שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אירלנד: התעללויות הכמרים הושתקו גם ב-2009
  דו"ח ממשלתי קובע כי למרות החשיפות שזיעזעו את הכנסיה הקתולית בשנים האחרונות, המשיכו בכירים באירלנד להסתיר תלונות נגד כמרים שהתעללו בילדים. שר המשפטים: נזמן נציג האפיפיור ונחמיר הענישה. במקביל, הכנסיה בגרמניה בודקת חשדות מ-1945 ופותחת את הארכיונים בפני החוקרים

  הזוועה נמשכה בצל החשיפות: הכנסיה הקתולית באירלנד ניסתה להשתיק את ההתעללות המינית של כמרים בילדים אפילו בשנת 2009, בידיעת הוותיקן. כך עולה מדו"ח ממשלתי שפורסם אתמול (יום ד') בדאבלין.

   

  במסיבת העיתונאים שערכה השרה לענייני ילדים של ממשלת אירלנד, פרנסס פיצג'רלד, הוצגה תמונה חמורה ביותר של המשך ההתעללות המינית והפיזית בילדים שריסקה את מעמדה של הכנסיה במדינה ופגעה אנושות במוניטין של הוותיקן בכל העולם, ואף של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 עצמו.

   "זה אינו תיאור של כישלון מעידן אחר. זה לא תיאור של אירלנד לפני 50 שנה. זה תיאור של אירלנד כיום", אמרה פיצג'רלד. 

   

  לפי הדו"ח החדש, גורמים בדרגים גבוהים בכנסיה באירלנד ניסו להשתיק ולטייח מקרים של אונס ילדים והתעללות בהם באזור ההגמוניה (בישופות) של קלויין, במחוז קורק שבדרום המדינה שאירעו בין 1996 ל-2009. אותם גורמים לא דיווחו לרשויות על תלונות של הילדים נגד 19 כמרים שהתעללו בהם והסתירו מידע מהמשטרה. 

   

  הדו"ח החמור קובע כי ההגמון האחראי באזור, ג'ון מאגי, שכיהן בעבר כמזכיר הפרטי של שלושה אפיפיורים, שיקר לרשויות הבריאות וטען כי מסר למשטרה את כל פרטי המקרים. מאגי התפטר בחודש מרס 2010 בעקבות חקירה פנימית של הכנסיה הקתולית, שחשפה את האופן שבו סיכן את הילדים במחוז ההגמוניה שלו. מאגי פרסם התנצלות מיד לאחר ההודעה על פרטי הדו"ח ואמר כי "אני מקווה שהדו"ח יאפשר לכולנו התחלה חדשה, כמו שקיווינו לה ב-1996".

   

  "הוותיקן לא סייע"

  בעקבות הדו"ח החמור הודיע שר המשפטים האירי, אלן שאטר, כי יפעל לשינוי החוק הפלילי במדינה כך שהעונש לכמרים שיורשעו באי-דיווח על התעללויות בילדים יהיה חמש שנות מאסר.


  "הקווים המנחים לטיפול בהתעללות לא יושמו" (אילוסטרציה: AP)

   

  הדו"ח של ממשלת אירלנד מעלה טענות חמורות ביותר נגד הוותיקן ש"כלל לא סייע" בקביעת מדיניות ברורה לנציגי הכנסיה באשר לאופן שעליהם להתמודד עם דיווחים על התעללויות. "הקווים המנחים של הכנסיה לא יושמו וברור למדי שגם הוותיקן היה שותף לחוסר הפעולה הזה", טען השר שאטר. "הממשלה תחליט בקרוב האם לזמן את נציג האפיפיור באירלנד לדיון בנושא", הוסיף.

   

  זהו הדו"ח הרביעי של ממשלת אירלנד בפרשת ההתעללויות שנמשכו שנים רבות בכנסיה הקתולית ברחבי העולם. בשנת 2009 קבעה חקירת הממשלה כי הכנסיה "ניסתה להסתיר באובססיביות" מקרי התעללות שאירעו באזור דאבלין בין 1975 ל-2004.

   

  גרמניה: נחקרים חשדות מ-1945

  במקביל, הכנסיה הקתולית בגרמניה הכריזה על סדרת צעדים נרחבים לבדיקת התנהלותה בבדיקה ודיווח על התעללויות בשורותיה עוד משנת 1945.

   במטרה למצות את החקירה עד תום, שכרה הכנסיה את שירותיהם של חוקרים חיצוניים והעניקה להם גישה נרחבת למסמכים שבארכיוניה.

   

  החקירה תתמקד בשני פרוייקטים נרחבים, האחד מהם ינוהל על ידי המכון הקרימינולוגי של סכסוניה התחתונה, שינתח את המידע שהצטבר בתשעה מחוזות מסוף מלחמת העולם השנייה ועד השנה שעברה. עוד 18 מחוזות יאלצו לחשוף את המידע שהצטבר בארכיונים משנת 2000. הפרוייקט השני ינוהל על ידי פסיכיאטרים מומחים, שינסו להרכיב פרופיל נפשי של הכמרים שהיו עשויים להיות מעורבים בהתעללויות על מנת שהכנסיה תוכל להמשיך בחקירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  "זה תיאור של אירלנד כיום" (אילוסטרציה)
  צילום: shutterstock
  צילום: איי פי
  חשיפת הפרשות ריסק את מעמד הכנסיה באירלנד (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים