שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברשות זועמים על הבנייה: "פגיעה בשלום העולם"
  תוכנית משרד השיכון לבניית עשרות יחידות דיור נוספות מעבר לקו הירוק נתקלה בתגובה פלסטינית חריפה: "ישראל לבדה תישא באחריות לחסימת האופק המדיני"

  בונים, מגנים, מתעמתים - וחוזר חלילה. פרסום המכרז על בניית יחידות הדיור בביתר עלית ובקרני שומרון, עורר היום (ב'), כצפוי, זעם בקרב הפלסטינים, שקשרו את ההחלטה ליוזמה להכרה במדינתם בעצרת האו"ם בספטמבר.

   

  "פעולתה והחלטתה של ממשלת נתניהו מגונה ופסולה לחלוטין", אמר דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודינה. "כל מדיניות ההתנחלות של ממשלת ישראל באדמות הפלסטיניות נדחות על הסף ולא ניתן לקבלן - משום שההתנחלות כולה בלתי חוקית ויש להסירה".


  ביתר עלית. "סיבה נוספת לפנות לאו"ם" (צילום: AP)

   

  על רקע מחאת האוהלים הצוברת תאוצה, פרסם היום משרד השיכון והבינוי מכרז ענק על 6,900 יחידות דיור ברחבי הארץ, שתוכנן זה מכבר, מתוכן 294 בהתנחלות ביתר עילית. על פי תוכניתו של השר אריאל אטיאס, ישווקו בביתר עילית 294 יחידות דיור לבנייה רוויה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, בהם היזמים הזוכים הם אלו המציעים את המחיר הסופי הנמוך ביותר לדירה. בנוסף, בקרני שומרון ישווקו מגרשים ל-42 בתים צמודי קרקע.

   

  בפעמים הקודמות שפורסמו מכרזים לבנייה מעבר לקו הירוק, נשמעה ביקורת רבה מצד ארצות הברית ומדינות המערב נגד ישראל. אחת מהודעות הבנייה - על הקמת 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בירושלים, מעבר לקו הירוק - גרמה במרס 2010 לעימות דיפלומטי עם סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שביקר באותה עת באזור.

   

  "עמדות ברורות של הקהילה הבינלאומית" 

  בהודעה שמסר היום אבו רודינה לסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "וופא", נאמר עוד כי "ההחלטה הזאת היא סיבה נוספת הקוראת לנו לפנות למועצת הביטחון כדי לבקש הכרה במדינה פלסטינית ולהשיג חברות מלאה באו"ם". הוא קרא לקהילה הבינלאומית "לשאת באחריות ולהצהיר על עמדות ברורות כלפי מדיניות ההתנחלות של ישראל, אשר לא רק פוגעת בתהליך השלום הערבי-ישראלי אלא גם בשלום העולם כולו".

   

  זמן קצר לאחר מכן, גינתה גם תנועת הפתח את ההחלטה, ואמרה כי ממשלת נתניהו "מתעקשת לבנות בהתנחלויות ולהרוס את השלום באזור, וכן דוחה את השלום והיציבות". בהודעה שפירסמה מחלקת העיתונות והתרבות של התנועה, נאמר כי

  "ההחלטה הישראלית להמשיך בבנייה בשטחים הכבושים מדגישה את עמדתה של ההנהגה הפלסטינית לפנות אל האו"ם".

   

  על פי הפתח, "ישראל לבדה תישא באחריות לחסימת האופק המדיני כלפי תהליך השלום באמצעות סירובה המוחלט לחוק הבינלאומי והתעקשותה להמשיך במדיניות יצירת העובדות בשטח באמצעות התנחלות, הפקעת קרקעות וייהוד העיר הקדושה (ירושלים)". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביתר עלית. 294 יחידות דיור
  צילום: AP
  קרני שומרון. 42 בתים צמודי-קרקע
  צילום: אוסקר לובלין
  מומלצים