שתף קטע נבחר

מאבק הרבנים מגיע לשיא: "מתייצבים לימין הצדק"

אלפים יפגינו הערב מול בית המשפט העליון במחאה על מעצר הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף. באירוע ינאם הרב חיים דרוקמן, שאומר: "בדרישה לחקור יש רצון להשפיל". פרופ' ידידה שטרן: "איש לא יכול לסרב לחקירה". שידור חי מההפגנה ב-ynet

אלפים מתומכיהם של הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף, שנעצרו בשבוע האחרון על רקע דברי ההסכמה שכתבו לספר "תורת המלך", צפויים להפגין הערב (יום ב') ב-18:30 מול בית המשפט העליון. שורה של רבנים בכירים, בעיקר מימין ובחוגי מרכז הרב, קראו לציבור לקחת חלק בהפגנה, שתועבר בשידור חי ב-ynet.

 

בין הקוראים להשתתף בהפגנה היו גם רבנים המתנגדים לספר "תורת המלך" ולהסכמות עליו, אך מתנגדים עקרונית לכל חקירה של רבנים בגין הבעת עמדה הלכתית.הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, נחשב למתון ולממלכתי ביותר מבין הקוראים להפגין היום מול בית המשפט העליון.


תומכי הרב יוסף מניפים אותו אחרי שחרורו ממעצר (צילום: גיל יוחנן)

 

"אני חולק על הספר, אך הדיון אינו עליו, אלא על הזימון לחקירה. אני מתייצב לימין הצדק, ולא משנה במי מדובר", הסביר ל-ynet הרב שמתכנן לשאת דברים בעצרת. "מאז שעצרו את הרב ליאור מהדהדת באמצעי התקשורת הסיסמה שהרבנים מעל החוק, אותו חוק שמחייב ראשי ממשלה ונשיאי מדינה. אני מבהיר שהרבנים אינם מעל החוק, ואם מדובר בכל עניין פלילי לדוגמה, הם חייבים להיחקר לא פחות מכל אדם אחר".

 

עם זאת, הרב דרוקמן הדגיש כי הוא מתנגד נחרצות לשני המעצרים האחרונים. "זו דמגוגיה, אין כאן מה לחקור. אדם כתב הסכמה לספר, ההסכמה מודפסת, וכל מי שרק מבין את הנקרא יכול לעיין בה. אם יש בעיה עם ההסכמה עצמה, שיעמידו את החתומים לדין על פי חוק. בדרישה לחקור יש רק רצון לבזות ולהשפיל".

 

הרב דרוקמן: למה שמאלנים לא חוקרים?

הרב דב ליאור נעצר בשבוע שעבר והרב יעקב יוסף נעצר אתמול, בעקבות דברי ההסכמה שכתבו לספר "תורת המלך", העוסק בדיני הריגת גויים בזמן מלחמה. הם נעצרו בחשד להסתה, אחרי שבחודשים האחרונים זומנו כמה פעמים לחקירה על רקע דבריהם, אך לא נעתרו. מעצרם עורר התפרעויות מצד תומכיהם, שחסמו כבישים ואף הפגינו מול בית המשפט העליון.

 

הרב דרוקמן, ראש ישיבת ההסדר אור עציון ויו"ר איגוד ישיבות ההסדר, מחה על אופן המעצר של הרבנים: "תופסים את הגאון הרב ליאור כאחרון הפושעים, ממש כמו בסרטים מורידים את הנהג, מישהו נכנס במקומו. זו שערורייה, איך עושים דבר כזה? מי נותן הוראה כזו? אותם אדם חייב לתת את הדין". לדבריו, לו היו מגיעים אל בתי הרבנים בדרכי שלום, עובדים לפי חוות דעתו של שופט בית משפט העליון אליקים רובינשטיין, וחוקרים אותם שם - כל המהומה הייתה נחסכת.


הפגנת תמיכה ברב ליאור אחרי מעצרו בשבוע שעבר (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הרב דרוקמן טוען גם ל"איפה ואיפה" שעומדת לדעתו בבסיס הטענות כי דברי ההסכמה לספר "תורת המלך" הם הסתה. "אנשים מדברים פה כשרוממות החוק בגרונם, אבל החוק שלהם סלקטיבי - פרופסורים ואנשי רוח שמאלנים לא חוקרים בכלל, למרות שמפיהם נשמעת הסתה של ממש, דברים מסמרי שיער במסגרת אמירות שאינן קשורות כלל לעבודה אקדמית".

 

הוא הזכיר את אמירותו של פרופסור זאב שטרנהל, לפיה "רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית", ואת "המלצתו למחבלים להפנות את נשקם להתנחלויות ולא לערים אחרות בישראל". הרב דרוקמן הביע פליאה: "זו לא הסתה לרצח? מישהו הזמין אותו לחקירה?". הוא אמר כי כואב לו על כך ש"ההתנהלות הזו מרחיקה חלק מהנוער מהמדינה וממוסדותיה".

 

ידידה שטרן: יש חובה הלכתית גם כלפי המדינה

מנגד, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופסור ידידיה שטרן, דוחה את דעת המתנגדים למעצר הרבנים ולחקירתם. "על השאלה אם יש או אין צורך בחקירה אף אחד לא יכול לענות, זו שאלה חקירתית במהותה", אמר. "אם הוצא צו מעצר, אף אחד אינו יכול לסרב לו, ואסור מבחינה עקרונית לסרב להגיע לחקירה, גם אם לפי עמדתו של הרב ליאור תורה לא חוקרים".

 

לדבריו, גם אם הרב דרוקמן צודק בטענה כי אין שוויון, אדם אינו יכול להימנע מללכת לחקירה: "אם כהן דת ערבי היה

מסרב להגיע לחקירה בגלל שהערבים מופלים לרעה, מה היינו אומרים?". לצד זאת ממליץ שטרן, חובש כיפה בעצמו וחבר הסגל באוניברסיטת בר אילן, לממסד הרבני ולממסד הממלכתי לעשות חושבים.

 

"אינני מכיר את חומר החקירה, אבל חופש הביטוי וחופש הדת הם נדבכים חשובים במיוחד בדת הליברלית, וצריך להיזהר בהם מאוד", ביקש הפרופסור להזכיר לגורמי החקירה השונים, בהם הפרקליטות. מנגד, שלח מסר גם למנהיגי הציבור הדתי: "יש חובה הלכתית גם למדינה ולזרועות החוק, וגם על המנהיגים הדתיים לעשות כל שביכולתם כדי לא לחדד את מאבק הסמכויות בין המדינה לדת. מי שרוצה שהמדינה תהיה דמוקרטית ויהודית חייב לכבוש את היצרים משני הצדדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דרוקמן. "יש איפה ואיפה"
צילום: אורות
שטרן. "ואם כהן דת ערבי היה מסרב להיחקר?"
צילום: עטא עוויסאת
הרב דב ליאור. נעצר בשבוע שעבר
צילום: גיל יוחנן
הרב יעקב יוסף. נעצר אתמול למרות איומי תומכיו
צילום: עוז מרון
מומלצים