שתף קטע נבחר

המזימה האחרונה של בן-לאדן: הפלת מטוס אובמה

רשימת המטרות של אל-קאעידה נחשפה: במקום הראשון, הפלת מטוסו של הנשיא אובמה, "אייר פורס 1", כשהנשיא בתוכו. במקום השני, מפקד הכוחות באפגניסטן, גנרל פטריוס. וגם על הכוונת: פיגוע אווירי נוסף - הפעם באירוע ספורט גדול

מנהיג אל-קאעידה שחוסל לפני כחודשיים, אוסמה בן-לאדן, שקד על פיגוע זעם גדול לציון עשור לפיגועי 11 בספטמבר. מי שכיכב ברשימת המטרות האפשרית הוא הנשיא האמריקני, ברק אובמה.

 

 

הצהובון הבריטי "דיילי מייל" דיווח כי על פי מסמכים שהושגו ממקום מסתורו של הארכי-טרוריסט, הכוונה הייתה להפיל את מטוסו הנשיאותי "אייר פורס 1", או את מסוקו "מארין 1" באחת מנסיעותיו של הנשיא לחו"ל. לפי המסמכים, התכנון היה להפיל את כלי-הטיס בעודו באוויר באמצעות טיל כתף מכלי-טיס אחר.


באל-קאעידה לא ויתרו על פיגועים אוויריים (צילום ארכיון: AFP) 

 

מפקד הכוחות באפגניסטן, גנרל דיוויד פטריוס, היה אמור למצוא את מותו באופן דומה.

 

כמו כן, דווח כי בן-לאדן החל להרכיב צוות שיבצע פיגוע אווירי נוסף בארצות הברית. קנה המידה לפיגוע "מוצלח" הוא כמות הנפגעים, וכוונת אנשי אל-קאעידה הייתה להתמקד באירוע ספורט גדול.

 

גורמים ב-CIA מסרו כי הפעולה הייתה בשלבים מקדימים, אך בן-לאדן כבר דן בשמות המחבלים עם ראש מטה המבצעים שלו, עטיה עבד אל-רחמן. כמו כן, המסמכים חושפים כי שני הבכירים בארגון הטרור היו חלוקים לגבי זהות המשתתפים בפעולה.


"רשימת המכולת" התגלתה בין מסמכיו של בן-לאדן במסתורו (צילום: רויטרס)

 

בראד גארט, סוכן בכיר לשעבר ב-FBI, אמר כי למרות השיפורים הנרחבים במערכות האבטחה ברחבי ארצות הברית, מבצע שכולל חטיפת מטוס סילון קטן והטסתו לתוך אצטדיון הומה אדם, יכול לצאת אל הפועל. "יש לנו כל כך הרבה שדות תעופה קטנים, אפשר לטוס מתחת למכ"מ. הפעולה אפשרית".

 

על אף העובדה שהתוכנית הייתה בראשיתה, היא גרמה לממלא מקום ראש CIA, מייקל מורל, למסור לאנשי מטהו שאחת ממטרותיהם הראשיות היא לוודא שפיגוע כזה לא ייצא אל הפועל.

 

המסמכים הללו מעניינים בייחוד לנוכח ידיעות אחרות, לפיהן בן-לאדן החל לאבד את שליטתו באל-קאעידה. מסמכים אחרים שנמצאו באחוזת המסתור שלו באבוטבאד שליד בירת פקיסטן, גילו כי הכפופים אליו החלו להתעלם ממנו בקביעות.

 

בסוכנות הביון האמריקנית אמרו: "מצאנו כי הוא היה מבודד מאוד, ותכנוני הפיגועים הללו מראים שהוא נאבק לשמור על רמת ההשפעה שלו ועל הדרך שהוא פיקד על מבצעים בעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצה להחזיר שליטה. בן לאדן
צילום: AP
הנשיא אובמה ב"אייר פורס 1"
צילום: AP
פטריוס. גם על הכוונת
צילום: רויטרס
מומלצים