שהמשט ייצא לדרך. גורמים מדיניים שיבחו במילים חמות ביותר את התנהלותה של יוון ושל ראש ממשלתה, ג'ורג' פפנדראו, ואמרו כי "היוונים עושים עבודה יוצאת מן הכלל. הקשרים של נתניהו וברק עם פפנדראו משפיעים על מה שמתחרש, ולראייה - היוונים עושים מאמצים גדולים למנוע את המשט". 

 

גורם המעורה בהיערכות למשט אמר ש"כל המערכת המדינית והביטחונית מטפלת בנושא הזה. השופט טירקל לא יאמין עד כמה המסקנות של הדו"ח הראשון שלו יושמו, עד המילה האחרונה. אם תוקם ועדה נוספת, טירקל ימחא כפיים. אנחנו מתייחסים בכל הרצינות למשט ולאפשרות שיהיו צרות. איסוף המודיעין בנוגע למשט הוא ברמה שלא היתה, וכל בדל מידע נבדק ונבחן".

 

בישראל אומרים כי מוקדם עוד לדעת מה יעלה בגורל המשט. "זה נראה כאילו שהדברים הולכים בכיוון חיובי, אבל אי אפשר לדעת, ולכן אנחנו נערכים לכל אפשרות, כאילו שלא קרה שום שינוי בימים האחרונים. המערכת המדינית פועלת ללא הרף על מנת להפעיל לחץ בינלאומי כדי למנוע את המשט, ובמקביל, צה"ל וכוחות הביטחון עומדים היכון כדי לבלום כל אפשרות של הגעה לעזה, של ספינה אחת או יותר. יש סיכוי שבסוף לא יהיה משט ולא יהיו עימותים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעשו הכנות. השר יעלון
צילום: אלכס קולומויסקי
הספינה האירית. חבלה מכוונת?
מומלצים