שתף קטע נבחר

לא בשמיים: פיצויי ענק לחולון על "נזקי נתב"ג"?

בית המשפט העליון העניק תמיכה משמעותית לעירייה, וקבע כי תביעתה לפיצויים בסך 150 מיליון דולר בגין ירידת ערך נכסיה הציבוריים מתבססת על "שיקולי הגינות, שוויון וצדק חלוקתי"

כמעט עשור לאחר שהחלה במאבקה נגד רשות שדות התעופה, קיבלה אמש (א') חולון זריקת עידוד משמעותית מבית המשפט העליון, בדרכה, ככל הנראה, לקבלת פיצויים בהיקף חסר תקדים בגין ירידת ערך נכסיה הציבוריים בשל רעש המטוסים הממריאים מנמל התעופה בן גוריון.

 

בהחלטה תקדימית, קבע בית המשפט העליון כי חולון יכולה לתבוע פיצויים בסך 150 מיליון דולר מרשות שדות התעופה בגין

הנזקים וירידות הערך שנגרמים לנכסיה הציבוריים ולשטחיה המיועדים לבנייה בדרום העיר. זאת, בשל רעש המטוסים מנתב"ג והרחבתו בעשור האחרון, שכללה את הקמת טרמינל 3. נימוקי השופטים? "שיקולי הגינות, שוויון וצדק חלוקתי".

  

לפני כעשור, הגישה העירייה תביעת פיצויים לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במשרד הפנים, בדרישה לפיצויים בשל "נזקי נתב"ג". ההליך התקדם לשביעות רצונה של העירייה, וטענות רשות שדות התעופה כי תכלית התביעה היא להזרים תקציב נוסף לקופת העירייה נדחו על ידי ועדת הערר. ברשות מיהרו לערער על החלטת הביניים לבית המשפט המחוזי, שקיבל את העתירה וקבע כי יש חשש לניגוד עניינים, מאחר ובוועדה המחוזית יושבים חברי מועצה של עיריית חולון, ולכן יש לפעול בנושא באמצעות חקיקה מיוחדת.


מטוס בשמי נתב"ג. לא נפסלה אפשרות לפיצוי (צילום: בן קלמר)

 

בחולון לא ויתרו, ובשנת 2003 ערערו לעליון על ההחלטה. כעת, לאחר שמונה שנים, הסתיימה הסאגה עם ההחלטה החשובה. "למעשה, העליון קבע כי אם המדינה מטילה נטל על הפרט, היא צריכה לפצותו, ולא משנה אם מדובר בתכנית מתאר ארצית או אחרת", הסביר ל-ynet בא כוח העירייה, עו"ד יוסף פרוטכמן.

 

כעת, צפוי תפוח האדמה הלוהט לחזור לוועדת הערר להשלמת הליך תביעת הפיצויים, אותה ועדה שכבר קבעה בהחלטות ביניים לטובת העירייה. "שיקולי הגינות, שוויון וצדק חלוקתי מצדיקים את ההכרה בזכות של הרשות המקומית לתבוע פיצוי על נזקים שנגרמו למקרקעיה עם אישורה של תכנית מתאר ארצית המסבה תועלת לציבור כולו", ציינה השופטת עדנה ארבל בנימוקיה.

 

השופט אשר גרוניס הוסיף כי "איני פוסל את האפשרות שבמסגרת בירור פרטני של הנזק שנגרם תבוא התחשבות, לעניין שיעורו של הפיצוי, לטובת הגוף שאמור לשאת בפועל בפיצוי, לאור העובדה שהנכס הנפגע משמש את הציבור ואינו פרטי". בנוסף, קבע הרכב השופטים, שכלל גם את השופטת אילה פרוקצ'ה, כי הרשות תישא בשכר הטרחה לעו"ד עיריית חולון

בסך 50 אלף שקל.

 

החלטת בית המשפט בנושא אינה הראשונה שמעדיפה את טובת הציבור. לפני כשנה, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי תושבי עוטף נתב"ג יפוצו על ידי הרשות בלא פחות מחמישה מיליארד דולרים, בשל הנזקים של תוכנית נתב"ג 2000, אותה תכנית שבגינה תובעת עיריית חולון פיצויים. הרשות ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון, וכעת ממתינים הצדדים להכרעה בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתב"ג 2000. תפוח אדמה לוהט
צילום: ישראל ברדוגו
ארכיון. נחיתת מטוס בנתב"ג
צילום: ירון ברנר
מומלצים