שתף קטע נבחר

איש הצללים: ג'ון, המוח מאחורי איתור בן-לאדן

הוא סירב לקידום ב-CIA ודבק במשימה שהפכה לשיא הקריירה שלו. כשהגיע הרגע, תדרך את הנשיא בקור רוח ובביטחון עיקש. פרופיל של איש הביון האחראי למציאת הארכי-טרוריסט

מחוץ לתמונה, אבל בלב המרדף. לאחר חיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן פרסם הבית הלבן תצלום של הנשיא ברק אובמה ובכירי הממשל ומערכת הביטחון צופים ככל הנראה בסרטון הפעולה. מחוץ לפריים היה אחד האנשים החשובים שעמדו מאחורי המבצע בן העשור לאיתורו של בן-לאדן: איש ה-CIA שפרטים אודותיו נחשפו לראשונה אתמול (יום ג'). הוא מזוהה בשמו האמצעי בלבד, "ג'ון".


הבכירים צופים בסרטון מפקיסטן. ג'ון בחדר, מחוץ לתמונה (הבית הלבן)

 

ג'ון עמד בראש הצוות שניתח את נתוני המודיעין שהובילו לאבוטבאד, הוא הראשון שכתב שלסוכנות הביון מידע ממשי על מיקום הטרוריסט, והיה בין היועצים הבכירים שהתעקשו בפני אובמה שבן-לאדן נמצא במתחם.

 

הוא אינו רשאי להתראיין, אך ראיונות עם גורמי מודיעין בכירים בעבר ובהווה שופכים אור עליו ועל המבצע הארוך.

 

המשימה הראשונה - פוטין

ג'ון בלט לטובה כשעוד עבד במחלקות הביון העוסקות ברוסיה ובבלקן וחיבר פרופיל חד ומקיף של ולדימיר פוטין,

כשזה רק עלה לשלטון. "הוא תמיד ידע לתת את ההשלכות הרחבות של כל הפרטים האלה שצברנו", אמר ג'ון מקלפלין, לשעבר סגן ראש ה-CIA, ששמע תדריכים רבים מפי ג'ון בימים שלאחר מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר.

 

בשנים 2003-2005, לאחר שהצטרף למרכז הלחימה בטרור, היה ג'ון אחד מהאחראים ללכידתם של מספר מחבלים חשובים, בהם חאלד שייח' מוחמד, אבו-זוביידה. אך הפרס הגדול נותר ראשו של בן-לאדן.

 

בין ה-11 בספטמבר 2001 ל-2006 הוחלפו פעמיים ראשי ה-CIA, אך ג'ון נותר במקומו. הסוכנות מעדיפה לא להשאיר את אנשיה במקום אחד זמן רב מדי בשל השחיקה הגבוהה והצורך בערנות מתמדת. אך ג'ון התעקש.

 

"האיש בחדר שלו צריך להקשיב"

הוצע לו קידום והעברה, אך ג'ון דבק בארכי טרוריסט. צוות המודיעין החזיק ברשימה של "לידים" פוטנציאליים, מקורבים ובני משפחה של בן-לאדן. "פשוט תמשיכו לעבור על הרשימה הזאת צעד צעד", נזכר גורם מודיעין בכיר בדברי ג'ון לצוותו, "הוא נמצא שם איפשהו, אנחנו נגיע לשם".

 

אחד מהממונים לשעבר על ג'ון מודה שלמעשה לא ידע בדיוק מה תפקידו הרשמי של איש המודיעין המנוסה. "ידעתי שהוא האיש בחדר שלו אני תמיד מקשיב", אמר הממונה.

 

ב-2007 אחת הקולגות של ג'ון, ששמה נותר חסוי, החליטה להתמקד באבו אחמד אל כוויתי, שליחו של בן-לאדן שבסופו של דבר הוביל למקום המחבוא. ב-2010 האיש אותר בשולי איסלמבאד.

 

בספטמבר 2010, כאשר ג'ון היה סגן ראש מחלקת פקיסטן-אפגניסטן, הושלם התזכיר אודות הקשר האפשרי לבן-לאדן. ג'ון לא הפריז בהבטחות, אך לא פחד לומר שקיים סיכוי טוב שזה ה"ליד" שהסוכנות חיפשה אחריו זה שנים.

 

צילום: MCT

 

אל-כוויתי הוביל את המודיעין למקום מגוריו של בן-לאדן, סוכנים הוצבו בבית סמוך. במשך חודשים שקלו ג'ון וצוותו את המידע שהגיע מאבוטבאד. בפברואר אמר ג'ון לממונים עליו כי המידע הוא הטוב ביותר עד כה, ולא צפוי להשתפר. ההזדמנות למצוא את בן-לאדן לא תימשך לנצח. חוות הדעת הגיע לידי ראש ה-CIA לאון פאנטה, שהעביר אותו לנשיא.

 

ג'ון בעצמו תדרך את אובמה בביטחון ובקור רוח. לאחר שהמבצע יצא לדרכו, חזר ג'ון לאנשיו. "עד השעה האחרונה, אם אנחנו מקבלים מידע כלשהו שרומז שזה לא הוא, מישהו צריך להרים את היד לפני שאנחנו מסכנים חיי אמריקנים", אמר ג'ון לצוות המודיעין. איש לא הרים את ידו. ג'ון התייצב לצד בכירי הממשל וקיבל איתם את הבשורה על מותו של בן-לאדן, בפעולה של יחידת העילית אריות הים.

 

יומיים לאחר מכן הגיעו פאנטה וג'ון לתדרוך סגור בפני ועדת המודיעין של הסנאט. ג'ון, איש המודיעין הבטוח וקר הרוח, השתנק כאשר סיפר לסנאטורים על המבצע שהפך למשימת חייו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-לאדן. "הוא שם איפשהו, אנחנו נגיע אליו"
צילום: AP
מקום המסתור. "ההזדמנות לא תישאר לנצח"
צילום: MCT
אובמה מבשר לאומה. שמר על ביטחון וקור רוח בפני הנשיא
צילום: רויטרס
מומלצים