שתף קטע נבחר

בעין הסערה: האחראי על תוכניות הלימודים פורש

ברקע הביקורת על השינויים שתכנן, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר צבי צמרת, הודיע על יציאתו לגמלאות. "הוא היה כמו פיל בחנות חרסינה", אמרו במערכת החינוך

אחרי שנתיים סוערות במיוחד, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר צבי צמרת, הודיע על פרישה מתפקידו ויציאה לגמלאות. צמרת, שהתמנה לתפקידו מיד לאחר כניסתו של גדעון סער למשרד החינוך, ספג ביקורת רבה על המדיניות שהוביל, בגיבויו של סער, להחדרת ערכי מורשת וציונות לתוכנית הלימודים.

 

הסערה האחרונה התעוררה בחודש האחרון, לאחר שצמרת דחף לשנות את מקצוע האזרחות, כך ש-50 אחוז מהתכנים יהיו בעלי אופי יהודי וציוני. המהלך, שלבסוף בוטל, עורר הדים רבים ששיאם היה בכנס חירום שערכו מורים לאזרחות תחת הכותרת "סכנה לדמוקרטיה", כשמנגד היו כאלה שסברו כי המדיניות שצמרת מוביל דווקא חיונית לשמירת הצביון הישראלי כיהודי ודמוקרטי.

 

בנוסף, לא פעם ספג צמרת ביקורת נוקבת גם בתוך משרד החינוך בעקבות התבטאויותיו על כך שהתלמידים בארץ לכאורה לוקים בהבנת הנקרא ואינם מכירים את מפת ישראל. "מדובר באיש מקצוע שכל חייו עסק בחינוך, אבל השינויים שהוא הוביל היו חדים מדי וכנראה לא מתאימים למערכת שמרנית כמו משרד החינוך", אמר גורם במערכת החינוך.

 

לדבריו, "לאדם בתפקידו חייבת להיות אחריות על דבריו וישנן התבטאויות שגם אם הן נכונות, הן חייבות להיאמר בפורומים סגורים ולא באופן פומבי". גורם אחר הסביר: "צמרת ניסה לבצע את מדיניות השר ולהכתיב תכנים פוליטיים למערכת החינוך, אך הבעיה שהוא עשה זאת בצורה לא אלגנטית כמו פיל בחנות חרסינה, מה שעורר עליו ביקורת רבה גם במשרד החינוך".

 

פרופסור ענת זוהר, ששימשה יו"ר המזכירות הפדגוגית לפני צמרת, אמרה בתגובה להודעת פרישתו כי "יותר מכל, לתפקיד יו"ר המזכירות הפדגוגית נדרש אדם עם הבנה פדגוגית מעמיקה ואני מאוד מקווה שכבר בקרוב יימצא אדם ראוי שעונה על תכונות אלו".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "הפרישה ועיתוי הפרישה של יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, נקבעו בהסכמה על-ידי מנכ"ל המשרד ויו"ר המזכירות הפדגוגית. שר החינוך ומנכ"ל המשרד הודו ליו"ר המזכירות הפדגוגית על תרומתו לעבודת המשרד במהלך כהונתו".

 

עוד נמסר כי "השר והמנכ"ל ביקשו להדגיש את הגיבוי שהעניקו להחלטתו של ד"ר צמרת להחליף את יו"ר ועדת המקצוע באזרחות אל מול ההתקפות הבלתי ענייניות. לאחר פרישתו לפנסיה בסוף 2011 החליט ד"ר צמרת לחזור ולתרום למערכת החינוכית בעיירות הפיתוח. הוא סיכם עם מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם, על פעילות חינוכית תרבותית התנדבותית בעיר ברוב ימי השבוע. כמו כן, בסוף השבוע הוא ילמד במכינה קדם צבאית מעורבת לדתיים ולחילוניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר צבי צמרת. תקופה סוערת
באדיבות יד יצחק בן צבי
מומלצים