שתף קטע נבחר

תפילת אשכבה לציונות

אינני מבקש מאזרחי ישראל היהודים להתכחש לציונות, אני מבקש מהם לקבוע את מותה ולהביאה לקבורה נאותה

כאשר הגיש אחמד טיבי את הצעת החוק שלו נגד הכחשת הנכבה ובעד הגנה על שוויון לפלסטינים כקולקטיב וכיחידים, התמלאתי גאווה שמאמרי בנושא שפורסם כאן לפני מספר חודשים שימש בסיס להצעת החוק הנ”ל, הצעה שיכולה להיות הבסיס לתהליך ארוך של תיקון באידאולוגיה הציונית. 

 

כאשר הצעת חוק כה פשוטה והומנית הפכה על-ידי נשיאות הכנסת לאיום קיומי על מדינת ישראל, עד כדי כך שנאסר על אחמד טיבי אפילו להגישה בפני המליאה התמלאתי בושה. במקביל גם הבנתי, שהנה באמת הגיע הזמן לשפה העברית לשאת תפילת אשכבה לציונות.

 

כרגע, מדינת ישראל על רוב תושביה, מתכחשת לכך שהבסיס האידיאולוגי לפיו היא מנהלת את חייה פגום ואבד עליו הכלח. כדי להציל את המקום מכליון, חייבת לבוא מערכת חשיבה חליפית שתכיר בעוולות העבר ותפתח בדיאלוג אמיתי עם קורבנותיה כדי לעזור לייצר עתיד למקום חדש, בו כל תושביו יוכלו להרגיש בבית במידה שווה. מקום חדש לאהבה חדשה. אינני מבקש מאזרחי ישראל היהודים להתכחש לציונות, אני מבקש מהם לקבוע את מותה ולהביאה לקבורה נאותה.

 

היום לצערי, היחס בין הכנסת לבין האידיאולוגיה הציונית, דומה להפליא ליחס בין הבן נורמן ואמו המתה, בסרטו המהולל של אלפרד היצ'קוק פסיכו. בסרט מסתיר נורמן את גופת אמו במרתף ביתם-טירתם, בעל המבנה האנכי והחשוך המתנוסס על הגבעה. שם חי הבן את חייו ומתנהל כאילו גם האם חיה את חייה לכל דבר, כאשר הוא ממלא את שני התפקידים גם יחד. בכל פעם שמופיע מישהו שיכול לחשוף את גופתה, או לפגוע באמונת הבן בכך שאמו עדיין חיה, הוא מיד לוקח על עצמו את תפקיד האם, ולבוש בבגדיה הוא רוצח את כל מי שמערער את המבנה האידיאולוגי של הטירה, כלומר הכחשת מות האם.

 

כמובן, כאשר מגיעה אשה בת גילו של הבן למלון האורחים האופקי והדמוקרטי, נורמן נמשך אליה ולכן חייב לרצוח אותה באכזריות בסצינת המקלחת האלמותית, הוא חייב לרצוח כל מה שמערער את אהבתו לאם המתה, כי אין מה שמסמן יותר את מות האם מאשר התאהבות באשה חדשה, ואין מה שמסמן יותר את מות האידיאולוגיה הציונית מקבלה של עולם ערכים שוויוני המקבל את ילידי הארץ הפלסטינים כשווים ואהובים.

 

מות האם הגדולה

בניה של הציונות מתנהגים באותה פרוורסיה רצחנית של הבן נורמן. ככל שהם מבינים שמישהו עלול לחשוף את גופת האם המתה ולהציע אהבה חדשה ורלוונטית, כך הם מחוקקים חוקים יותר אבסורדיים ודרקוניים. אין הבדל עקרוני בין ספר "תורת המלך" לבין חוק הנכבה או שלילת הזכות של טיבי להעביר חוק נגד השיכחה.  

 

רבנים מוטרפים לכאורה מקריית ארבע או חברי כנסת שפויים לכאורה ממשפחת ריבלין פועלים בהסטריה ובפרוורסיה מול התובנה הפנימית העמוקה שהציונות מתה. הסתירה הפנימית בין ציונות לערכים אוניברסליים, שאינה ניתנת לגישור, הולידה חוקים פרוורטיים שנועדו להכחיש את מות האם הגדולה. 

 

אחמד טיבי ניסה בהצעת החוק להציע לנו אהבה חדשה, חנין זועבי ניסתה להציע לנו אחווה חדשה על הספינה לעזה. שניהם יחד מוכנים ורוצים לקבל אותנו כשווים על אדמת אבותיהם ואמותיהם. בואו נאמר יחד תפילת אשכבה לציונות בשפה העברית העשירה שהיא הורישה לנו במותה.

 

נ.ב: לידיעת הכנסת ורבני ישראל, ככל שתגבירו את חוקי האימה שלכם, כך ריח הגווייה האידיאולוגית שלכם יתפשט בעולם מהר יותר ויחשוף את פשעיכם קבל עם ועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציע אהבה חדשה. אודי אלוני
מומלצים