שתף קטע נבחר

ליברמן: נתניהו תמך בטיבי, ולא בישראל ביתנו

הסלמה ביחסים בין שר החוץ לראש הממשלה, שמתנגד להצעה להקים ועדת חקירה לארגוני השמאל. לפני ישיבת הממשלה, אמר ליברמן כי "מנסים לעשות דה-לגיטמיציה למפלגתנו וליוזמת ועדות החקירה. אני מופתע מנתניהו". ראש הממשלה השיב לו: "עלינו לנהוג במתינות, זהירות ותבונה"

מחריף העימות בין השותפות הבכירות בקואליציה: שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קבל הבוקר (יום א') בטרם כניסתו לישיבת הממשלה על מה שכינה "ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למפלגה וליוזמת ועדות החקירה שלה". ליברמן אמר את הדברים לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי יתנגד להצעת ישראל ביתנו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל.

 

שר החוץ, שטען כי מדובר ביוזמה "מצילת חיים", הוסיף: "אני מעריך את ראש הממשלה, ולכן הופתעתי כשאמר שהכנסת לא צריכה לחקור. בקדנציה הקודמת הוקמו 25 ועדות חקירה פרלמנטריות, בכולן הליכוד וראש הממשלה תמכו בהתלהבות. אפילו ביוזמתו של אחמד טיבי לבחון את שירותם של ערביי ישראל בשירות הציבורי הם תמכו. למה דווקא ליוזמת ישראל ביתנו מתייחס כך הליכוד? זה נראה לי מוזר".


נתניהו הפתיע את ליברמן. "נראה לי מוזר" (צילום ארכיון: עטא עוויסאת)

 

עם זאת, הוסיף ליברמן כי הדבר לא יגרום למשבר קואליציוני, "אבל אני בהחלט מצפה מראשי הליכוד ללויאליות ולקולגיאליות כלפי שותף קואליציוני בכיר".

 

ליברמן הזכיר כי בסוף השבוע התפוצצו בדרום הארץ 10 רקטות, והשתלח בארגוני השמאל: "בפעם הקודמת שחיילי צה"ל רצו להגן על אזרחי המדינה הם נאלצו להתמודד מול מסע דה-לגיטימציה ותביעות מרחבי העולם. אני אומר שכדאי, לפני שנצא להגן על המדינה, לבדוק מי הם אותם תומכי טרור".

 

"לא ארגוני שמאל - ארגוני טרור" 

"אני רוצה להבהיר", אמר שר החוץ, "שלא מדובר בארגוני שמאל וזכויות אדם, אלא ארגוני טרור וסייעני טרור. כל אותם עדאללה, יש דין, שוברים שתיקה, שמעבירים חומר מסולף ומעוות כחלק מהדה-לגיטימציה. אלה אותם פעילים מהמרמרה, שהפריעו לצה"ל להגן על ישראל, שהגישו את שמות קציני וחיילי צה"ל לבתי משפט ברחבי העולם וסייעו לחיזבאללה בפעולות ריגול". הוא האשים כי במשך שנים, העמותות לא הגישו דו"חות לרשויות המס ולרשם העמותות וטען כי אנשיהן הולכים לבתי ספר כדי לשכנע תלמידים לא להתגייס. 

 

בעקבות דבריו של ליברמן, הסביר נתניהו את התנגדותו ליוזמה: "אנחנו דמוקרטיה מתגוננת נגד ניסיונות דה-לגיטימציה במישור הבינלאומי ולכן החוק נגד חרמות כלפי מדינת ישראל ואזרחיה הוא חוק חשוב, אך יחד עם זאת עלינו לנהוג במתינות, זהירות ותבונה ביחס לצעדים שאנו נוקטים", אמר ראש הממשלה.

 

נתניהו הודה שיש מה לתקן, "אבל במתינות וזהירות - כי צריך להגן על שלטון

החוק, מערכת החוק, גורמי האכיפה ומערכת המשפט ולכן ננהג בזהירות. בהתנהגות המאופקת הזו אנו מונעים את המשך מסע הדה-לגיטימציה שמשחיר את ישראל". הוא הוסיף כי "אנחנו תמיד היינו ותמיד נהיה הדמוקרטיה היחידה ששומרת חוק וזכויות פרט במזרח-התיכון", אך מיד תיקן את עצמו והוסיף כי: "כמובן שאני מקווה שזה ישתנה, אבל כעת זה המצב".

 

ביום חמישי הבהיר נתניהו כי יתנגד להקמת ועדת חקירה לארגוני השמאל, אך יאפשר חופש הצבעה. "אנחנו לא צריכים חקירות בכנסת, אנחנו לא צריכים ועדות חקירה", הסביר. לאחר הודעתו, שהגיעה על רקע הסערה הציבורית שחולל אישור חוק החרם, אמרו בישראל ביתנו: "לא נסלח לביבי על סטירת הלחי שהנחית. הליכוד ישלם על כך בבחירות הבאות". במפלגתו של ליברמן הוסיפו כי הם צפויים "להעניש" את הליכוד בהצבעות בכנסת, בוועדות ובהתנהלות הכללית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וליברמן. העימות מחריף
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים