שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סירבת לניתוח קיסרי? העובר בסכנת תמותה

  מחקר חדש: יולדות המסרבות לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת עובר, נמצאות בסיכון מובהק לתמותת תינוקות בשיעור של פי 3.3 לעומת קבוצת היולדות שהסכימו לניתוח בהול

  יולדות המסרבות לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת עובר, נמצאות בסיכון מובהק לתמותת תינוקות בשיעור של פי 3.3 לעומת קבוצת היולדות שהסכימו לניתוח בהול. כך עולה ממחקר חדש שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון ומבית החולים סורוקה. ממצאי המחקר פורסמו החודש בכתב העת האירופי למיילדות וגינקולוגיה.

   

  צוות המחקר, שכלל את ד"ר חלי ריבק, ד"ר אבי הרלב, פרופ' ארנון ויז'ניצר ופרופ' אייל שיינר מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק תוצאות לידה של 203 נשים שסירבו להמלצה ללכת לניתוח קיסרי בהול בשל ניטור עוברי חשוד (חשד למצוקת עובר). תוצאות הלידה הושוו ל-10,741 לידות של נשים שהסכימו לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת עובר.

   

  תוצאות ההריון היו באופן משמעותי סטטיסטית גרועות יותר בקרב ה"סרבניות" וגם לאחר ניטרול גורמים מערפלים כמו גיל האם, סירוב לניתוח קיסרי נמצא, כאמור, כגורם סיכון עצמאי מובהק לתמותת תינוקות, עם סיכון של פי 3.3 לתמותה לעומת קבוצת היולדות שהסכימו לניתוח קיסרי בהול. היולדות שסירבו לניתוח קיסרי היו באופן מובהק מבוגרות יותר וולדניות (בעברן היו יותר לידות).

   

  "במיילדות על הרופא המטפל לדאוג לאם ולעובר" אומר פרופ' שיינר, שגם יזם את המחקר, "אחת הדילמות הקשות הינה מה לעשות במקרה של סירוב עיקש של היולדת ללכת לניתוח קיסרי בחשד למצוקת עובר. במצבים הללו פעמים רבות הצוות הרפואי עומד נואש מול התעקשות היולדת שמאמינה איכשהו שהכל יהיה בסדר, ולא מסכימה להמלצה לניתוח קיסרי בהול".

   

  "תוצאות המחקר מחדדות את הבעייתיות הגדולה עימה מתמודד הצוות הרפואי" הוסיף שיינר, "המחקר הראה באופן חד משמעי שסירוב להמלצת הצוות הרפואי לניתוח בהול במקרה של ניטור עוברי חשוד הינו גורם סיכון מובהק לתוצאות לידה גרועות עד תמותה, ובמקרה הבא של סירוב אין ספק שנשתמש בתוצאות המחקר על מנת להדגיש את חשיבות ההמלצות הרפואיות".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קיסרי. לפעמים זה נחוץ
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים