שתף קטע נבחר

מדפיסים מוזיאון ותולים ברחוב

תערוכה חדשה במדריד מציגה ברחוב גרסאות מודפסות של יצירות במוזיאון האמנות הלאומי של קטלוניה שבברצלונה - בלי אורות עמומים או שומר מציק בכניסה

מדריד. מאז הפינגווינים הצבועים שפיזרה חברת קריאו-סאיטקס ברחובות ישראל בשנת 2000, התערוכות שהשתלטו בשנים האחרונות על רחובותינו – השוורים של הבורסה, הספסלים של Art2Business ומקאן-אריקסון, הגלובוסים של הבורסה, האריות של פג'ו, הדולפינים של קרן אריסון, תערוכת hello של אורנג' – היו פרסומת מסחרית בתחפושת מינימלית ודקיקה של אמנות. תערוכת Galería Urbana MNAC מראה איך עושים את זה אחרת.

 


יותר נחמד ככה אמנות בשמש. מתוך המיצג (צילום: עידו קינן)

 

התערוכה מוצגת מסוף מאי ועד אמצע יולי בשדרת רקולטוס (Paseo de Recoletos) שבמדריד. בניגוד לתערוכות הנ"ל, היא לא נדרשת לאפולוגטיקה מתפתלת ("אין נושא שמטופל כיום באמנות פוליטית, חברתית ואמנותית, שאינו מופיע בפינגווינים", הסבירה, כנראה שברצינות, אוצרת תערוכת הפינגווינים דפנה נאור). זאת משום שהיא מוציאה אל הרחוב הספרדי רפרודוקציות באיכות גבוהה של יצירות נבחרות ממוזיאון האמנות הלאומי של קטלוניה (Museu Nacional d'Art de Catalunya, ובקיצור MNAC) שבברצלונה. כמו מוזיאון, רק בלי לשלם בכניסה, בלי התאורה העמומה ששומרת על הציורים אבל מקשה על ההבחנה בפרטים, ובלי השומרת המשועממת שמוודאת שלא תצלם עם פלאש או תנשום על המוצגים.

 


 

PrtArt

ובכל זאת, לא מדובר ביוזמה פילנתרופית אלא בפרסומת, ואפילו כפולה. המפרסם העיקרי הוא המוזיאון עצמו, שבשילוט בכניסה לתערוכה מתפאר ב"עושר האמנותי העצום של האוספים שנשמרים במוזיאון" ומזמין את המבקרים "לבוא לבקר אותנו ולראות בעצמכם. אנחנו לא רחוקים" (כולה כמה מאות קילומטרים).

 


 

המפרסם השני הוא חברת HP, שאחראית על הדפסת הרפרודוקציות. פטרונית האמנות מנצלת את ההזדמנות לפאר את הטכנולוגיה שלה בפני צרכנים פוטנציאליים, ואת מעבדת המחקר שלה בברצלונה בפני עובדים פוטנציאליים. דיילות ממותגות שמצלמות את המבקרים על רקע היצירות ומדפיסות את התמונות במדפסות HP ניידות לא נצפו בשטח. בכל זאת, מוזיאון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמנות ברחוב. הבנתם?
AP
זו אינה מדפסת
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים