שתף קטע נבחר

נשיא דרום סודן הבטיח שלום וחנן את מתנגדיו

הצהרות סובלנות ואחווה החליפו, לפחות ליום חגיגי אחד, את שדה הקרב והקטל של סודן. נשיא הצפון בירך את "אחיו מהדרום" ואילו מקבילו שהושבע הבטיח שלום אזורי. צפו בשמחה בטקס

התחלה חדשה: הבעיות הרבות העומדות בפני דרום סודן נשכחו היום (שבת) לרגע בגל האופוריה ששטף את האזור עם הכרזת העצמאות של המדינה ה-193 בעולם. נשיאי הצפון והדרום הצהירו על סובלנות, הבנה ומאמצים להידברות, והמילה "שלום" נאמרה פעמים רבות מספור, ודאי ביחס לאזור למוד קרבות ומצולק כל כך. כעת, ניתן לקוות כי הפוליטיקאים יציגו קבלות ומעשים שיגבו את הצהרותיהם. 

 

בטקס העצמאות בעיר הבירה הדרומית, ג'ובה, בירך נשיא צפון סודן, עומר אל-באשיר, את "אחיו מהדרום" על עצמאותם. "יש לכבד את רצונם של בני הדרום", הדגיש.

 

סלבה קיר, נשיאה הראשון של דרום סודן, הודיע עם השבעתו על חנינה לכוחות החמושים הנלחמים בממשלתו, והבטיח

להשכין שלום בגבולות ארצו. "אני רוצה להבטיח לתושבי דרפור ואזורי המלחמה שלא שכחנו אותם: כשאתם בוכים, אנו בוכים, כשאתם מדממים, אנו מדממים איתכם. אני נשבע לכם היום שנביא שלום לכולם", הצהיר קיר, תוך שהוא מתחייב לעבוד עם אל-באשיר כדי לעמוד במילתו.

 

אתמול, שעות לפני פיצול סודן לשתי מדינות, הפכה ממשלתו של אל-באשיר למדינה הראשונה שהכירה בדרום סודן. "אנחנו מוכנים לעבוד עם אחינו מהדרום ולסייע להם להקים את ארצם, כך שבעזרת השם היא תהיה יציבה ומפותחת", אמר הנשיא הצפוני. למרות זאת, ההצהרה הסמלית לא הפיגה כליל את החשש ממתיחות קשה ומעימות עתידי, על רקע שורה של אי-הסכמות בין מנהיגי שתי המדינות, המתווכחים בשלב זה גם על קו הגבול ביניהן.


סלבה קיר. חנינה ושלום (צילום: AP)

 

למרות חששות אלה, חגגו ההמונים בסודן את הפיכת חזון העצמאות למציאות, חצי שנה אחרי שתושבי הדרום הצביעו בעד התנתקות והקמת מדינה נפרדת. בטקס, שנערך בהשתתפות מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, יצאה דרום סודן לדרך חדשה ועצמאית, עם השבעתו של קיר לנשיאות. במקביל, הכריזו ארצות הברית ומצרים על הכרה במדינה

החדשה. "אחרי מאבק ארוך של תושבי דרום סודן, ארצות הברית מקבלת בברכה את הולדת המדינה החדשה", מסר הנשיא ברק אובמה.

 

למרות האווירה החגיגית, נוכחותו של אל-באשיר, נגדו תלויים אישומים בינלאומיים בגין פשעי מלחמה שביצע בדרפור, בטקס העצמאות הביכה דיפלומטים מערביים רבים שהשתתפו בו. שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, אף הודיע לפני הטקס שבכוונתו להתעלם מהנשיא הסודני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלבה קיר. הבטחה נשיאותית ראשונה
צילום: AFP
חוגגים בסודן בזמן טקס העצמאות
צילום: AFP
אל-באשיר. "כיבוד רצון תושבי הדרום"
צילום: AFP
יוצאים לדרך בדרום סודן
צילום: רויטרס
מומלצים