שתף קטע נבחר

שבוע בלי מים נקיים בשיזפון: "מצב בלתי נסבל"

חיילים בבסיס חיל השריון התלוננו על שלשולים, הקאות, שריפה בעיניים וגירויים בעור לאחר שזיהום התגלה במים. "איש לא יודע מתי זה ייגמר", אומרים החיילים, שנאלצים לרכוש שתייה מכספם ולהתקלח במים עם כלור. דובר צה"ל: זה בטיפול

ואיזה מסכנים החיילים ששומרים עכשיו בחום: כבר יותר משבוע שבצה"ל מנסים למצוא פיתרון לזיהום שנמצא במים בבסיס שיזפון. החיילים מספרים כי הם נאלצים לרכוש שתייה מכיסם הפרטי, ואפילו להתקלח קשה בגלל הכלור שהוכנס לצינורות. "כל יום מבטיחים לנו שהבעיה תפתר, אבל זה באמת מצב בלתי נסבל", הם אומרים.

 

בסיס שיזפון בדרום הוא בית הספר לשיריון של צה"ל, ומאות חיילים עוברים בו את ההכשרות השונות על הטנקים. מדובר בבסיס ישן ברובו וגם התשתיות בו אינן מודרניות. משבר המים שתקף את הבסיס ב-29 ביוני הוא מהחמורים שידע צה"ל בשנים האחרונות, ועדיין אין פיתרון. 


הברז בשיזפון. "מותר רק להוריד מים בשירותים" (צילום: עדי מיכל)

 

"בהתחלה הודיעו לנו שאין לשתות מים מהברז, אלא רק לאחר הרתחה", סיפר אחד החיילים ל-ynet. לדבריו, מאוחר יותר התברר כי החשד שישנה בעיה במים כבר החל יומיים לפני כן.

 

"חם נורא ואין מים נקיים" 

הזיהום במים גרם לתופעות שונות בקרב חלק מהחיילים, לרבות שלשולים והקאות. אחרים, שהתקלחו במים המזוהמים, התלוננו על שריפה בעיניים וגירויים בעור. לבסיס הובאו מיכלי מים גדולים, ובמקביל אזלו כל מלאי הבקבוקים והשתייה בשק"ם.

 

"זה היה שבוע בלתי נסבל עבור כל מי שמשרת בשיזפון", סיפרו חיילים, "חם נורא ואין

מים נקיים. זה ממש סבל", סיפרו. בסוף השבוע הועברה הודעה מחמ"ל הבסיס כי ייערך טיפול בצנרת ולפיכך "מרגע הזה המים מורעלים. אין לשתות, אין להתקלח, אין לצחצח שיניים... מותר רק להוריד מים בשירותים".

 

החיילים מספרים כי אף גורם פיקודי אליו פנו, לא סיפק להם מענה. "רק מבטיחים שהבעיה תסתיים, אבל אף אחד לא יודע מתי", הם אומרים, "בינתיים בברזים זורמים מים צהובים עם ריח מאוד רע".  

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בבדיקה שגרתית שנערכה על ידי גורמי רפואה מוסמכים, התברר כי המים בבסיס שיזפון אינם מתאימים לשתייה או לבישול. החל מאותו רגע, דווח למפקדים ולחיילים וסופקו מים טריים לצרכים אלו. מקור הבעיה אותר והנושא מצוי בטיפול. יודגש כי לא דווח על תחלואה שמקורה במים, וכן כי אושר להשתמש בהם לרחצה. ביום ראשון יבוצעו בדיקות חוזרות על מנת להביא לפתרון מלא של הבעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מותר רק להוריד מים בשירותים"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים