שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  רוסיה: בית כנסת הותקף עקב הרשעת ניאו נאצים

  בקבוקי תבערה הושלכו לעבר בית הכנסת "דרכי שלום" במוסקבה. לא היו נפגעים. מקור משטרתי טען כי מדובר בנקמה על מאסרי העולם שנגזרו על חברי כנופיה ניאו נאצית שהורשעו ב-27 רציחות

  שני נערים השליכו הלילה (יום ג') בקבוקי תבערה לעבר בית כנסת במוסקבה. לא היו נפגעים בתקרית. דובר המשטרה המקומית טען כי מדובר בוונדליזם, אולם מקור משטרתי סיפר לסוכנות הידיעות "אינטרפקס" כי ההתקפה היא נקמה על העונש הכבד שנגזר אתמול על חברי כנופיה ניאו נאצית שהורשעו ברצח 27 צעירים בשנים 2007-2008.

   

  המשטרה מסרה כי לא פרצה שריפה בבית הכנסת "דרכי שלום" בצפון-מזרח מוסקבה. במנהטן פרצה הלילה שריפה בבית כנסת שהיה בשיפוצים. לא היו נפגעים אך האש גרמה לנזק כבד למבנה. סיבת הדליקה טרם התבררה. 

   

  הפדרציה של הקהילות היהודיות ברוסיה הודיעה בתגובה לאירוע כי היא דורשת לפעול ביד קשה נגד המעורבים. "במדינה רב לאומית כמו רוסיה אין מקום לשנאת זרים וכדי לעצור את מגיפת השנאה יש לפעול באמצעים הולמים וקשוחים", נכתב בהודעה. הארגון גם הביע דאגה מהגדרת האירוע כוונדליזם בלבד.

   

  בתום משפט שארך 18 חודשים, גזר בית המשפט במוסקבה עונשים הנעים בין עשר ל-23 שנות מאסר על שבעה מהפעילים. חמישה נוספים נידונו למאסר עולם. בין מקרי הרצח הגזעניים שביצעו, תיעדו הניאו נאצים את עריפת ראשו של אחד מחבריהם לכנופיה.

   

  עורכי דינם של חברי הכנופיה, צעירים בשנות ה-20 לחייהם ובהם אשה אחת, טענו כי הופעל עליהם לחץ לבצע את המעשים.


  הנאשמים בבית המשפט. "גם אם היו אבודים, הם רוצחים אכזריים" (AFP)

   

  "גם אם הם הולכו שולל או היו אבודים, הם עדיין רוצחים אכזריים שלעולם לא ישובו לחיים נורמליים", אמר אלכסנדר קולודקין שבנו נדקר למוות בפברואר 2008. "עליהם להיות מבודדים", פסק האב.

   

  ואילו פרקליטה של וסיליסה קובוליובה שנידונה ל-19 שנות מאסר טען כי הודאתה חולצה ממנה במכות ועינויים. "המשפט ללא ספק פוליטי", אמר עורך הדין, סרגיי סטשבסקי. פרקליטתו של מורשע אחר האשימה אתר אינטרנט ניאו נאצי בשטיפת מוחם של הצעירים.

   

  הכנופיה רדפה בעיקר מהגרי עבודה כהי עור מאזור הקווקז, מאפריקה ומדרום אסיה. ההתקפות הגיעו לשיאן בפברואר ומרס 2008, תחת הנהגתו של חברם לב מולוטקוב. הם תקפו את המהגרים בסכינים, מוטות ברזל ומברגים מחודדים. מולוטקוב נתן לחבריו כסף מועט לרכבות וסיגריות. ראש הרכב השופטים כינה את מולוטקוב "סכנה קיצונית לחברה הרוסית".

   

  בהכנת הידיעה השתתף סתיו ספיבק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בית הכנסת "דרכי שלום" . הקהילה דורשת לפעול בידי קשה
  פנים בית הכנסת. האירוע הוגדר כוונדליזם
  צילום: col.org.il
  אחד המורשעים בסדרת הרציחות. "המשפט פוליטי, נערער"
  צילום: AFP
  מומלצים