שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תאונות קטלניות בבריטניה: 20% בגלל עייפות

  חמישית מהתאונות הקטלניות בבריטניה נגרמות עקב עייפות או הירדמות של הנהג, לטענת ארגון בטיחות מקומי, ככה זה כשרבע מהנהגים יוצאים לדרך כשהם עייפים

  עייפות על ההגה הורגת. למרות שעייפות היא אחד מהגורמים היותר משמעותיים לתאונות דרכים קטלניות, רק אחוז זניח מכלל הנהגים המרגישים כי הם עומדים להירדם תוך כדי נהיגה, עוצר בצד הדרך לנוח - הדרך המומלצת להתמודד עם עייפות. גרוע - ובעיקר מסוכן - מכך: אחד מכל שמונה נהגים הרגיש במהלך השנה האחרונה כי ראשו נשמט עקב עייפות, מצב גופני אליו מתייחסים מומחים כשינה-חלקית. מסקנת המחקר ברורה. תוצאותיה האפשריות של נהיגה בזמן עייפות, אינן מוכרות מספיק לציבור. כך על-פי סקר בריטי שהקיף 1,000 נהגים.

   

  • עייפות מסוכנת מנהיגה במהירות מופרזת

   

   

  לטענת עורכי המחקר, נושא העייפות בנהיגה נמצא בשולי התודעה הבטיחותית. עוד טוענים שם כי אחד מכל שבעה נהגים, סובל (ללא קשר לנהיגה) מהפרעת שינה, הגורמת לו תחושת עייפות מצטברת במהלך היום. עובדה זו אינה מונעת ממנו, כך מומחים, לאחוז בהגה ולנהוג כרגיל. חמור מכך, כאשר חשים נהגים בריטים בסימני עייפות, נוטים כשליש מהם להתעלם לחלוטין מהתחושות, ולהמשיך לנהוג. ג'ולייה טאונסנד, מארגון הבטיחות Brake שערך את הסקר, אמרה כי "עייפות מאחורי ההגה הורגת. יש לעצור מיידית כאשר חשים בעייפות. ובכל מקרה, לא לצאת לנסיעה עייפים".

   

  לדברי החוקרים, בקרב נהגים צעירים בגילאים 18-24, שכיחה התופעה במיוחד. רבע מהם הודו כי ראשם נשמט בעת נהיגה, ויותר ממחציתם יצאו לדרך כשהיו עייפים. נשים אגב, נמצאות בקבוצת סיכון נמוכה משמעותית ביחס לגברים. אנשי הארגון קוראים לממשלה הבריטית לנקוט שורה של צעדים כדי להקטין את התופעה, ומעניקים צרור עצות לנהגים:

   

  • בזמן נהיגה ארוכה, עצור כל שעתיים למנוחה של 15 דקות לפחות.
  • אם הנך חש עייפות, עצור מיד בצד הדרך. פתיחת חלון לאוויר קר והגברת עוצמת המוזיקה, לא ימנעו הירדמות.
  • וודא כי ישנת היטב לפני נהיגה ארוכה. אם הנך חש עייף פעמים רבות במהלך היום, סור לרופא המשפחה לצורך בדיקות.
  • חשים עייפות? שתו שתי כוסות קפה או משקה אנרגיה. זכרו רק כי קפאין משפיע לטווח קצר.

   

  ולסיום, פריט מידע שספק אם יעזור לכם, אבל ללא ספק יעשיר אתכם במעט אזוטריה מעניינת. משטרת צ'ונגקינג שבדרום-מערב סין מכירה בבעיית הנהיגה במצב עייפות של תושביה. ולכן יצאה לפני כשנתיים במבצע האכלת נהגים בצ'ילי חריף בחודשי האביב. המטרה: למנוע מהם לנהוג כאשר הם ישנוניים, שכן לפי המסורת הסינית, בחודשי האביב מתעייפים בני האדם יותר מבעונות השנה האחרות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עייפים? לא עולים על ההגה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים