שתף קטע נבחר

אונ' בן-גוריון סוגרת את המכינה הקדם-אקדמית

הסגירה נובעת מסכסוך העבודה הממושך עם הסגל האקדמי הזוטר, שהשבית לאחרונה את המכינה. מורי המכינות: "האוניברסיטה זנחה כל מחויבות לתושבי הדרום". הנהלת בן-גוריון: "עמדות הסגל הזוטר קיצוניות ולא-מציאותיות"

אוניברסיטת בן גוריון הודיעה אתמול (יום א') על סגירת המכינה הקדם-אקדמית בשל אילוצים כלכליים. בן-גוריון היא האוניברסיטה היחידה הפועלת בדרום הארץ, ועל כן המשמעות של סגירת המכינה היא פגיעה קשה במאות תלמידים מדי שנה, תלמידים שבעזרת המכינה השלימו בגרויות והתקבלו ללימודים האקדמיים.

 

ההחלטה על הסגירה התקבלה על רקע סכסוך העבודה הממושך עם ארגון הסגל האקדמי הזוטר, שלאחרונה השבית את לימודי המכינה לתקופה של יותר מחודש ימים. המרצים הדורשים שיפור בתנאי העסקתם כועסים על כך שמדי שנה הם נמצאים באוניברסיטה במשך שמונה חודשים ומפוטרים לתקופה של ארבעת החודשים הנותרים, ללא צבירת ותק, ללא אפשרויות קידום וללא העלאת שכר בכל שנות העסקתם. בנוסף, גם לאחר פיטוריהם, הם נדרשים להמשיך לעבוד ולבדוק את בחינות הסיום, אף שהם אינם מקבלים על כך תשלום.

 

ארז יפרח, נציג מורי המכינות בארגון הסגל האקדמי הזוטר, אמר כי "האוניברסיטה זנחה כל מחויבות אקדמית וחברתית לתושבי הדרום, ומשתמשת בצורך במכינה האקדמאית כבן ערובה למטרת ניהול משא ומתן וכאמצעי לחץ על המורים".

 

סגן יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן-גוריון, ירון דישון, הוסיף: "קשה להאמין שדרישה לתנאים סוציאליים היא ש'מוטטה' את המכינה הקדם אקדמאית באוניברסיטת בן-גוריון. במהלך חודש וחצי של שביתה ארוכה ומתישה, לא עשו הנהלת האוניברסיטה והעומדת בראשה, פרופ' רבקה כרמי, כמעט דבר על מנת לסיים את הסכסוך בדרכי משא ומתן".

 

באוניברסיטת בן גוריון טוענים מנגד כי "דרישות מורי המכינות הן מופרכות ומנותקות מהמציאות". לטענתם, שכר המורים במכינות עומד על 200 עד 260 שקל לשעה ויותר, כששכר חלק מהמורים מגיע ל-22 אלף לחודש בגין 30 שעות הוראה

שבועיות. "אוניברסיטת בן-גוריון ה'פריפרית' משלמת למורי המכינות שכר שהוא גבוה בעשרות אחוזים ולעיתים אף כפול מאשר ברוב המכינות במדינת ישראל", נמסר בתגובה.

 

עוד אמרו בבן-גוריון: "האוניברסיטה עשתה מאמצים רבים על מנת להביא את סכסוך העבודה לידי סיום בהבנה ובהסכמה. למרבה הצער, הנהגת הארגון המובילה את המאבק נוקטת בעמדות קיצוניות ובלתי מתפשרות, שאינן מתיישבות עם המציאות. מאחר שאין באפשרותה של האוניברסיטה להבטיח לתלמידים חדשים שנת לימודים מלאה סדירה, החליטה האוניברסיטה שלא לקיימם את המכינות בשנת הלימודים תשע"ב".


פורסם לראשונה 03/07/2011 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת בן גוריון בנגב. "ניסינו להגיע להסכמה, לא הצלחנו"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים