שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ויכוח על שכונה חרדית בקריית-מלאכי: מי הגזען?
  יו"ר ועדת הכספים גפני, כינה את ראש העיר קריית-מלאכי, מוטי מלכה, "גזען" - כיוון שאמר שלא יבנה שכונה חרדית בעיר. מלכה לא נותר חייב: "טול קורה מבין עיניך, אתה לא הקב"ה. אצלנו כולם חיים עם כולם, בלי בדיקות עדתיות או אמונית"

  עימות מילולי חריף מתנהל בשבועות האחרונים בין יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לבין ראש העיר קריית-מלאכי, מוטי מלכה, ובמרכזו ויכוח על הקמת שכונה חרדית בעיר. לנוכח התנגדותו של מלכה להקמת השכונה ופעילות העירייה נגד הפרות החוק של ארגון חרדי בקריית-מלאכי, כינה גפני את מלכה מספר פעמים "ראש עיר גזען", שלא בפניו.  

   

  אלא שבעקבות התבטאותיו האחרונות של גפני, החליט מלכה לשבור את שתיקתו. במכתב חריף ששיגר הבוקר (יום ג') ליו"ר ועדת הכספים כתב ראש העיר: "אתה יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, אך עדיין אינך הקב"ה. אתה אפילו לא ראש ממשלה. מי שמך להעניש עיר שלמה בגלל אספירציות פוליטיות או תקשורתיות נלוזות?".

   

  כבר לפני כחודש הגיעו למלכה דיווחים על-כך שגפני מתכוון שלא לאשר את העברת מענקי האיזון למרכז השלטון המקומי, רק בגלל הסכסוך שלו עם מלכה על השכונה החרדית. "שמעתי את זה והבלגתי, אחר-כך שמעתי שהוא התבטא כך ואתמול הוא הגדיש את הסאה וחברי הכנסת שי חרמש ומשה אדרי יצאו להגנתי. גפני בתגובה החליט להוציא אותם מישיבת ועדת הכספים. זו חוצפה שאין לעבור עליה בשתיקה", אמר מלכה בשיחה עם ynet.

   

  לראש העיר קריית-מלאכי יש גם "בטן מלאה" על ארגון חרדי שפועל ללא היתר בעירו ומזוהה עם הזרם הליטאי עליו נמנה גפני. "יש ארגון ליטאי שהשתלט על קריית-מלאכי, בונה בלי היתרים, לא מוכן לקבל ספרדים לישיבה שלו, עובר על כל חוקי התכנון והבנייה. העירייה הכינה נגדו תביעה. גפני גם צוטט כמי שאומר שהוא כבר ידאג שיטפלו בי אישית".

   

  גפני: מעולם לא השמעתי דברי גזענות

  "בוא נבחן מי באמת גזען", כתב מלכה לגפני. "בעירנו מקבלים את כולם, בלי בדיקת שייכות עדתית או אמונית. האם בערים חרדיות יקבלו חילוני, מסורתי או אפילו דתי-לאומי? האם בבתי הספר החרדיים לומדים ספרדים ואשכנזים יחד? האם אתם מקבלים את עולי אתיופיה בקרבכם? כמה חילוניים אתם מקבלים בכל שנה בישובים אלה? טול קורה מבין עיניך. ברר היטב עם עצמך מה מניע אותך בהשתלחות חסרת הרסן שלך? לי יש מחשבות מהם אותם מניעים", לשון מלכה.

   

  ח"כ גפני טען בשיחה עם ynet כי החל להתבטא נגד מלכה אחרי ששמע את ראש העיר אומר בראיון רדיופוני שאינו רוצה חרדים בקריית-מלאכי כיוון שמדובר באוכלוסייה חלשה. "שמעתי את הדברים במו אוזניי ומאז אני מנהל מאבק נגד האמירה הגזענית הזו. פניתי ליועץ המשפטי לממשלה ולשר המשפטים כדי שיוקיעו את הדברים ומנכ"ל משרד הפנים הבטיח שיזמן את מלכה לבירור בעניין. מעולם לא שמעו ממני מילה אחת על גזענות. אין לי שום עניין עם ראש העיר". גפני גם דחה את טענות העירייה בכל הנוגע לארגון הליטאי.

   

  מלכה מצדו אינו מקבל את דברי גפני. "כל שאמרתי הוא שאין לי כוונה להקים שכונה חרדית, כמו גם שלא אקים שכונה לדתיים לאומיים, לחילוניים או לרוסים או לאתיופים. היופי בעירנו הוא שכולם חיים עם כולם מתוך כבוד הדדי וקבלת השונה. אין לי ולא כלום נגד החרדים, אני חי ביניהם והם חיים בתוכנו בהרמוניה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מלכה. מי באמת גזען
  צילום: צפריר אביוב
  גפני. עיכב מענקי האיזון
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים