שתף קטע נבחר

"אסד מאיץ את חימוש חיזבאללה ומפתח טילים"

גורמי מודיעין מסרו כי המשטר הסורי מפתח טילים מתקדמים בעזרת איראן וצפון-קוריאה, ובמקביל מצייד את ארגון הטרור של נסראללה בעוד ועוד אמצעי לחימה. "זאת מציאות חדשה", נכתב בדו"ח מודיעין. גם בישראל מודאגים: "איום גדול מתמיד"

סוריה האיצה את אספקת הנשק לארגון חיזבאללה בלבנון והיא ממשיכה לפתח טילים מתקדמים, בסיוע איראן וצפון-קוריאה - כך דיווח היום (שבת) העיתון הבריטי "טיימס", בהסתמך על גורמי מודיעין מהמערב ומהמזרח התיכון.

 

לפי הדיווח, דמשק מפתחת את הטילים באתר שנקרא "עיר הטילים" בהר הנמצא

סמוך לעיר חמה, מעוז האופוזיציה. את תוכנית הטילים מנהל "המרכז ללימודים ומחקרים מדעיים" בדמשק, שעליו הוטלו סנקציות אמריקניות בעבר. בסיוע כלכלי ופוליטי מאיראן, לפי ה"טיימס", הסורים גם האיצו את הסיוע הצבאי לחיזבאלה.

 

בשנה שעברה דווח כי חיזבאללה קיבל מסוריה שני טילי סקאד D, בעלי טווח של 700 ק"מ. מאז, העבירו הסורים לארגון הלבנוני יותר משמונה טילים מסוג זה, שיכולים לפגוע במטרות בכל שטחי ישראל וירדן וחלק מטורקיה. חיזבאללה קיבל גם טילי קרקע-קרקע מסוג M-600, המבוססים על פתח-110 האיראני, שלהם טווח של 250 ק"מ וראשי נפץ במשקל 500 ק"ג.

 

"אין מקום לשים הכל" 

"זאת מציאות חדשה", נכתב בדו"ח מודיעיני לפי ה"טיימס", "זאת הפעם הראשונה שארגון

טרור השיג טילים מסוג זה, שנחשבים אסטרטגיים. בעבר, רק לצבאות של מדינות היו טילים כאלה".

  

גורמים המקורבים לחיזבאללה אמרו כי העברת הנשק מסוריה לארגון הואצה מאז מרס, אז החלו ההפגנות נגד משטר אסד. אחד מלוחמי הארגון התבדח על כך ש"אין מקום לשים את הכל". גורם אחר אמר כי חיזבאללה יוכל להחזיר לדמשק חלק מהנשק כאשר "העניינים בסוריה יירגעו".

   

הפעילות מצפון לישראל לא נעלמה מעיני צה"ל. גורם מודיעיני צבאי אמר כי "עכשיו, כשאנחנו רואים שיש חשש לאי-יציבות בסוריה, יש העברה של הרבה אמצעי לחימה לתוך לבנון. הגבול עם לבנון מעולם לא היה שקט יותר, אבל מעולם לא היה איום גדול יותר מלבנון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא הסורי, בשאר אסד
צילום: AFP PHOTO/SYRIAN TV
מומלצים