שתף קטע נבחר

יוזמה בכנסת: להגביל את המעבר בין מפלגות

הצעת חוק שתעלה בכנסת תבקש להתיר מעבר בין מפלגות רק פעם בחמש שנים. גם החברות תיכנס לתוקף רק כעבור שנה מהמעבר. האחראי ליוזמה, ישראל כץ, תקף את מפלגת העבודה: "המפקד אצלה בעייתי"

שמים קץ ל"טיילת" בין המפלגות? חקיקה ממשלתית שעתיד ליזום השר ישראל כץ, תבקש לקבוע כללים ברורים שיגבילו לראשונה את המעבר בין המסגרות הפוליטיות. בין היתר, תיבחן הכנסת להתיר לאדם לעבור ממפלגה אחת לשנייה רק פעם בחמש שנים, וכן יוגבל מספרם הכולל של המעברים.

 

כיום אין בחוק מגבלות המונעות מאדם לעבור ממפלגה למפלגה, בתנאי שיבקש לגרוע את עצמו מרשימתה של האחת בעת המעבר לאחרת. כץ, המשמש יושב ראש ועדת המשילות הממשלתית, מבקש לקבוע גם כי החברות במפלגה החדשה לא תכנס לתוקפה, אלא בחלוף שנה לפחות מרגע ביטול החברות במפלגה הקודמת בה היה האדם רשום.

 

לדברי השר, את גיבוש היוזמה הניעו הדיווחים על אי סדרים במפקד של מפלגת העבודה, ובמערכת הפוליטית בכלל, בסמוך למועדי הבחירות המוקדמות. "תופעת המפקד במפלגת העבודה בעייתית, וצריך לבדוק אותה לעומק", אמר כץ. עוד ציין כי הליכוד הוא המפלגה היחידה שהסדירה את הנושא, וקבעה כי אדם יכול להצביע רק כעבור 16 חודשים מרגע הצטרפותו למפלגה.

 

כץ סיפר כי שמע בתקופה האחרונה, במסגרת פעילותו בוועדת המשילות, ביקורת רבה על הקלות שבה ניתן לפקוד אנשים למפלגות. גורמים שונים בתנועות הפועלות לשינוי שיטת הממשל, גם העבירו אליו דרישה לשנות את השיטה הקיימת על מנת לייצב את המערכת הפוליטית.

 

בשיחות סגורות אמר כץ כי "בתקופה שבה צריך לחזק את הדמוקרטיה הישראלית, להגביר את יציבות הממשל ולהקטין את מספר המפלגות כדי לייעל את שיטת הממשל - הסדר הפנימי בתוך המפלגות הוא נדבך חשוב הנחוץ לבניית מערכת תקינה ומתפקדת. אם הבסיס הוא בסיס רעוע שלא מתפקד כהלכה, לא ניתן לבנות בסיס בריא ואיתן".

 

השר מתח ביקורת נוספת על מפלגת העבודה: "יש פה מגמה מסוכנת, והשיטה הקיימת עשויה להכשיל את תהליך ייצוב המערכת הפוליטית. אם הבסיס המפלגתי לא יהיה מסודר ושקוף והגון, אי אפשר יהיה לשנות את תפקוד הממשלות במדינת ישראל. הדברים קשורים אחד לשני קשר הדוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר כץ. קל מדי להתפקד
צילום: ירון ברנר
עמיר פרץ. "צריך לבדוק המפקד לעומק"
צילום: ירון ברנר
מומלצים