שתף קטע נבחר

אגרת השמירה תחזור לת"א? "פגיעה בחלשים"

למרות שבג"ץ אסר לגבות את האגרה, בעיריית תל אביב מתקיימים דיונים בנושא בתקווה שהנחיות חדשות של משרד הפנים יאפשרו לעקוף את הפסיקה. יו"ר ועדת הביקורת בעירייה: "המהלך יפגע בשכבות החלשות, ננהל מערכה ציבורית חריפה"

עוד מחאה ציבורית בדרך? שנה וחצי אחרי שבג"ץ אסר על גביית אגרת השמירה השנויה במחלקת, ל-ynet נודע כי עיריית תל אביב קיימה לאחרונה כמה דיונים במטרה לגבש חוק עזר עירוני שיאפשר לגבות ממאות אלפי התושבים בעיר אגרה נוספת, לצד הארנונה, שתוגדר "אגרת שמירת הסדר הציבורי".

 

לפני כשבועיים התקיים דיון בנושא בראשות מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, בו סוכם כי יש להמתין להוראות החדשות של משרד הפנים בנושא, שאמורות לאפשר לעקוף את פסיקת בג"ץ מסוף 2009. השופטים קבעו אז כי אין להטיל את האגרה ושעל משרד הפנים לבחון מחדש את הנושא עם משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים.

 

לצד הביקורת של בג"ץ על דרך קבלת ההחלטות במשרד הפנים, שאפשרה לעיריות לגבות את האגרה, גם מבקר המדינה תקף את ההיטל החריג ש"נולד" לפני כעשור על רקע גל פיגועי הטרור של האינתיפאדה השנייה.

 

התנגדות חריפה 

האגרה נועדה במקור לממן סיירות עירוניות של מאבטחים אזרחיים נטולי סמכות, שסיירו בניידות של חברות אבטחה ברחבי היישובים והיו אמורים להקנות תחושת ביטחון. טרם הוחלט כיצד תפעל הסיירת התל-אביבית, שכן כבר כיום מפעילה העירייה ניידות משותפות לפקחים ולשוטרים.

 

יו"ר ועדת הביקורת בעיריית תל אביב, יואב גולדרינג, אמר ל-ynet: "בעירייה עשירה

כל-כך כמו תל אביב-יפו, המהלך של הטלת אגרות על התושבים חוץ מהארנונה הוא שערורייתי ופוגע ישירות בשכבות החלשות. אנו מתכוונים לנהל מערכה ציבורית חריפה בעניין. אני רוצה להאמין כי חברי מועצת העיר יבינו את גודל האחריות גם כלפי התושבים בעיר, וגם כקו מנחה וכדוגמא לעיריות אחרות על מנת רעיונות מסוג זה לעשוק את הציבור לא יגיעו גם לפתחם".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב-יפו לא גובה אגרת סדר ציבורי מתושביה ואין בכוונתה לגבות את האגרה בטרם תפורסמנה הנחיות ברורות מטעם משרד הפנים בנוגע לכך. הנושא נידון בעירייה, לרבות בפגישה אצל מנכ"ל העירייה, ולאחר שתפורסמנה הנחיות משרד הפנים ניתן יהיה להמשיך לבחון את הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיריית ת"א. יעקפו את בג"ץ?
צילום: ירון ברנר
יואב גולדרינג
מומלצים