שתף קטע נבחר

מסלול התנגשות: נתניהו וליברמן בקרב על הימין

בישראל ביתנו לא מרוצים מכך שנתניהו מנסה לבלום הצעות שלהם אך מעלים עין מ"חוק החרם", ובמפלגה לא פוסלים את האפשרות שמשבר נמצא באופק. מה יהיה המבחן הבא?

האם העימות הבא בתוך הקואליציה מתקרב? גורמים בישראל ביתנו אמרו אמש (יום ג') כי במפלגה השנייה בגודלה בקואליציה לא מרוצים מהנסיונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבלום חוקים בעלי אופי ימני שיזמה, בזמן שהוא מאפשר קידום הצעות חוק כמו "חוק החרם" שאושר שלשום בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

 

לאחרונה נדחו כמה חוקים של ישראל ביתנו, וכפי שפורסם ב-ynet, נתניהו ינסה להפיל גם את חוק ועדות החקירה לארגוני השמאל של ח"כ פאינה קירשנבאום. "ליברמן עדיין לא התייחס לזה באופן פומבי או ישיר, אבל בקרב חברי הסיעה מתחילים לדבר על כך שנתניהו מקדם חקיקה לאומית על חשבון ישראל ביתנו", אמרו במפלגה, "חלק מן החוקים שלנו עברו, אבל יש כמה חוקים שנתקעו או שנתניהו בלם אותם בגלל ביקורת ציבורית. זה עוד יכול לעשות בעיות".


ליברמן. מתחרה עם נתניהו על קולות הימין (צילום ארכיון: AFP)

 

חבר בסיעת ישראל ביתנו אמר כי "קיימת כבר מתיחות עם הליכוד, וליברמן כרגע לא מעוניין לייצור משבר. אבל אם המצב ימשיך להיות כזה, לא מן הנמנע כי המצב ישתנה". בישראל ביתנו חוששים כי לאחר נאומו בקונגרס, שחיזק את מעמדו בציבור הרחב ובעיקר בקרב מצביעי הימין, החליט נתניהו "לקחת לעצמו את החקיקה הלאומית. היתה סדרה של חוקים של ישראל ביתנו שמשום מה לא קודמו. ליברמן לא משדר כרגע משבר, אבל אצלו אי אפשר לדעת". לפי שעה, גם בתקשורת הישראלית בשפה הרוסית, שרובה נחשבת לתומכת של ליברמן, אין אזכור למתיחות או למשבר.

 

"ליברמן רוצה להיות מותקף" 

נתניהו וליברמן נמצאים מאז הקמת הממשלה בעימות שקט על הציבור הימני. ליברמן כבר הכריז בעבר כי בכוונתו להוביל את הימין הישראלי, וראש הממשלה אף הקים בתוך הליכוד מטה מיוחד ל"הכנה לבחירות", שמטרתו לפעול בכמה מישורים, ובהם הרשתות החברתיות והאינטרנט בכלל, וכן במגזר הרוסי. ניסיונותיו של נתניהו להגדיל את השפעתו על דוברי הרוסית לא נעלמו מעיני אנשי ישראל ביתנו, ושם ממשיכים לנסות ולהוביל חקיקה בעלת אופי ימני ולאומי, על מנת להגדיל את התמיכה במפלגה ובעיקר בעומד בראשה. 

 

בכיר בליכוד אמר בהתייחס לאפשרות של מתיחות בין שתי המפלגות כי " לליברמן ברור לגמרי

שלחוק ועדות חקירה אין סיכוי לקבל רוב. ראש הממשלה העניק חופש הצבעה, לכן ליברמן יודע שזה ייפול. אבל אין ספק שהוא מביא את החוק הזה בשבוע הבא מסיבות פוליטיות. הוא רוצה להיות מותקף על ידי השמאל, והסערה שנוצרה סביב חוק החרם גרמה לו למהר ולדרוש להצביע על חוק ועדות חקירה. עם זאת, לפי שעה אין איתותי משבר. ליברמן מנסה רק לאותת שהוא נמצא ימינה מן הליכוד".

 

בליכוד אומרים כי המבחן הרציני הבא של הקואליציה בכל הנוגע לחקיקה לאומית וימנית יהיה החוק שהגישו חברי הכנסת אופיר אקוניס ופאינה קירשנבאום, בנוגע להגבלת התרומות של מדינות זרות לעמותות בישראל. לפי שעה, ועדת השרים לענייני חקיקה אמורה לדון בהצעה בימים הקרובים. בכיר בליכוד אמר כי "נתניהו וליברמן יצטרכו לקבל החלטה מה עושים עם החוק הזה. זה יהיה המבחן הבא, וייתכן שראש הממשלה ירצה להפיל את החוק הזה או לדחות אותו, לנוכח הביקורת הקיימת כיום בציבור על חוק החרם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מאותת שהוא ימינה מהליכוד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. בונה על הקול הרוסי
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים