שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון תדון בסוף החודש בצירוף פלסטין

הנשיא הגרמני של המועצה אמר כי הנושא צפוי לעלות - אך לא להצבעה - במהלך דיון בנושא המזרח התיכון ב-26 ביולי

מועצת הביטחון של האו"ם תדון החודש באפשרות לצרף את "פלסטין" כחברה לשורות הארגון - כך אמר הלילה (יום ד') נשיא המועצה, פיטר וויטיג מגרמניה. עם זאת, המועצה לא צפויה להצביע או להגיע להחלטה בנושא.

 

וויטיג התייחס לתוכנית של הליגה הערבית לבקש מעצרת האו"ם להכיר במדינה פלסטינית בספטמבר,

 ואמר כי דיון בנושא המזרח התיכון שיתקיים ב-26 ביולי במועצת הביטחון יהיה הזדמנות להעלות את הנושא.

 

"אני חושב שזה אירוע שבו נוכל לבחון את האפשרויות השונות שאולי קיימות מבחינת הפלסטינים", אמר וויטיג.

 

הדיפלומט הגרמני ביקש להפנות את תשומת הלב לפגישה של הקוורטט (ארה"ב, האו"ם, רוסיה והאיחוד האירופי), שצפויה להתקיים בשבוע הבא. הפגישה, שככל הנראה תתקיים ב-11 ביולי בוושינגטון, באה על רקע המאמצים האמריקניים להחיות את המשא ומתן.

 

אבו מאזן במלכוד?

לקראת כינוס נציגי הקוורטט ביקש השבוע הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מארה"ב לא להטיל וטו על החלטה שתתקבל בהסכמת נציגי הקוורטט האחרים - האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם. הוא קרא לאמץ עמדה ברורה שתקרא למשא ומתן, שבסיסו צריך להיות קווי 67'.

 

ישראל, כך הבהיר אבו מאזן, תידרש לעצור את הבנייה בהתנחלויות על-פי עקרונות היוזמה הצרפתית שאותה הציג שר החוץ, אלן ז'ופה, שזכתה להתנגדות ישראלית. "אי אפשר ששלוש מדינות יסכימו על משהו, ואז ארה"ב תבוא, תטיל וטו ותתנגד", אמר הנשיא הפלסטיני.

 

לפני כשבועיים התפרסמו כמה דיווחים על כך שגורמים פלסטינים רשמיים טוענים כי לו יכול, היה אבו מאזן מעדיף "לרדת מהעץ" בכל הקשור לפנייה לאו"ם להכרה חד-צדדית במדינה, אך אמינותו תיפגע אם יעשה כן.

 "אנחנו נמצאים במלכודת בכל הקשור לספטמבר, ולא יודעים מה לעשות אחר כך", צוטט אחד הגורמים.

 

לפי ההערכות, אם תובא לעצרת הכללית של האו"ם הצעה להכרה במדינה פלסטינית - שמשמעותה הישירה סמלית בלבד, להבדיל מהחלטת מועצת הביטחון - יתמכו בה לפחות 130 מתוך 192 מדינות. ישראל עושה בשבועות האחרונים מאמצים להשיג מה שמכונה בירושלים "רוב מוסרי", התנגדות מדינות המערב ליוזמה הפלסטינית, ועל רקע זה גם ייצא היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביקור ברומניה ובבולגריה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועצת הביטחון (ארכיון)
צילום: AFP
אבו מאזן. לקראת הכרעה
צילום: AFP
מומלצים