שתף קטע נבחר

הצעה: פטור מתכנון לטורבינות רוח בשטח חקלאי

ההצעה מבקשת לעקוף, בין השאר, את חוקי השמירה על הסביבה החופית – אך זוכה להתנגדות חריפה מצד החברה להגנת הטבע מחשש שההצעה תפגע בסביבה

מינהל התכנון שוקד כבר תקופה ארוכה על גיבוש מדיניות כוללת בנושא טורבינות רוח, אך הצעת חוק חדשה שתובא בפני השרים מבקשת להקים טורבינות ללא הליך תכנוני - בכל חלקה חקלאית או תעשייתית.

 

ההצעה, שגובשה על ידי חברי הכנסת כרמל שאמה, רוברט אילטוב ושי חרמש, מבקשת לעקוף, בין השאר, את חוקי השמירה על הסביבה החופית – אך זוכה להתנגדות חריפה מצד החברה להגנת הטבע, מחשש שההצעה דווקא תפגע בסביבה.  

 

מטרת החוק המוצהרת היא לקדם את נושא האנרגיות המתחדשות, ולסייע בעמידה ביעדי האנרגיה המתחדשת שהוצבו על ידי הממשלה לפני למעלה משנתיים. בינואר 2009 החליטה ממשלת ישראל כי עד שנת 2020 יהוו האנרגיות המתחדשות 10% מכלל משק האנרגיה. עוד הוחלט על יעד ביניים של 5% לייצור חשמל "ירוק" עד שנת 2014. 

 

"כדי להגיע ליעדים אלו יש לקבוע כללים אשר יאיצו התקנות של מערכות לייצור חשמל ממקורות מתחדשים", נכתב בהצעה. "טורבינות רוח לייצור חשמל יכולות להשתלב עם גידולים חקלאיים ועם שימושים תעשייתיים הואיל ואלו מותקנות על גבי תרנים, עושות שימוש מזערי בקרקע וניתן להתקינן באופן שישתלב עם השימושים הקיימים". 

 

אולם, כאמור, בחברה להגנת הטבע טוענים כי למרות מטרותיו הסביבתיות של החוק, הרי שעקיפת החוק עלולה דווקא לסכן את הסביבה ולגרום לנזקים. רותי שורץ, רכזת האנרגיה והתשתיות בחברה הסבירה כי: "החברה להגנת הטבע תומכת בקידום אנרגיות מתחדשות, אבל בהליך של שיתוף הציבור והגורמים השונים בעלי הנגיעה לעניין - ומתוך ראייה כוללת, המתייחסת להיבטים הסביבתיים, התכנוניים והכלכליים של הנושא".  

 

שוורץ התייחסה לסוגיית התכנון המקיף, והסבירה כי "מינהל התכנון במשרד הפנים מקדם בימים אלה מסמך מדיניות כולל לקידום אמצעי התכנון של טורבינות רוח, כבסיס לתכנית מתאר ארצית בנושא. שינויי חקיקה, אם יידרשו בכלל, יש לעשות בתום ההליך של מינהל התכנון ועל בסיס מסקנותיו".  

 

"יש יותר ממידה של יריקה בפרצופם של אזרחי ישראל"

חבר הכנסת שי חרמש, הגיב לביקורת נגד החוק ואמר כי "יש יותר ממידה של יריקה בפרצופם של אזרחי ישראל בתגובה זו של החברה להגנת הטבע, ביום בו מודיעה חברת החשמל על העלאה של 20 אחוזים במחירי החשמל, וכל שני וחמישי מפוצצים את צינור הגז המצרי. במקום לשתף פעולה לקידום אנרגיה ירוקה, הם מחבלים ביוזמה".  

 

בחברה להגנת הטבע הבהירו בתגובה כי "אנו תומכים בקידום אנרגיות מתחדשות, אך בתהליך מסודר ובשיתוף הגורמים המעורבים –ולא בשליפה מהמותן".  

 

בתוך כך, בתום דחיות ממושכות, צפויה הממשלה לאשר מחר הצעת מחליטים משותפת של משרד התשתיות והמשרד להגנת הסביבה בתחום האנרגיות המתחדשות.  

 

ההצעה המשותפת מבקשת לאפשר את הוצאתן לפועל של מכסות סולאריות, שכבר אושרו בעבר, בהיקף 460 מגאווט וכן לקבוע הסדרה למכסות נוספות של אנרגיה סולארית לצריכה עצמית בהיקף של 110 מגאווט - עד שנת 2014.  

 

כמו כן, ההצעה מבקשת להקצות פיצוי מיוחד של 10% מכל מכסה - לאזורי יו"ש שלא נהנו עד כה מן ההסדרה בשל נסיבות ביורוקרטיות וכן להקצות 210 מגאווט לייצור חשמל מביומאסה, וביוגז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטרת החוק המוצהרת היא לקדם את נושא האנרגיות המתחדשות
צילום: אביהו שפירא
מומלצים