שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שר פלסטיני: החמרת תנאי האסירים תוביל לעימות

  האסירים הפלסטיניים החזירו אתמול את ארוחות הבוקר בעקבות החמרת תנאיהם, ברשות מזהירים מעימות וטוענים כי גם חסימת טלפונים סלולריים לא תועיל לישראל: "הם ממילא תחת מעקב"

  ברשות הפלסטינית מזהירים כי החמרת תנאי האסירים הכלואים בישראל עלולה לעימות בגדה. בראיון ל-ynet היום (יום ב') ברמאללה הביע השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, את דאגתו מהשלכותיה של שביתה כוללת של האסירים בבתי הכלא בישראל, בעקבות החלטת ראש הממשלה להחמיר את תנאיהם, כאמצעי לחץ על חמאס לקדם את עסקת שליט.

   

  "האסירים יכולים למרוד נגד הנהלים החדשים, ובכלל זה לפתוח בשביתת רעב, שתגרום להתססת הרחוב. מחאה נרחבת יכולה למוטט את כל ההשקעה שנעשתה במנגנוני הביטחון ובהשלטת הסדר ברשות ועלולה להחזיר את שני הצדדים אחורה", טען קראקע, יום לאחר שהאסירים החזירו במחאה את ארוחות הבוקר שלהם. יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס, האשים:  "אין הבדל בין הרב יעקב יוסף או הרב דב ליאור, לבין אלו שמסיתים אצלכם נגד האסירים".


  כלא מגידו. "לא תנאים של 5 כוכבים" (צילום: חגי אהרון)

   

  כמו פארס, שאמר כי ממשלת נתניהו מעוניינת בעימות אלים כדי שזה יספק לה תירוץ להמשיך את הבנייה בהתנחלויות ואת הקיפאון בתהליך המדיני, גם קראקע היפנה את האצבע המאשימה אל ראש הממשלה. "נתניהו צייר בנאומו תמונה מעוותת על חיי האסירים. הם לא חיים במלון חמישה כוכבים, והתנאים שלהם קשים מאוד", אמר שר האסירים. לדבריו, ישראל כבר היום אינה פועלת על פי התנאים המעוגנים בחוק הבינלאומי בנוגע לזכויותיהם של האסירים הפלסטינים.

   

  "נתניהו משתמש בקלף האחרון - האסירים"

  "יש אסירים שנמצאים בבידוד שנים ארוכות, משפחות שאינן מורשות לבקר את קרוביהן בכלא, אסירים מוחזקים בבתי הסוהר למרות שתמה תקופת הכליאה שלהם. נתניהו משקר כאשר הוא אומר כי ישראל מחויבת לחוק הבינלאומי", הוסיף. לדבריו, החלטת ישראל לחסום בתחומי הכלא שימוש בטלפונים הסלולריים שנמצאים בידי האסירים אינה משחקת לטובה. "כולם יודעים שהטלפונים האלה נמצאים תחת מעקב. זה אינטרס ישראלי שהאסירים יוכלו לשוחח עם ההנהגה מחוץ לכלא כדי להאיץ את עסקת השבויים".

   

  שר האסירים טען גם כי ישראל משתמשת בכלואים הפלסטינים כבני ערובה. "נתניהו לא אמר בנאומו כי הוא נכשל בכל דרך להביא לשחרורו של שליט, גם מבחינה צבאית וגם מבחינה מודיעינית. הוא פשוט לא מסוגל לבוא ולומר לישראלים כי הוא פשט את הרגל בנושא הזה, ובמקום זה הוא משתמש בקלף האחרון שנותר לו על השולחן, האסירים הפלסטינים". קראקע הוסיף כי ישראל אינה יוצרת לחץ בנושא הזה רק על אסירי חמאס, אלא גם על אסירי פתח.

   

  "לפי המידע שיש לי 75 אחוזים מהעסקה כבר הוסכמו והושלמו. בעיקר בנושא שמות האסירים שישוחררו", טען קראקע. "למה שליט צריך להיות בכלא כל כך הרבה שנים כאשר פרטי העסקה כבר ידועים והם לא צפויים להשתנות?". לדבריו, חמאס הסכים לכך שהאסירים המסוכנים ביותר לא יגורשו לגדה המערבית, אלא לרצועת עזה או לחו"ל.

   

  "תהליך השלום מונשם באמצעות אסירים לשעבר"

   הוא ציין כי ניסיון העבר מוכיח שלא כל האסירים שבו לדרך הטרור. "כל בכירי

  פתח כיום שקוראים לשלום עם ישראל הם אסירים לשעבר, הרבה אנשים שהתגייסו למנגנוני הביטחון הם אסירים לשעבר. תהליך השלום נמצא במוות קליני ומונשם באמצעות מכשירים. המכשירים הללו היו פעם אסירים בכלא הישראלי".

   

  בפגישה ברמאללה הסביר יו"ר מועדון האסירים שלא ניתן לדרוש מחמאס להיות מחויב לחוק הבינלאומי, בגלל שהוא ארגון ולא מדינה, עם זאת, הדגיש פארס כי לשליט צריכות להיות זכויות שוות, המגיעות גם לאסירים הפלסטינים. "אם תלכו אחורה ותשאלו את השבויים שהיו כלואים אצל הארגונים הפלסטינים, כמו החזית העממית והמפקדה הכללית של אחמד ג'יבריל, תגלו שהם זכו ליחס הוגן ותנאים טובים. הם אכלו וישנו יחד עם השובים שלהם", טען.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר האסירים, עיסא קראקע
  צילום: אליאור לוי
  כדורה פארס. "שליט צריך לקבל זכויות שווה"
  צילום: אליאור לוי
  הרב ליאור. "כמו המסיתים נגד אסירים"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים