שתף קטע נבחר

מטס ההיסטריה של ממשלת נתניהו

מארגני ה"מטס" יכולים לבטל את הכרטיסים ולחסוך את הכסף. ממשלת ישראל עבדה בשבילם ועשתה הכל להגביר את התהודה

בדיחה עבשה - ולמען האמת, לא כל כך מצחיקה - הזכורה לי מילדותי, מספרת על הילד שאיחר לשוב הביתה וכדי שהוריו הישנים לא יידעו, היכה בתופים ובחצוצרות כדי להחריש את צעדיו.

 

בדיוק באופן הזה נוהגת ישראל בטיפולה במשט - ועכשיו במטס למען עזה. אם כוונת מארגני המשט והמטס היא לעורר תשומת לב עולמית לעזה, ממשלת ישראל ורשויות החוק עושות הכל כדי לסייע להם ואפילו להגביר את התהודה.


ישיבה "רמת דרג" ו"הנחיות אחרונות" (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

הנה, תמצית משפע הדיווחים על ההיערכות למטס. קודם כל, השם. הבחירה לקרוא לכמה מאות נוסעים, המגיעים בטיסות מסחריות סדירות בשם המפוצץ "מטס" (כנראה, תחליף ל"משט"). משונה. מטס הוא קבוצת מטוסים הטסים יחד, בדיוק כשם שמשט הוא קבוצת ספינות. האם הכינוי "מטס" לחבורה של נוסעים עייפים איננו מופרז? ויש גם פיתוחים: מטס ההתרסה, מטס הפרובוקציה, המטס הפלסטיני ועוד.

 

אחרי השם המאיים מגיעים הדיווחים שמפרסמים המשרדים הנוגעים בדבר, כולם נושאים אופי צבאי. היערכות מודיעינית, הערכת מצב, פגישה רמת דרג, סיור בנתב"ג כדי "לבחון מקרוב", בלשים סמויים, כוח משימה, עיבוי הכוחות, נערכים בקדחתנות. ישראל נערכת למלחמה. לא להפגנה.

 

הלאה. משרד ראש הממשלה מפרסם הודעות תכופות על כל מחשבה וכל צעד לקראת המטס וכל הודעה כזו כמובן עושה כותרות. ראש הממשלה ממנה את השר אהרונוביץ "לרכז את ההיערכות לקראת המטס" (למה למנות אותו? האין זה ממילא תפקידו של השר לביטחון הפנים?), השר אינו מתמהמה וממהר להכריז בפני עיתונאים: "לא נאפשר הפגנות חוליגנים".

 

מאז סבנה לא היה דבר כזה

ראש הממשלה מצדו אינו מרפה מהמיקרופונים ומבטיח "נערכים לטפל במטס בנחישות ובנימוס". בכלל, הצהרות כפולות כאלה חביבות על דוברי הממשלה. זוכרים את "ברגישות ובנחישות" של ימי ההתנתקות? דובר משרד החוץ מציע "לא לזלזל בסימנים שנראים באינטרנט" והשר לענייני התפוצות, יולי אדלשטיין, תורם מנסיונו העשיר ומשדרג את ההיסטריה: "צריך להיערך לכל תרחיש מול המטס. צריך לפקוח עין ולזכור מה קרה באסון התאומים". רמז עבה לאפשרות של חטיפה או התרסקות מכוונת של מטוסי הפעילים על אדמת המולדת.


יש היערכות. שוטרים בנתב"ג (צילום: אוהד צויגנברג)

 

כלי התקשורת תורמים את שלהם. הם מראיינים את השרים ואת הקצינים "שהתמנו לרכז את המשימה", הם מצלמים את השדה "שבו נשלמת ההיערכות לקראת" ומצלמים את המבנה שהוסב לשמש "מתקן מאסר למתפרעים", לפני שיועלו על המטוסים בחזרה לארצות מוצאם.

 

וכל זה נחתם בביקור מתוקשר ומתועד של ראש הממשלה בנתב"ג, כדי "לבחון מקרוב" את ההיערכות ל"מטס ההתרסה" ואחר כך ישיבה "רמת דרג" עם השר והמפכ"ל וראש השב"כ, "לדון בהיערכות" ובה הוא נותן "הנחיות אחרונות" איך לטפל במתפרעים המעופפים. מאז הצילום של אהוד ברק בסרבל לבן על כנף מטוס סבנה, לא נראתה נחישות כזאת.

 

זאת לא היערכות אלא היסטריה. מארגני ה"מטס" יכולים לבטל את הכרטיסים, לשלם דמי ביטול ולחסוך את הכסף. ממשלת ישראל עשתה בשבילם את העבודה. אין צורך להידחק למחלקות התיירים הצפופות ולהסתפק במנות האוכל הארוזות כדי להניף כרזות בבית הנתיבות. מערך ההסברה של ישראל מעמיד את שירותיו המצוינים חינם אין כסף.

 

חיים זיסוביץ', ראש היחידה לתקשורת, בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן ויועץ תקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים