שתף קטע נבחר

בלי השפם: נשיא תימן הפצוע נאם כשהוא חבוש

הנשיא סאלח, שנפצע לפני כחודש במתקפה על ארמון הנשיאות בצנעא ונכווה קשות, הופיע בראיון לטלוויזיה בתימן - ללא השפם, סימן ההיכר שלו. הוא נראה כחוש וכוסה כולו למעט פניו

נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, התייצב לראשונה הערב (יום ה') מאז פציעתו בניסיון התנקשות בחייו לפני חודש. סאלח שנראה כחוש וחלש אמר למרות זאת, כי הוא מוכן לשוב וליטול את מושכות השלטון במסגרת החוקה.

 

 

סאלח החלים בבית חולים בסעודיה מפציעתו במתקפת טילים על ארמון הנשיאות בצנעא. על פניו נראו עדויות לכוויות שסבל - במקום השפם העבה שהיה לסימן ההיכר שלו, אפשר לראות זיפים לבנים. כמו כן, הוא היה חבוש כמעט כולו כולל בראשו.

 

"איננו נגד השתתפות בשלטון, אנחנו בעד שיתוף עם כל הכוחות הפוליטיים, בין אם הם כיום בשלטון או באופוזיציה. עם זאת, הדבר צריך להתרחש לפי מתווה שהעם יסכים אליו", טען סאלח בראיון לטלוויזיה התימנית. הוא סיפר כי עבר שמונה ניתוחים מוצלחים בשל פציעתו "בתאונה" והודה למארחו, המלך עבדאללה.

 


משמאל סאלח לפני פציעתו, ומימין לאחריה ולאחר השיקום (צילום: AP)

 

תושבים סיפרו כי מיד לאחר שידור הראיון המוקלט נשמעו קולות נפץ של זיקוקים ושל אש חיה ברחבי הבירה צנעא.

 

מוקדם יותר היום סיפר אחד ממנהיגי האופוזיציה, כי סגן הנשיא עבד-רבו מנסור האדי, שמילא את מקומו של סאלח, פנה אליו עם תכנית חדשה לסיום המשבר הפוליטי בתימן. לפי המתווה המוצע, סאלח יישאר בשלטון יותר מהתקופה שהוצעה כמה פעמים קודם לכן, 30 יום.

 

בינתיים בתימן: הצעות פיוס, והידרדרות בדרום

"מהות הרעיונות הללו הוא להתחיל תקופת מעבר, שתכלול הקמת ממשלה בראשות האופוזיציה ודחיית מועד הבחירות לנשיאות ביותר מ-60 יום. כל זאת, מבלי להעביר את כל הסמכויות מסאלח לסגן הנשיא", טען בכיר האופוזיציה שהעדיף להישאר בעילום שם. התכנית הזאת מהווה ויתור בשביל הגורמים המתנגדים לסאלח, שקיוו שיציאתו מתימן תסמן את סוף שלטונו.

 

במקביל בדרום תימן, שם מתחזקים והולכים הכוחות האיסלאמיים המסונפים לאל-קאעידה, נהרגו 10 חיילים בהתקפה של חמושים על בסיס ליד העיר זינג'יבר, שם נצורה כבר חודש חטיבה של הצבא. הארגונים השונים באזור ניצלו את הרֶיק באזור, בשל המשבר הפוליטי בצפון, והשתלטו על כל מחוז אביאן, שזינג'יבר היא בירתו.

 

בתקרית אחרת גם נהרגו 10 חיילים. חמושים עצרו רכב שהסיע אזרחים וחיילים לעיר לדוואר, אף היא באותו המחוז, וירו למוות באנשי הצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סאלח מתראיין לאומה
צילום: AFP
החגיגות על עזיבת סאלח מלפני חודש
צילום: EPA
מומלצים