שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בגלל משבר הנדל"ן: נדחה צמצום העובדים הזרים
  הממשלה החליטה לאשר את הצעת שרי האוצר, הבינוי והשיכון והתמ"ת לדחות בשלוש שנים את המהלך לצמצום מכסת העובדים הזרים בענף הבניין. לטענת האוצר, הרקע להחלטה הוא הגידול בהיקפי הבנייה בשנת 2011 לנוכח מצוקת הדיור. ההחלטה כוללת גם תוכנית לעידוד קליטת ישראלים בענף

  בעקבות תכנית הממשלה, להגדיל את קצב הבנייה בשנים הקרובות כדי לרסן את השתוללות מחירי הדירות, החליטה היום (א') ממשלת ישראל לדחות ב-3 שנים את התכנית לצמצום מספר העובדים הזרים בענף הבנייה, שהייתה אמורה להפוך את הענף בתוך שלוש שנים לענף שבו עובדים ישראלים בלבד. 

   

   

  הממשלה קיבלה החלטה לאמץ את ההסכם שנחתם בין משרד האוצר להתאחדות הקבלנים, הסכם שחתימתו מהווה הישג גדול לקבלנים, אשר לחצו מזה זמן רב על האוצר לאשר להם עוד כמה שנים של העסקת פועלים זרים במשכורות נמוכות יחסית.  

   

  במסגרת הסכם מתחייב האוצר לדחות את מתווה צמצום הפועלים הזרים בשלוש שנים, ולהעניק לקבלנים סיוע בקליטת עובדים ישראלים ב"עבודות הרטובות".

   

  עבודות אלו הן העבודות שנחשבות לקשות ולמלוכלכות בענף הבנייה והן אלה שקשה לשכנע ישראלים לעבוד בהן. בין העבודות הרטובות ניתן למנות את הטפסנות, עבודת הבטון, הרצפות והברזלנות.  

   

  לו"ז הצמצום יידחה

  מתווה הפחתת העובדים הזרים בענף הבנייה היה אמור להפחית את מספר הפועלים הזרים בענף מ-8,000 כיום, ל-5000 ביולי 2011, ל-2000 ביולי 2012 ולאפס בתחילת 2016. תחת זאת, ידחו המועדים הללו ב-3 שנים כך שעד יולי 2014 לא יופחת מספר הפועלים הזרים בענף הבנייה. בנוסף, תשתתף המדינה במימון שכרם של עובדים ישראלים בעבודות הרטובות, בשיעור של עד 15% משכר העובד וגם תסייע בעלות הכשרתם.

   

  ההחלטה באה בעקבות טענות חוזרות ונשנות של התאחדות הקבלנים, כי הוצאת העובדים הזרים מענף הבנייה כעת תייקר את עלויות הבנייה בישראל, בה בשעה שהממשלה מעוניינת לסייע בהגדלת ההיצע ובהפחת העלויות, כדי לעצור את העלייה המסחררת במחירי הדירות, אשר הפכה לבעיה חברתית.  

   

  להחלטה סייעה תכניתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להאיץ את הקמתן של יחידות דיור נוספות בשנים הקרובות דרך הקמתן של ועדות דיור לאומיות (וד"לים) שמטרתן לעקוף את החסמים הביורוקרטיים הקיימים כיום ולאפשר בנייה מהירה שתזרים עוד דירות למשק.

    

  המהלך להגברת ההיצע בשוק הדיור, בה ביחד אם מהלכים נוספים שנקט משרד האוצר ובנק ישראל, במטרה להוציא את המשקיעים מהשוק ולהשאיר יותר דירות לזוגות הצעירים שרוכשים דירה ראשונה.

   

  בין המהכים הללו ניתן למנות את העלאת הריבית במשק, את ביטול הפטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה החל משנת 2012, ואת ההחלטה להעניק פטור שכזה עד 2012, גם למי שלא המתין ארבע בין רכישת הדירה למכירתה. שר האוצר כבר הודיע, כי אם יהיה צורך בכך, הוא יקדם מהלכים נוספים להורדת מחירי הדירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ענף הבנייה. הישראלים יקבלו יותר
  צילום: רויטרס
  מומלצים