שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "חוק החרם הוא צעד ענק לקראת פאשיזם"

  לצד ארגוני השמאל, גם חותמי מכתב אריאל יוצאים נגד "חוק החרם" שעבר בכנסת. רמי הויברגר: "נוגד את הטבע האנושי". עדנה מזי"א: "אם זה יעבור בבג"ץ - אהיה עבריינית גאה"

  אחרי הערב הסוער במליאת הכנסת שבסופו עבר "חוק החרם", התעוררו הבוקר (ג') היוצרים והשחקנים שחתמו על מכתב אריאל למציאות שבה אם יקחו חלק ביוזמה דומה בעתיד, הם יעברו על החוק. ולצד ארגוני השמאל, יוצאים גם הם נגד החוק השנוי במחלוקת.

   

   

  "החוק הזה הוא אמצעי הפחדה שלא ממש מפחיד, שמצטרף לעוד כמה חוקים ילדותיים שאני בקושי מצליח להיזכר בהם מרוב שהם מופרכים", טוען השחקן רמי הויברגר, מחותמי מכתב אריאל המקורי. "אלו חוקים שהם נגד הטבע האנושי, ואני מניח שאף אחד לא מעוניין בדברים כאלה. כנראה אתמול אנשים שכחו להגיע לכנסת להצבעה, אז זה עבר. כך לפחות אני מנסה לחשוב".

   

  היית חותם על המכתב גם היום, אחרי שהחוק עבר?

   

  "כן. זה חוק מצחיק, לא לכל דבר צריך להתייחס ברצינות. אני לא הצלחתי להבין אותו בכלל. זה נראה לי ילדותי. אולי אני חי בלה לה לנד, אבל אני לא מודאג. אני באופן אישי מחרים את כל השטחים הכבושים - אני פשוט לא נכנס לשם, לא מופיע שם, לא אוכל ולא ישן שם. האם נכלל בחוק שאם מישהו מחרים את השטחים באופן אישי, יכריחו אותו להיכנס לשם או ישפטו אותו על זה? זה נראה לי דמיוני".


  רמי הויברגר. "לא צריך להתייחס ברצינות" (צילום: יוני טובלי)

   

  עדנה מזי"א: "צעד ענק לקראת פאשיזם"

  "עכשיו לקחתי עבודה נוספת כדי לשלם את הקנסות שיוטלו עלי, ואנחנו ערוכים לשלם את הקנסות. אנחנו מיואשים". אומרת בציניות מודאגת המחזאית והתסריטאית עדנה מזי"א. "זה לא ייאמן. אני בטוחה שזה לא יעבור בבג"ץ, ואם כן, אהיה עבריינית גאה. בגלל אנשים נחותים, רוחנית ואינטלקטואלית, אנחנו צריכים להתקרנף. אלה אנשים שלא היו מתקבלים לשום סקטור פרטי. רק בכנסת".


  ההצבעה על חוק החרם בכנסת. מזי"א: "חטא היוהרה" (צילום: עטא עוויסאת)

   

  "זה לא רק שזה לא חוקי ודמוקרטי", ממשיכה מזי"א לומר בכעס, "זה צעד ענק לקראת פאשיזם. האנשים האלה שואפים לזה לאט לאט. במקום שייחכו בסבלנות שהדמוגרפיה תנצח, להם אין  סלבנות. ברור שהמדינה הולכת לקראת קטסטרופה. זו יוהרה עצומה מבחינתם והם ישלמו עליה. שיפתחו את אריסטו ויראו על מה משלמים. מהו חטאו הגדול ביותר של מנהיג - היוהרה. היום יש שקט כי אנחנו מיואשים. הולכים לדיקטטורה.

   

  "אני אשמח אם יהיה מי שינהיג את השינוי שחייב לקרות. לי אין כוח. אני מחכה למנהיג כריזמטי שייקח את העניינים לידיים, שינהיג עם שלם ומדוכא. זה עם שרק כאשר לוקחים לו את הקוטג' הוא מתעורר. אני נשארת פה בינתיים, אולי אנסה להיות בודהיסטית". 

   

  סביון ליברכט: "לא חשבתי שדבר כזה יכול לקרות"

  בדומה לדבריו של הויברגר, גם הסופרת והמחזאית סביון ליברכט מבהירה כי לא היתה מהססת אם היתה נדרשת לחתום על מכתב דומה כעת, אחרי שעבר החוק, ומביעה תקווה כי האיום יתפוגג כשיונח לפתחם של שופטי בג"ץ.


  היכל התרבות באריאל. ליברכט: "את הכסף שמגיע משם אתרום, לא אגע בו"

   

  "הם אולי המעוז האחרון שלנו", היא אומרת, "אם החוק הזה, וחוקים אחרים של הימין שנמצאים בצנרת יעברו - אני לא יודעת אם יש מה לעשות לגבי זה. אני מניחה שהחוק לא יגרום לי לא להצטרף לחתימה או לא לנקוט בצעדים, אבל זה עצוב שזה קורה.

   

  "לא חשבתי שדבר כזה יכול לקרות, אבל המציאות כאן עולה על כל דמיון. אני באופן אישי כבר הרבה מאוד שנים לא עוברת את הקו הירוק, אבל זה כאדם פרטי. כאשר מדובר בהצגה, אני לא יכולה למנוע מהצגה שמוזמנת לאריאל מלהציג שם. אבל את הכסף הזה שמגיע משם אתרום, אני לא אגע בו".

   

  פרופ' אברהם עוז: "הונהגה משטרת מחשבות"

  פרופ' אברהם עוז, מחותמי מכתב אריאל השני, אמר ל-ynet: "זה לא רק ענייני אריאל. כל החוק הזה מקרב אותנו למצב הזוי בפוליטיקה הישראלית. ידידי אמנון רובינשטיין כתב שזהו "יום שחור לדמוקרטיה הישראלית". זה חוק שלא מאפשר לך לחשוב. אם אתה נגד משהו, ולא משנה נגד מה, אתה חשוף לתביעה. זה חוק שאני לא מכיר בשום מדינה. לא דמוקרטית ולא - לא דמוקרטית.

   

  "על כנסת ישראל השתלטה חבורה של אנשים שהיה לה אמנם רוב בהצבעות, אבל הם לא מבינים מה הם עושים כשהם מצביעים. כל אדם שמבין מהי דמוקרטיה היה צריך להתקומם היום, בלי קשר לנושאים מסוימים, אלא בגלל שאם יום אחד יחליטו לצאת נגד הרוב - הם פתוחים לענישה קולקטיבית. זו לא דמוקרטיה. גם ברק וגם נתניהו לא באו להצבעה הזו. הם מפחדים, הונהגה משטרת מחשבות".

   

  מה בעניין החרם על אריאל? הוא יימשך גם עכשיו?

   

  "אני לא יכול להשיב מה נעשה. אני אחראי על עצמי וכמובן אמשיך גם בעצמי להחרים ולקרוא לאחרים להחרים כל דבר שאני חושב שהוא בלתי חוקי ובלתי קביל, ושיש צורך להחרים אותו. הגדילו לנו את המוטיבציה להביע את הדעה האופוצינזיונית.

  אם אתבקש, מחר אחתום על מכתב דומה, ללא היסוס. אני מוכן להיות הראשון שייתבע לפי החוק הזה. הוא מנוגד לכל ערכי וחוקי היסוד, ולכן אני חושב שאני לא עובר על החוק. בצבא יש פקודה בלתי חוקית בעליל. זה מקביל".

   

  עם זאת, לא מעט מהאמנים שחתמו על מכתב אריאל, סירבו היום (ג') להגיב לדברים או להתייחס לחוק שעבר בכנסת. על כך אומר פרופ' עוז: "קל מאוד להפחיד אנשים, ואני אזרח שומר חוק, אבל החוק הזה איננו חוק מבחינתי".


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עדנה מזי"א. "לא חוקי, לא דמוקרטי"
  צילום: דודו אזולאי
  לאתר ההטבות
  מומלצים