שתף קטע נבחר

ברק הקפיא העברת הגופות: "לא לפגוע בשליט"

אחרי הביקורת, החליט שר הביטחון להקפיא את המגעים עם הרשות הפלסטינית על התוכנית להחזרת 84 גופות מחבלים, אשר נחשפה לראשונה ב-ynet. הסיבה: למנוע פגיעה במאמצים לשחרר את החייל החטוף גלעד שליט

המחווה שעוררה לא מעט ביקורת לא תצא אל הפועל - לפחות בינתיים: שר הביטחון, אהוד ברק, הורה אמש (יום ב') באופן מפתיע להפסיק את המגעים עם הרשות הפלסטינית על העברת עשרות גופות של מחבלים שנמצאות בידי ישראל - כדי לא לפגוע במאמצים להביא לשחרור החייל החטוף גלעד שליט.

 

 

מלשכת שר הביטחון נמסר כי ברק הנחה "לעצור את השיח עם הפלסטינים לגבי אפשרות העברת הגופות. זאת, על מנת לבחון ולוודא כי לא תידון העברת גופות שלא נכון להעבירן משיקולי המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט או משיקולים אחרים".

 

אתמול בבוקר הודיע שר פלסטיני כי ישראל תעביר לרשות 84 גופות מחבלים שהשתתפו בפעולות

טרור נגד ישראל מאז שנת 1967. כמה שעות אחר כך אמרו בצה"ל כי נתניהו אישר כבר לפני כמה חודשים את המחווה לרשות הפלסטינית.

 

לפי הפלסטינים, ישראל הייתה אמורה להחזיר בין היתר את גופותיהם של האחים עאדל ועמאד עוואדלה, שהיו מפקדי הזרוע הצבאית של חמאס.

 

בתשובת המדינה לפני שנתיים לעתירת משפחת עוואדלה, שדרשה לקבל את גופותיהם של האחים שנהרגו ב-1998, נכתב: "שר הביטחון החליט כי בהתחשב במכלול הנסיבות העדכניות, וודאי בשים לב למאמצים הנמשכים לשחרור החייל החטוף שליט - אין מקום לעת הזו להעביר גופות המצויות בשליטת המדינה של מחבלים תושבי יהודה ושומרון, מארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסאלמי, לידי משפחותיהם של המחבלים".


הגופות לא יוחזרו לפלסטינים, בינתיים (צילום ארכיון: רויטרס)

 

נועם שליט סירב להתייחס אמש למחווה לפלסטינים. ראש מטה המאבק לשחרור שליט, שמשון ליבמן, אמר כי הצעד רק מחזק את טיעונם של מצדדי העסקה. "אין לנו דבר נגד מחוות שעושים כלפי הפתח, בהיותו חלק מהסכם הפיוס. אולם מחווה כזו מחזקת ביתר שאת את הטיעון שלנו, לפיו אין לישראל שום מנוף או אמצעי לחץ שבאמצעותו אפשר לזרז את שחרור גלעד", טען ליבמן. "המחווה מחזקת את אמירתנו, שמה שנותר לראש הממשלה לעשות הוא לקבל את ההסכם שמונח על השולחן, כלשונו".

 

"מחווה הזויה"

ברשימת הגופות שאמורה לעבור לפלסטינים נמצאים גם המחבל המתאבד מהפיגוע בקפה הלל,

בו נרצחו שבעה בני אדם ב-2003, המפגע באותה שנה בטרמפיאדה בצריפין, אז נהרגו שמונה ובהם חיילים וחיילות והמחבלת בפיגוע בקניון בעפולה, בו נהרגו שלושה ונפצעו 70 בני אדם. נכללים גם המפגעים בפיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל-אביב.

 

הדר גיטלין, ששימשה כמאבטחת בקניון בעפולה בזמן הפיגוע, אמרה ל-ynet: "אני מתפלאת על המחווה הזו, שנראית קצת הזויה. אם היה אפשר לקבל בתמורה מידע על גלעד שליט, או לסייע לו באיזו דרך, זה היה נראה אחרת".

 

על פי הרשות, במסגרת המחווה היו אמורות לעבור לידי הפלסטינים גם גופותיהם של המחבל שביצע את הפיגוע בקיבוץ מצר, בו נרצחו ב-2002 חמישה בני אדם, גופת המחבל שהתפוצץ בשוק בחדרה ב-2005, אז נהרגו חמישה, וכן הגופה של אחד משני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשני אוטובוסים בבאר-שבע, ב-2004. 


פורסם לראשונה 05/07/2011 00:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. הקפיא את המגעים
צילום: AFP
"אין לישראל שום מנוף או אמצעי לחץ"
צילום: גיל יוחנן
החליט כבר לפני חודשים. נתניהו
צילום: EPA
"מחווה הזויה". הדר גיטלין שנפגעה בפיגוע בעפולה
מומלצים