שתף קטע נבחר

נתניהו הקים ועדה: האם יום א' יהיה יום חופש?

פרופ' יוג'ין קנדל מונה לעמוד בראש ועדה לבחינת האפשרות לביטול יום ראשון כיום עבודה. ראש הממשלה אמר כי מדובר בנושא מורכב, שדורש בדיקה רצינית ממספר רב של זוויות. מדובר ביוזמה של השר סילבן שלום. ההמלצות יובאו לממשלה בעתיד

האם לא נעבוד יותר ביום ראשון? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל היום (ב') על פרופ' יוג'ין קנדל לבחון את האפשרות לביטול יום ראשון כיום עבודה והפיכתו ליום חופש נוסף. על-פי התוכנית, הימים שבת וראשון יהיו ימי חופש, בעוד שביום שישי נעבוד את שעות הצהריים.

 

נתניהו הודיע כי ביקש מפרופ' קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, להקים ועדה מיוחדת שבה יישבו נציגים של כל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר ואשר תבחן את ההשלכות השונות של ההצעה. הוועדה תכלול נציגים של משרד האוצר, משרד החינוך ומשרדים רלוונטיים נוספים.


יהיה מלא גם ביום ראשון? חוף בנתניה (צילום: עידו ארז)

 

ראש הממשלה אמר, כי מדובר בנושא מורכב שדורש בדיקה רצינית ממספר רב של זוויות, הן כלכליות והן חברתיות, דתיות, ערכיות ועוד. המלצות הועדה יובאו לדיון בממשלה.

 

בחודשים האחרונים פעל המשנה לראש המשנה, השר סילבן שלום, בנושא וקידם את הרעיון. הוא הציג בפני סיעת הליכוד את ההשלכות וכן

 את המשמעויות של צעד כזה. השר שלום מאמין כי הכלכלה הישראלית יכולה להרוויח מהמהלך של סוף שבוע ארוך, כמו בעולם המערבי - בו לא עובדים בשבת וראשון.

 

השר שלום מאמין ביוזמה: "לא ניתן לעצור את הרכבת שכבר יצאה מהתחנה. מדובר במהלך כלל עולמי. מי שמעוניין להתחבר לעולם חייב לאמץ את המודל של סוף שבוע ארוך, שבת-ראשון, כפי שאומץ על-ידיי מרבית מדינות העולם לרבות הודו, סין, יפן ומדינות מוסלמיות ביניהן טורקיה, מרוקו, תוניסיה ועוד. 75% מאוכלוסיית העולם מתקיימת לפי מודל זה ועל ישראל להצטרף ולהיות בסנכרון עם העולם".

 

הוא כבר הציג את התוכנית בפני גורמים שונים, בהם ראשי איגוד לשכות המסחר, גורם חשוב ביותר בשל הרצון להפעיל את רוב המסחר בימי ראשון. לדבריו, רוב הציבור בישראל מעוניין במהפך שהוא מציע - ביום שישי עובדים עד הצהריים, וכל יום ראשון הופך ליום חופשי מעבודה ומלימודים. הבנקים והבורסה יהיו סגורים בימי ראשון, כמו בכל העולם. לאחרונה פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי גם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, תומך עקרונית במהלך. בין היתר ביום ראשון יהיו בתי עסק פתוחים ומשחקי הכדורגל יועברו ליום זה - ובכך אולי חילול השבת יפחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקניון ביום ראשון?
צילום: מורג ביטון
פרופ' יוג'ין קנדל
צילום: גיל יוחנן
השר סילבן שלום
צילום: AFP
מומלצים