שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק: גופות נעלמות, עוד מעט לא יהיה מה להעביר
  הסיכום עם הפלסטינים על השבת 84 גופות מחבלים עורר סערה, ושר הביטחון נסוג ברגע האחרון. הבוקר הוא ניסה להסביר: "נראה בדיוק איך התגלגלה ההחלטה. עיכבתי כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן". במערכת הביטחון איש אינו לוקח אחריות: "הייתה כאן אי הבנה מביכה"

  סערת גופות המחבלים שאמורות היו להימסר בחזרה לפלסטינים נמשכת - ושר הביטחון מנסה להסביר את הנסיגה הפתאומית מהסיכום ואת הבלבול הפנימי בין מקבלי ההחלטות. "עוד מעט לא יהיה מה להעביר", אמר הבוקר (יום ג') אהוד ברק, "מצד אחד יש מקום לשקול להעביר גופות אליהם ולא להשאירן בשדה הקברות הזמני הזה, ומצד שני יש מקום לבדוק מי אלה שאנחנו מעבירים ואולי חלק מהם לא להעביר".

   

  שר הביטחון, שדיבר בביקור בתרגיל חטיבתי בבסיס צאלים, טען: "עיכבתי את השיח הזה על העברת הגופות, כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן, הן משיקולים שקשורים לשליט והן מדברים שקשורים אולי לשיקולים אחרים". לפי הסיכום שהושג בין ישראל לפלסטינים, אמורה הייתה ישראל להעביר לרשות גופות של 84 מחבלים שביצעו פיגועים נגד ישראלים מאז 1967. אמש הקפיא השר ברק את המהלך, אחרי שפורסם לראשונה ב-ynet.

   

  צפו: אהוד ברק מתייחס לפרשת העברת הגופות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הכוונה להחזיר את הגופות לפלסטינים, כמחווה לאבו מאזן, הובילה לבלבול בדרג מקבלי ההחלטות. אמש הודיע צה"ל כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר לפני כמה חודשים את העברתן של 84 גופות, הודעה שממנה השתמע כי מדובר באישור סופי וכי כעת נבחנים רק ההליכים הטכניים של ההעברה. אולם גורמים מדיניים בירושלים טוענים כי השמות הסופיים - בהם של מחבלים שרצחו עשרות ישראלים - כלל לא הגיעו לשולחן ראש הממשלה. הבוקר הביעו שרים בכירים בקבינט תמיהה על כך ששמעו על הנושא מהתקשורת, ושהוא לא הובא לדיון בפורום הבכיר.

   

  "אנחנו בוחנים את כל העניין ונראה בדיוק איך התגלגלה ההחלטה", אמר היום ברק. "אני מציע לא להתייחס לזה בדרמת יתר. יש שיחות עם הפלסטינים על הרבה דברים, ובין היתר עלתה שיחה על העברת הגופות שנמצאות בבית קברות שדה שבו הגופות האלה הולכות ונעלמות. עוד מעט לא יהיה מה להעביר... המצב הוא שאני הקפאתי את השיחות על העברת גופות, עד שנבדוק עוד פעם מי הן הגופות שמועברות".

   

  אף אחד לא לוקח אחריות

  בינתיים במערכת הביטחון, כל גוף מתנער מאחריות לפרשת גופות המחבלים. לפי הידוע כרגע, כבר שלשום נועד ראש המינהל האזרחי, תא"ל מוטי אלמוז, עם עמיתיו הפלסטינים וסיכם באופן עקרוני את העניין. בשיחות עלו שמות המחבלים שגופותיהם יוצאו מבית העלמין לחללי האויב ויועברו במסגרת המחווה שאישר נתניהו.


  ברק הבוקר בתרגיל צבאי בצאלים (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)  

   

  השאלה המרכזית היא מי הגורם שאישר את הרשימה. כעת מתרכזת הבדיקה בפיקוד המרכז, שאישר לכאורה את השמות. לפי גורמים הבקיאים בפרטים, הרשימה לא עברה לעיונם של נתניהו, ברק והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. כל הגורמים הללו הביעו כאמור הסכמה עקרונית לעניין, אולם כשהתבררה זהות חלק מהגופות - וגם התעוררה מחאה של משפחות שכולות - הבינו כולם כי הנושא טרם עבר דיון מסודר ואישור פרטני.

   

  אותם גורמים רמזו כי בפיקוד המרכז מיהרו לאשר את הרשימה ולהעבירה לפלסטינים בשלב מוקדם, עוד לפני אישור העניין בדרגים הגבוהים בישראל. "הייתה כאן אי הבנה מביכה", אמר גורם בכיר, "הנושא היה צריך להיסגר קודם בדיון פנימי מסודר. זה היה מונע את כל האי-בהירות ועוגמת הנפש".

   

  הפלסטינים: לא דווחנו על הביטול, אין קשר לשליט

  הבוקר טען השר הפלסטיני לעניינים אזרחיים, חוסיין א-שייח, כי ישראל לא הודיעה לו עד כה על הקפאתה של העברת

  הגופות או ביטולה. אותו שר הוא שהכריז אתמול על השבת הגופות. "ישראל הודיעה לי כי היא מסכימה למסור את הגופות לרשות בתוך ימים", אמר היום א-שייח, והאשים את שר הביטחון בכניעה ללחצים הפנימיים בתוך ישראל: "אני סבור שברק היה נתון ללחץ מצד הרחוב הישראלי. זה לא מפתיע אותנו, משום שהממשלה הישראלית תמיד נסוגה מהסכמים שנחתמו איתה".

   

  השר הפלסטיני הוסיף כי אם הידיעה על הקפאת המהלך נכונה, מדובר בזריית חול בעיניים. עם זאת, הוא הדגיש כי ימשיך במגעים עם ישראל כדי לבדוק את אמיתות הדיווחים ולקבל תגובה רשמית ממנה בנוגע לסיבה שבגינה הוחלט לבטל את המחווה. הוא הוסיף כי "ההסכמה על שחרור הגופות הגיעה אחרי משא ומתן שהתנהל רחוק מעיני התקשורת במשך כמה חודשים, והיא אינה קשורה כלל לסוגיית גלעד שליט - שליט לא נמצא בידינו".


  שר הביטחון הבוקר בצאלים (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

   

  ברשימת הגופות שאמורות היו לעבור לפלסטינים נמצאו גם המחבל המתאבד מהפיגוע בקפה הלל, בו נרצחו שבעה בני אדם

  ב-2003, המפגע באותה שנה בטרמפיאדה בצריפין, אז נהרגו שמונה ובהם חיילים וחיילות, והמחבלת בפיגוע בקניון בעפולה, בו נהרגו שלושה ונפצעו 70 בני אדם. נכללו בה גם המחבלים מפיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל-אביב.

   

  לפי הרשות, במסגרת המחווה היו אמורות לעבור לידי הפלסטינים גם גופותיהם של המחבל שביצע את הפיגוע בקיבוץ מצר, בו נרצחו ב-2002 חמישה בני אדם, גופת המחבל שהתפוצץ בשוק בחדרה ב-2005, אז נהרגו חמישה, וכן הגופה של אחד משני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשני אוטובוסים בבאר-שבע, ב-2004.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברק. "שליט ושיקולים אחרים"
  צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
  בית הקברות למחבלים. החזרת הגופות מוקפאת
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים