שתף קטע נבחר

מאות אלפים הפגינו בחמה; 4 הרוגים ליד דמשק

בעיר חמה שבסוריה יצאו על-פי הדיווחים כחצי מיליון בני-אדם, להפגנה נגד הנשיא אסד. בהפגנות באזור דמשק נורו למוות ארבעה מפגינים וארבעה נוספים בהפגנות נוספות במדינה

שוב מהומות בסוריה, אחרי תפילות יום השישי במסגדים: לפחות ארבע בני אדם נהרגו היום (ו') בהפגנות באזור דמשק. כך דיווחו אתרי אינטרנט המזוהים עם האופוזיציה הסורית. רשת אל-ג'זירה על עד ארבעה הרוגים ועשרות פצועים, בהפגנות במקומות נוספים במדינה.

 

רשת הטלוויזיה הצרפתית "פראנס 24" דיווחה כי עשרות אלפי בני-אדם יצאו לרחובות כמה ערים במדינה. הם קראו "לא לדיאלוג". על-פי דיווחים אחרים הפגינו בעיר קרוב לחצי מיליון בני-אדם. הכוונה היא לדיאלוג שיוזם המשטר הסורי עם שורה של גורמים במדינה ושהאופוזיציה מתנגדת לו.

 

ההפגנה בעיר חמה

 

"חמה של 2011 אינה חמה של 1982", נכתב על כרזה באחת ההפגנות בעיר, בה בוצע טבח על-ידי אביו של הנשיא אסד. יו"ר ארגון זכויות האדם הסורי "אל-מירסאד", ראמי עבד אל-רחמן, מסר כי "למעלה מ-70 אלף מפגינים התאספו בכיכר 'אל-עאסי' בעיר חמה", המהווה את מוקד האירועים בימים האחרונים. "המפגינים קיימו את תפילת הצהריים במרכז הכיכר", הוא סיפר.

 

לדבריו, "כוחות הביטחון ירו, כדי לפזר את המפגינים שיצאו מהמסגדים בעיר החוף בניאס". עוד הוא מסר כי גם בעיר חומס נשמעו קולות ירי למשך כחצי שעה וכי כוחות הביטחון עשו שימוש בגז מדמיע בעיר א-רקה, שבצפון המדינה. יו"ר ארגזון זכויות האדם הוסיף כי הפגנות נערכו גם בעיר החוף לטקיה, בה נשמעו קריאות נגד משטרו של אסד.

 

הפגנת תמיכה בתושבי חמה, ביישוב סמוך

 

גורמי אופוזיציה העריכו כי בהפגנה בחמה השתתפו כחצי מיליון איש. רשת "אל-ערביה" דיווחה כי שגריר צרפת בסוריה הגיע היום לחמה כדי לעקוב אחר המפגינים בעיר. אך זהו אינו הנציג הדיפלומטי היחידי שביקר בחמה. המשטר הסורי האשים את ארה"ב במעורבות בהפגנות וב"הסתה להשלמה" וזאת לאחר ששגריר ארה"ב בדמשק, רוברט פורד, ביקר אתמול בעיר.

 

בהודעה, שפרסם משרד החוץ הסורי, נאמר כי "הימצאותו של השגריר האמריקני בעיר חמה מבלי לקבל על כך אישור מוקדם ממשרד החוץ, בהתאם להוראות המקובלות בקרב כל השגרירויות, מהווה הוכחה ברורה למעורבות ארה"ב באירועים המתרחשים בסוריה, ולנסיונה להסית להסלמת המצב הפוגע בביטחון וביציבות בסוריה".

 

הפגנה במסגד "אל-חסן" בבירה דמשק

 

על פי דיווחי האופוזיציה, מזה מספר ימים פועלים כוחותיו של הנשיא

 בשאר אסד באופן אינטנסיבי בעיר חמה. הם ירו ברחובות, ערכו מסע מעצרים, וקטעו את זרם המים והחשמל. פעילי זכויות אדם מסרו כי מניין ההרוגים בעיר ביומיים האחרונים עומד על 23 בני אדם. בעקבות המבצע עזבו מאות תושבים את העיר.

 

לפי רשת "אל-ג'זירה" הפגנות אירעו גם במחנות הפליטים הסוריים בטורקיה נגד המשטר הסורי. גם בהפגנות אלה הושמעו קריאות נגד הדיאלוג שיוזם המשטר הסורי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד אסד בעיר חמה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים