שתף קטע נבחר

אי אמון על הדיור: "רוטשילד יהיה תחריר של ביבי"

האופוזיציה מעלה 3 הצעות אי-אמון בממשלה, גם על רקע מחאת האוהלים. בקדימה הזכירו לנתניהו שבמצרים החלה המהפכה מאוהלים בכיכר, שר השיכון אטיאס השיב: "המחירים בת"א לא יירדו משמעותית, גורו בערים שמסביב, כבשאר העולם"

כשבתל-אביב ובבאר-שבע הצעירים ממשיכים להתבצר במחנות האוהלים בחום היום, הרחק בירושלים דנה סוף סוף הכנסת במצוקתם. אחר הצהריים (יום ב') הועלו במליאה שלוש הצעות אי-אמון נגד הממשלה. חלק מההצעות הועלו על-ידי האופוזיציה במחאה על החקיקות האחרונות כמו חוק החרם, שפוגעות לטענתה באופי הדמוקרטי של מדינת ישראל, אך ראשונה עלתה הצעת אי-אמון על רקע משבר הדיור. ynet העביר שידור חי מהמליאה. כל הצעות האי-אמון נפלו.

 

"שדרות רוטשילד יהיו כיכר א-תחריר של ממשלתך", הזהיר ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח הדיון, תוך שהוא נוקב בשמה של הכיכר המצרית שבה החלה המהפכה שהביאה להדחת חוסני מובארק.

 

"בזמן שמפלגות מתעסקות בכל מני חוקי מוזרים, הציבור הרחב פשוט סובל. הוא לא צריך את החוקים המוזרים האלה, הוא פשוט רוצה לקבל דירה, להתפרנס בכבוד... לגור בדירות ולא בקרוונים", אמר ח"כ טיבייב. הוא הסביר מדוע לא התייצב בעצמו לשוחח עם יושבי האוהלים בתל-אביב: "מה אני יכול להגיד לצעירים ברוטשילד? לגור בפריפריה? זה שקר מוחלט".

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 • המאהל בבאר-שבע: "לא שיק, דרישות לשוק הוגן"
 • עוד ועוד אוהלים: חשש בליכוד מ"מאסה קריטית"
 • עוד מצטרפים למאהל: "זאת הפצצה האמיתית"  

  הסילוק מהמאהל: ח"כ רגב התלוננה במשטרה

   

  "אני גר באופקים - אין תחבורה ציבורית, אין חינוך, אין אפילו ראש עיר... מה אני אגיד להם? שביבי עושה רפורמה?", שאל טיבייב, "אני רוצה להגיד להם - אל תאמינו לאותן הרפורמות... אני רוצה להגיד לביבי: תתעורר, שדרות רוטשילד

  יכולות להיות כיכר א-תחריר של הממשלה שלך".

   

  שר השיכון, אריאל אטיאס, השיב מטעם הקואליציה, ואמר כי מחאת הקוטג' הייתה אולי חכמה, אך גם קלה לביצוע ולפיתרון. הוא אמר כי בניגוד למחאה ההיא, ביחידות דיור אין יצרן אחד: "מדובר ב-120 אלף עסקאות בשנה, מתוכן 80 אלף יד שנייה, שזה אנשים פרטיים, כשכל אחד מנסה למקסם את המכירה שלו ובצדק". הוא אמר כי תהליכים בשוק הדיור לוקחים זמן. 

  צילום: בילי פרנקל

   

  כבל לנתניהו: מתי לאחרונה נכנסת לסוּפר?

  "בעיר תל-אביב המחירים גבוהים ויישארו גבוהים, כי אין לנו קרקע, אבל יש לנו פיתרון - לגור מסביב, כמו שקורה בבירות העולם. תל-אביב הכי משמעותית מבחינת האוכלוסייה שנמצאת שם. המחאה שמתקיימת היא לגיטימית וצודקת. מי שמצפה שתהיה פתאום ירידה של 50 אחוז בשכירות או במחירי הדיור, טועה ומטעה. ההצעה שלי היא פשוטה - זוזו טיפה. מי שרוצה לגור דווקא שם, שיידע שבכל מקום אחר בעולם זה עולה יותר כסף".

   

  ח"כ איתן כבל (העבודה) אמר על הדוכן: "אדוני ראש הממשלה, בקרוב - כך אני מקווה - תסיים את תפקידך ותצא לשוק העבודה. הוכחת פעמיים שאינך כשיר לתפקיד, אבל אם תחפש תפקיד שיבליט את כישוריך, הייתי מציע לך להיות קברן. בתחום הזה יש לך קבלות למכביר. קברת את היחסים עם ארצות הברית, את הדמוקרטיה, את הזוגות הצעירים ואת הסיכוי שלהם...".

   

  "מתי לאחרונה שילמת משכנתא או שכר דירה, מתי עברת במדפי הסופר. אדם שלא חווה זאת באופן יומיומי, לא יוכל להבין על מה המהומה", אמר ח"כ כבל. "על מה הכעס? העם אינו טיפש, הוא מבין שעובדים עליו... זה מתחיל בקטן עם קוטג', נמשך במאהל ברוטשילד, וייגמר בעזרת השם עם עשרות אלפי אנשים ברחובות. האדמה, אדוני ראש הממשלה, מתחילה לבעור, וכדאי שאתה, ראש הממשלה, תתחיל לתת פתרונות אמיתיים למדינת ישראל".

   

  נתניהו: נפתור את מצוקת הדיור

  הדיון במליאה נגרר לעיסוק ער במצוקת הדיור על רקע מחאת הצעירים בימים האחרונים. במקור, מפלגת קדימה יזמה הצבעת אי אמון על רקע היותה של הממשלה "ללא חזון וללא דרך", העבודה ומרצ קראו להצביע אי אמון בממשלה בעקבות כישלונה "במניעת חקיקה שפוגעת באופיה הדמוקרטי של המדינה", ואילו המפלגות הערביות ביקשו להפיל את ממשלת נתניהו בשל היותה "ממשלה כושלת אשר מסכנת את הדמוקרטיה".


  מחאת האוהלים בבאר-שבע (צילום: הרצל יוסף)

   

  מלבד על מצוקת הדיור ואישור חוק החרם, מוחה האופוזיציה על סדרה של הצעות מצד הימין, בהן ועדת החקירה הפרלמנטרית לפעילות ארגוני השמאל והיוזמה לאפשר לכנסת לפסול מינוי של שופטים לבית המשפט העליון. בעקבות ההצעה האחרונה, שיזמו יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, הטיחה ציפי לבני בדיון קודם בכנסת: "אתם מבקשים להרוס את בית המשפט העליון ולהפוך אותו לפוליטי. אנחנו נעצור אתכם בדרך לעשות את

  זה". לאחר דברים אלו, פרסמה לשכתו של נתניהו הודעה שבה הובהר שהוא מתנגד להצעת החוק.

  מוקדם יותר היום אמר נתניהו בישיבת הסיעה של הליכוד: "כל הדברים שלא נעשו במשך שנים - אנחנו עושים... נביא לכנסת בימים הקרובים, ואני מבקש שיתוף פעולה של הקואליציה ואם אפשר גם של אופוזיציה, רפורמה במיסוי של אנשים המחזיקים בעשרות אלפי דירות כדי להוציאן לשוק. זה ייתן פתרון להרבה זוגות צעירים. ויהיו עוד צעדים. אנחנו עובדים על פתרונות נוספים. צריך להשאיר כמה הפתעות גם כן. אנחנו נפתור את מצוקת הדיור. אנחנו יכולים להביא אלפי דירות לשוק עם החקיקה שנביא בעזרתכם, בעזרת השם".

   

  Read this article in English


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השר אטיאס מנמיך ציפיות. "גורו מסביב לתל-אביב"
  צילום: גיל יוחנן
  ח"כ כבל. "רבבות ייצאו לרחובות"
  צילום: גיל יוחנן
  מחנה האוהלים בשדרות רוטשילד
  צילום: בן קלמר
  מומלצים