שתף קטע נבחר

זעם ביפן: איראן מוציאה להורג במנופים שלנו

החברה היפנית "טודאנו" הודיעה כי תפסיק לייצא מנופים לאיראן, לאחר פרסום מאמר ב"לוס אנג'לס טיימס" בו נכתב על קשריה עם משטר האייתוללות

מנוף לחץ אמיתי על טהרן: חברת יפנית לייצור מנופים וציוד מכני כבד הודיעה השבוע כי תפסיק לייצא לאיראן, לאחר שנודע לה כי מוצריה משמשים את משטר האייתוללות להוצאות להורג. מאז תחילת השנה האיצה איראן את ההוצאות להורג, ומדי יום נתלים במדינה בממוצע שני בני אדם.

 

הודעתה של החברה היפנית "טודאנו" כי תפסיק לחתום על חוזים עם איראן פורסמה כמה ימים לאחר שפורסם מאמר דעה בעיתון האמריקני "לוס אנג'לס טיימס", שבו אוזכרו עסקיה עם איראן כחלק מקמפיין של ארגון "מאוחדים נגד איראן גרעינית".

 

מנופיה של החברה, כמו גם של חברות זרות אחרות, משמשים את השלטונות באיראן להוצאה להורג בפומבי. בשנים האחרונות השמיעו גורמים בקהילה הבינלאומית ביקורת נגד הפרת זכויות האדם הזו, ואיראן הפחיתה במעט את מנהגה, אולם היא ממשיכה להוציא להורג אסירים מורשעים בבתי הסוהר ברחבי המדינה.

 

ארגון "מאוחדים נגד איראן גרעינית" פרסם באתר שלו עוד שמות של שבע חברות זרות, המייצאות מנופים לאיראן, עם תמונות בהן הם נראים משמשים להוצאות להורג. פרט לחברה היפנית נמסר באתר הארגון כי גם חברה אמריקנית לייצור מנופים חדלה מעסקיה עם איראן ב-2010.

 

מאז המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979 מונהג במדינה חוק השריעה, ההלכה לפי האיסלאם, לפיה מוטל גזר דין מוות על עבירות כגון רצח, שוד מזוין, אונס, ניאוף, הברחת סמים ועוד. לטענת האופוזיציה האיראנית הגולה, עבירות אלה משמשות לא פעם אמתלה בידי המשטר להיפטר ממתנגדים פוליטיים, מיעוטים והומוסקסואלים.

 

מתחילת השנה הוצאו להורג ברפובליקה האסלאמית לפחות 190 בני אדם. נתון זה מתייחס למקרים שפורסמו בכלי התקשורת באיראן, אולם לטענת גורמי אופוזיציה וארגוני זכויות אדם בחו"ל, איראן מוציאה להורג בחשאי עוד עשרות רבות בבתי סוהר במדינה. בשנת 2010 דווח באיראן על לפחות 180 הוצאות להורג, אך לפי אומדנים מחמירים יותר של ארגוני זכויות אדם המספרים היו אף גבוהים יותר ועמדו על 252-388 בני אדם.

 

איראן נחשבת למדינה בעלת שיעור ההוצאות להורג הגבוה ביותר בעולם, ביחס למספר תושביה, ולמדינה השנייה בעולם, אחרי סין, במספר המוצאים להורג מדי שנה. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוציאים להורג באיראן. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים