שתף קטע נבחר

לבני: משבר הדיור - לא רק בעיה של מדינת ת"א

על רקע מחאת הנדל"ן, פרשה יו"ר האופוזיציה את תוכניתה, שמדברת על הורדת מסים עקיפים ועידוד בנייה להשכרה. "הממשלה צריכה לקחת אחריות. יש לתמוך באנשים שנמצאים לפני רכישת הדירה הראשונה שלהם", אמרה לבני. נתניהו הבהיר לחברי סיעת הליכוד: "נפתור את המצוקה"

ראש הממשלה הודה במשבר הדיור, יו"ר האופוזיציה מטילה עליו את האחריות. יו"ר קדימה, ציפי לבני, פרשה את תוכניתה לטיפול במשבר ואמרה בראיון ל-ynet כי הממשלה צריכה להתערב. היא התייחסה למחאת הנדל"ן המתפשטת והבהירה: "המחאה אינה רק בתל אביב, היא לא מייצגת רק בעיה של דיור. יש כאן אנשים טובים, ציונים, עובדים, שירתו בצבא, לומדים, רוצים לבנות משפחות, ובפועל, תל אביב זה מקום מקרי. אני פוגשת אותם גם בגליל ובנגב".

 

מחאת האוהלים  - כל הכתבות ב-ynet:

 • המאהל בבאר-שבע: "לא שיק, דרישות לשוק הוגן"
 • עוד ועוד אוהלים: חשש בליכוד מ"מאסה קריטית"
 • עוד מצטרפים למאהל: "זאת הפצצה האמיתית"  
 • הסילוק מהמאהל: ח"כ רגב התלוננה במשטרה

   

  תוכנית הדיור של לבני מדברת על הגדלת היצע הדירות, עידוד מעבר זוגות לצעירים לנגב ולגליל, עידוד בנייה להשכרה ופתרונות נוספים - כפינוי-בינוי בתוך הערים, פינוי עסקים שיושבים בדירות בתל-אביב ועוד.

   

  "הגדלת ההיצע לא תתן פתרון שלם, כי יש באזורי הפריפריה היצע של דיור, שמוכן לשווק, ובכל זאת יש צעירים בדרום שגרים עם ההורים, ואין להם דירה לשכור או לרכוש", הבהירה לבני. היא הדגישה כי על הממשלה לעודד התיישבות בפריפריה: "עידוד מעבר צעירים לנגב ולגליל הוא אינטרס לאומי. הממשלה צריכה לדאוג לכל המעגלים - תעסוקה, דיור, חינוך ובריאות. הבעיה היא לא רק בתל-אביב, זו לא רק בעיה של מדינת תל-אביב, אלא של מדינת ישראל".

   

  יו"ר האופוזיציה דרשה מנתניהו, שאמר כי הפתרון ייקח בין שנה לשלוש שנים, לטפל כעת במשבר. "הממשלה צריכה לקחת אחריות, הצבעות זה החלק הקל", הוסיפה לבני. "יש החלטות שבחלקן מנוגדות להשקפת עולמו. מענקי מקום, שבהם תמכתי והוא התנגד כשר אוצר - עכשיו הוא התכופף כשאטיאס דרש".

   

  דף המסרים של נתניהו: "כמו סופרטנקר"

  לבני אמרה גם כי נתניהו צריך לעודד בנייה להשכרה, "לתמוך באנשים שהם לפני רכישת הדירה ראשונה שלהם. צריך להוריד מחירי קרקע ולהוריד מיסוי. עד כה המדינה גם נמנעת מבניית דיור ציבורי, והטיעון אומר שאם נבנה דיור ציבורי אז יהיו שכונות עוני. בהסתמך על זה, אני אומר: תנו וואצ'רים, לשכירות ארוכת טווח, וזה יאפשר להם לשכור. המדינה תשלם דמי שכירות".

   

  ל-ynet אמרה לבני כי  בעיית דיור היא רק "אחת ממכלול הבעיות המוטלות על כתפיהם של אנשי מעמד הביניים". בהתייחס למחאה הציבורית, אמרה יו"ר קדימה: "אני מאוד מרוצה מן ההתעוררות הציבורית. אלה אנשים שנלחמים על זכות. הם לא באים ממקום של מסכנים. הם לא באים ממקום פוליטי במובן המפלגתי. ההתחלה היא באנשים שהתיישבו והחלו לעשות את זה. בפועל, ההצטרפות היא לא רק של אלה שישנים שם".

   

  היא קראה לממשלה להוריד מסים עקיפים: "אל תפילו נטל נוסף על כתפי רוכשי הדירות. נתניהו צריך להשתחרר מאידיאולוגיה תקציבית שלא דואגת לאנשים הקטנים".

   

  ראש הממשלה הבטיח פתרונות למשבר הדיור היום במהלך ישיבת סיעת הליכוד. "כל הדברים שלא נעשו במשך שנים אנחנו עושים", אמר נתניהו, "יש בעיה שלא טופלה שנים רבות - אנחנו עושים". הוא הוסיף כי הוא מתכנן צעדים נוספים: "צריך להשאיר כמה הפתעות גם כן. אנחנו נפתור את מצוקת הדיור. אנחנו יכולים להביא אלפי דירות לשוק".

  נתניהו אף הפיץ דף מסרים בין חברי הסיעה, בו כתוב בין היתר כי ממשלת קדימה לא טיפלה במשבר בזמן כהונתה בעוד ש"ראש הממשלה מטפל במצב. כמו שהוא טיפל בשריפות עם הסופרטנקר, כך הוא יטפל גם במשבר הדיור".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני
  צילום: גיל יוחנן
  המאהל בשדרות רוטשילד
  צילום: ירון ברנר
  מחאה גם בבאר-שבע
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים