שתף קטע נבחר

אין הסכמה בין ישראל וטורקיה, דו"ח המשט נדחה

שר החוץ הטורקי הבהיר כי באנקרה ממשיכים לדרוש מירושלים להתנצל על אירועי המשט הראשון ולשלם פיצויים למשפחות הפצועים וההרוגים: "זו העמדה העקרונית שלנו". השיחות לא הובילו להסכמה, ודו"ח פאלמר על המשט לא יוגש מחר

אין הסכמות, ובינתיים אין גם דו"ח. ישראל וטורקיה לא הצליחו להגיע להסכמה בשיחות ביניהן, ודו"ח פאלמר על המשט לעזה, שהיה אמור להתפרסם מחר (ה'), לא ייצא בינתיים לאור. כך פרסמה סוכנות הידיעות הסינית. המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, חזר מארצות-הברית, שם דן עם נציגים של טורקיה בנוגע לוועדת החקירה שמינה מזכ"ל האו"ם - אך כנראה שהצדדים לא הגיעו להסכמה.

 

הטורקים מתעקשים לקבל התנצלות רשמית מישראל, בעוד שישראל מסרבת להיענות לדרישה זו. עם זאת, בישראל מוכנים להביע צער על הנפגעים באירוע,

וכן להעביר כספים לקרן טורקית שתפצה את משפחות ההרוגים.

 

הטורקים מוטרדים מאוד מחלק מן הסעיפים בדו"ח, המאשימים אותם בקשר עם ארגון ה-IHH, וכן במעורבות ביציאת המשט לעזה. הם מעוניינים בעיקר להשתיק את הביקורת נגדם, ולצורך כך - להגיע להבנות עם ישראל, כי לא תבליט את הממצאים שלא נוחים לטורקיה בדו"ח. בישראל אומרים כי לא מן הנמע כי המגעים עם הטורקים ימשכו, בניסיון להגיע להבנות ולהפוך את הדו"ח ללא רלבנטי.

 

שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, הבהיר גם כי אנקרה ממשיכה לעמוד על שלה ולדרוש כי ישראל תתנצל בפניה, ותפצה את משפחות הרוגי ופצועי המשט הראשון. במסיבת עיתונאים, אמר דבוטאולו: "אמרנו את אותו הדבר מאז השנה שעברה. ישראל חייבת להתנצל ולשלם פיצויים. זו העמדה העקרונית שלנו בעניין הזה".


לא רוצים שישראל תבליט ממצאים לא נוחים בדו"ח. ארדואן (צילום: AFP)

 

הוא אישר כי נציגי ישראל וטורקיה ניהלו שיחות, במטרה להשיב את היחסים בין שתי המדינות לתקנם. "זה טבעי שהרשויות בישראל ובטורקיה ישוחחו על מנת לעמוד בדרישות הטורקיות. לא צריך להביט על שיחות כאלה כעל התפתחות יוצאת דופן", אמר דבוטאולו, שנותר בתפקידו בממשלה החדשה שהציג ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן.

 

בהתייחסו לדו"ח פאלמר שפרסומו נדחה עקב אי הסכמה בין טורקיה לישראל, הוסיף דבוטאולו: "אנחנו מקווים שישראל תיענה לדרישות שלנו בנושא".

 

מוקדם יותר רמז שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי אינו מוכן להתנצל בפני הטורקים על ההרג על המרמרה בשנה שעברה. "יש דברים שאנחנו מוכנים לדון עליהם ויש דברים שלדעתי לא. אני לא מוכן להתנצלות שתהיה פגיעה בכבוד הלאומי של ישראל,

לא מוכן להשפלה ולהפקרת חיילי צה"ל".

 

בדיון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת הדגיש ליברמן: "אין לנו עניין בחיכוך עם טורקיה ואנחנו בעד להסדיר את הוויכוח עם טורקיה. אין לנו ויכוח טריטוריאלי עם טורקיה ואנחנו מוכנים להגיע לפשרה. אבל התנצלות זאת לא פשרה, זאת השפלה וזאת הפקרת חיילי צה"ל".

 

דבריו של שר החוץ העלו מעל לפני השטח את המחלוקת מול שר הביטחון, אהוד ברק, שאמר שלשום כי לישראל "יש עניין ממדרגה ראשונה ליישר את ההדורים עם טורקיה ולמצוא דרך לשים מאחורינו את העבר". זאת, כחלק מהמאמץ לתרום ליתרונה האסטרטגי של של ישראל באזור.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורשים התנצלות. דבוטאולו
צילום: רויטרס
המרמרה. אין הסכמה דו"ח האו"ם
צילום: רויטרס
מומלצים