שתף קטע נבחר

שריפה גדולה ביער ירושלים, יד ושם פונה

שריפת הענק ביער התפשטה לכיוון חוות הגז פי גלילות ושכונת הר נוף, שלפי עדויות חלק מבתיה פונו. מטוסי כיבוי הוזנקו, צירי התנועה באזור נחסמו. "זה נראה ממש רציני", סיפרו ל-ynet תושבים, "יש עשן ואש בכמויות מטורפות"

החום והיובש הובילו לעוד התפרצות גדולה של אש - בלב הבירה - ואחד המקומות החשובים לעם היהודי פונה מיושביו. שריפה משתוללת בצהריים (יום א') ביער ירושלים, באזור הר הרצל וליד מוזיאון יד ושם. הלהבות הגיעו ממש לפאתי המוזיאון, שנסגר ועובדיו פונו. אדם אחד נפגע משאיפת עשן.

 

צוותי כיבוי רבים פועלים לכבות את האש, שמתקדמת במהירות בחורש, ועדיין לא ברור למה פרצה. אזור הר נוף אפוף כולו בעשן לבן והאש מתפשטת גם לכיוון חוות הגז פי גלילות שביער, אבל לפי שעה לא מסכנת אותה.

 

צילום: אבי פרץ 

 

במקום הוקם חפ"ק מבצעים. משטרת ירושלים חסמה את כל צירי התנועה המובילים ליער ירושלים,

 גם מטוסי כיבוי וכוחות מתחנת הכיבוי בבית שמש הוזעקו.

 

"פינינו בשלום ובסדר את כל המבקרים וכל העובדים למעט מספר עובדים, בהם המנכ"ל והקב"ט, המסייעים לכוחות הכיבוי", סיפרה ל-ynet אסתי יערי, אחת מעובדות יד ושם. "האש מאוד קרובה לכאן, העשן אופף את המקום, אבל הכל בסדר והאתר לא נפגע. כוחות הכבאות והביטחון מנסים להשתלט על האש".

 

הלל מאיר, תושב הר נוף שירד לצלם את השריפה וחזר בשל האש שהתגברה, סיפר ל-ynet שהשריפה פרצה בעמק שבין הר נוף לכיוון בית זית, עברה את חוות היער ביער ירושלים ושרפה את כולה. "זו חוות חיות והפעלות לילדים. היו פיצוצים, אמרו שיכול להיות שרכבים שהיו שם הם שנשרפו והשמיעו את הפיצוצים. כל האזור פונה, כולל בתים בפאתי הר נוף. האש קרובה מאוד ליד ושם, עולה לכיוון בית הכרם". עם זאת, לפי המשטרה לא פונו דיירים.

 

אהרון, גם הוא נמצא בהר נוף, דיבר אף הוא על חוות הסוסים ש"לדעתי הלכה לגמרי. השריפה קרובה מאוד ליד ושם, היא בוואדי בין יד ושם לבין פי גלילות, אך היא עדיין לא הגיעה לפי גלילות, שבסביבתו מרטיבים מאוד את כל האזור, בשביל למנוע מהאש להגיע לשם. יש עשן ואש בכמויות מטורפות, מטוס כיבוי צהוב כבר כאן, והמון כוחות משטרה".


הכבאים התקשו להשתלט על האש (צילום: גיל יוחנן)

 

ירון, ששוהה במגדל דונה, המשקיף על השריפה, סיפר שזו פרצה בתוך היער. "יש כאן כבאים ומנסים לכבות את האש, אבל היא עדיין משתוללת. יש סיכוי שיפנו פה בניינים, קשה לדעת מה בדיוק נשרף שם, אך זה עשן לבן שאני לא חושב שעולה משריפת עצים. זה נראה ממש רציני, ככל הידוע לי באתר הזה יש שם הרבה מאוד חומרי בעירה".

 

גם רועי, תושב שכונת בית הכרם שצופה לוואדי, אמר ש"הכל מלא עשן, לא רואים כלום, ממרחק של מאתיים מטר לא רואים כלום. זה מאחורי הר הרצל, יורד עד לוואדי למטה. מסוקים בכל מקום, כבאיות ומסוקים בכל מקום.

 לא רואים כלום, לא ניתן להבין מה מקור השריפה, אך זו שריפה מאוד גדולה, בכל רגע עוברים עוד ועוד כוחות".

 

בסוף השבוע השתוללה האש בצפון, ברמת הגולן, במשך כמעט 24 שעות. הלהבות כילו 10,000 דונם של צמחיית נחל ועשבים. סגן מנהל מרחב גולן ברשות הטבע והגנים, איתן ניסים, אמר ש"לצערי רשלנות מטיילים, רשלנות חמורה מאוד, הביאה לפרוץ האש בעין תינה ומשם זה רץ עד הג'ילבון בדרום ועין דבשה בצפון".

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האש בירושלים, היום
צילום: גיל יוחנן
האש מקמפוס האוניברסיטה
צילום: דוד אילון
עדות מירושלים: "חוות הסוסים הלכה לגמרי"
אזור האש
באדיבות ymap ואטלס
מומלצים