שתף קטע נבחר

מסר לארדואן: 'רק טורקיה תצרף את חמאס למו"מ'

על פי דיווח בטורקיה, ביקשו סנאטורים אמריקנים בכירים מראש הממשלה הטורקי להתערב בסכסוך הישראלי-פלסטיני. ארדואן השיב: "אם יעודדו את הארגון, טורקיה תעשה כל מאמץ"

רק טורקיה יכולה לשכנע את החמאס להצטרף למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - כך, על פי דיווח ב"הורייט" הטורקי, אמרה קבוצת סנאטורים מארצות הברית לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, במהלך פגישתם בסוף השבוע.

 

ארדואן, על פי הדיווח, ענה לסנאטורים האמריקנים - ג'ון מקיין, ג'ו ליברמן ולינדזי גרהאם - כי אם הארגון יקבל "תמריץ" עבור השתתפותו, טורקיה תעשה כל מאמץ לשכנע את מנהיגיו לשבת לשולחן הדיונים מול ישראל. ראש ממשלת טורקיה הוסיף כי הוא עשוי להרחיב את ביקורו הקרוב במצרים, כך שיכלול גם גיחה לתחומי הרשות. דברי ארדואן עולים בקנה אחד עם דיווחים אחרים בטורקיה, לפיהם ייכנס ראש הממשלה הטורקי לעזה דרך מעבר רפיח. 


ארדואן ואבו מאזן באנקרה (צילום: רויטרס)

 

הסנאטורים, הנחשבים לבעלי השפעה ומעמד בארצות הברית, דנו עם ארדואן, בין היתר, בסכסוך הישראלי-פלסטיני. ראש הממשלה הטורקי, שנבחר זה עתה לכהונה שלישית רצופה, טען כי ללא שיתופה של התנועה בשיחות, יהיה זה כמעט בלתי אפשרי להגיע להסכם שלום. המשלחת האמריקנית השיבה לו כי בהתחשב במעמדו המתחזק בעולם הערבי, טורקיה עשויה להיות המדינה היחידה ש"תביא את החמאס לשולחן".

 

לאחר הפגישה, הביע הסנאטור גראהם תקווה כי טורקיה תיטול חלק בפתרון הסכסוך, והוסיף כי ארדואן הוא "הדובר המרשים ביותר באזור".

 

לפני כעשרה ימים על רקע מאמצי הפלסטינים להביא להכרזה על מדינה באו"ם בספטמבר, נפגש ארדואן באנקרה עם יו"ר הרשות אבו מאזן. ראש הממשלה הטורקי העניק רוח גבית מדינית לעמיתו, והבטיח לגייס תמיכה להכרה במדינה פלסטינית

עצמאית. "הסוגיה הפלסטינית חשובה לנו כמו עניין טורקי", אמר, "פתרון לסכסוך הכרחי, וזה יושג רק באמצעות מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים". 

 

ארדואן אף הצהיר כי ארצו מוכנה לתמוך במאמצים לגיבוש ממשלת אחדות פלסטינית, שהקמתה מתעכבת בינתיים בשל חילוקי דעות בין פתח לחמאס על הרכבה. "איננו רוצים שאחים ישפכו זה את דמו של זה", הדגיש.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן ואבו מאזן. "בלתי אפשרי ללא החמאס"
צילום: רויטרס
חגיגות הפיוס הפנים-פלסטיני ברמאללה
צילום: AFP
מומלצים