שתף קטע נבחר

פרס ביטחון ישראל למפעל חיים יוענק לעמוס חורב

האלוף במיל', ששימש כחבר בוועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט לעזה, יקבל פרס על 63 שנות פעילותו למען המדינה

מקבל הוקרה על תרומתו למדינה: פרס ביטחון ישראל למפעל חיים יוענק הערב (ג') לאלוף במיל' עמוס חורב. בכך יצטרף חורב לקבוצה של 13 אישים מתחום הביטחון שקיבלו עד כה את הפרס היוקרתי.

 

טקס הענקת הפרס, עליו החליטה הוועדה בראשותו של האלוף במיל' דורון אלמוג, ייערך במשכן הנשיא בירושלים, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושר הביטחון אהוד ברק.

 

חורב בן ה-87, שימש בתפקידו האחרון כחבר בוועדת טירקל שהוקמה לבדיקת אירועי המשט לעזה לפני יותר משנה. זמן רב קודם לכן החל לתרום תרומה מכרעת לביטחון המדינה.

 

כבר בגיל 14 היה חורב חבר בארגון ההגנה ובשנת 1941 הצטרף לפלמ"ח. במלחמת העצמאות שירת בחטיבת הראל, תחת פיקודו של המפקד יצחק רבין, ובמהלכה לחם בקרבות רבים באזור ירושלים. לקראת סוף המלחמה, הצטרף למפקד חזית הדרום יגאל אלון ובהמשך מונה לעוזרו של רבין כששימש קצין המבצעים של החזית. הוא השתתף בשורה ארוכה של מבצעים ובמלחמת יום כיפור שימש כעוזרו המיוחד של סגן הרמטכ"ל האלוף ישראל טל.

 

לא רק לוחם 

בשנת 1953 הקים חורב את מחלקת אמצעי הלחימה בצה"ל ומאז במשך עשרות שנים היה שותף לפיתוח היכולת הצבאית והטכנולוגית של ישראל. הוא מילא מגוון רחב של תפקידים במערכת הביטחון, החל מקצין חימוש ראשי, המדען הראשי של מערכת הביטחון ועד יו"ר רפאל בשנים 2002-1995.

 

במהלך תפקידו כקצין חימוש ראשי היה חורב אחראי לפיתוח מערכות נשק וארטילריה מתנייעת, כמו ניוד תותח הוביצר 155 מ"מ על שלדה של טנק שרמן וניוד מרגמה 120 מ"מ על גבי זחל"ם - פיתוח שזיכה את חיל החימוש בפרס ביטחון ישראל לשנת 1962.

 

מלבד ועדת טירקל, במשך השנים שימש האלוף במיל' כחבר במספר רב של וועדות ממשלתיות, כיו"ר ועדת הבדיקה של טבח מעלות ובוועדה הממשלתית להקמת תחנות כוח גרעיניות. הוא גם כיהן כחבר דירקטוריון בחברות רבות, כמו התעשייה האווירית, אלביט ומנועי בית שמש. בנוסף, כיהן כנשיא הטכניון במשך תשע שנים.

 

יו"ר רפאל, האלוף במיל' אילן בירן, שהמליץ על חורב לוועדת הפרס, אמר: "עמוס מגלם במסכת חייו מופת לכל אזרח בהיותו מפקד ולוחם לעצמאות ישראל, ביסוס צה"ל, יכולת הרתעתו ופיתוח אמצעי לחימה והלוגיסטיקה לאחזקתם, זאת לאורך 63 שנים, מבוגר בית ספר תיכון ועד ימים אלה בכהונתו כחבר מוביל במועצה המייעצת של רפאל. יתברך עם שאיש כמוהו הוא דוגמה ומופת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס חורב. פרס למפעל חייו
צילום: אלעד גרשגורן, ידיעות אחרונות
מומלצים