שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פסטיבל ירושלים: יוצרי "השוטר" ויתרו על הפרס

  אחרי ביטול זכייתו של הסרט "עמק תפארת", הנהלת הפסטיבל הגיעה להחלטה מחודשת, לפיה הוא יחלוק את הפרס עם הסרט "השוטר". בתגובה החליטו יוצרי "השוטר" לוותר על הפרס

  אחרי החלטת בזק שהתקבלה בסוף השבוע בהנהלת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, לפסול את החלטת השופטים בתחרות סרט הביכורים מטעמי ניגוד עניינים לכאורה של השופט מישל ריאק, מנהל מחלקת הקולנוע של ארטה, גיבשו היום שארית חברי צות השופטים בקטגוריה הנדונה החלטה חדשה לפיה יוענק הפרס לשני סרטים.

   

  "בעקבות החלטה מחודשת, שהתקיימה בקרב חברי צוות השיפוט הנעדרים ניגוד עניינים או ניגוד עניינים לכאורה, הוחלט לחלוק את הפרס שווה בשווה בין הסרטים 'עמק תפארת' של הדר פרידליך ו'השוטר' של נדב לפיד. הנהלת הפסטיבל החליטה כמו כן כי עקב הפגמים שנמצאו בהליך ההצבעה המקורי ועגמת הנפש שנגרמה בעקבותיו, יוכפל סכום הפרס". כל אחד משני הסרטים הזוכים יזכה ב-35 אלף שקל.

   

  בתגובה לשאלה האם ההחלטה הראשונית על הביטול לא היתה פזיזה בעוד שההחלטה הסופית מצביעה אולי יותר מכל על ניסיון למזער נזקים, אמר יגאל מולד חיו, מנכ"ל הפסטיבל ומנהל סינמטק ירושלים, ל-ynet: "ראינו פסול בזה שאדם שיש לו ניגוד עניינים מצביע בניגוד להנחיות שהתנינו מראש ובניגוד מהמצופה מאדם במעמדו, בעיקר כשמדובר במי שהיה למעשה הקול המכריע בהחלטה. זה נראה לנו לא סביר, ובמצב הזה לא רק שהיינו צריכים אלא שהיינו מחויבים שלא לקבל את ההחלטה ולנסות לייצר תחתיה החלטה כשרה".

   

  לדברי מולד חיו, כשהנהלת הפסטיבל מינתה את ריאק כחבר לא הובא לידיעתה שארטה מעורבת במי מסרטי הפסטיבל. "יומיים לפני פתיחת הפסטיבל נודע לנו שארטה מושקעים בחמישים אחוז מהפקת הסרט. יכולנו לבטל השתתפותו של ריאק אבל חשבנו שזה לא נכון כיוון שהוא היה על מזוודות, וגם כיוון שמדובר בסך הכל באחד מסרטי התחרות", אומר מולד חיו. "עם זאת, כבר אז ההחלטה היתה שאם הסרט יגיע לדיון בצוות השופטים הוא יחריג את עצמו מהדיון ולא ישתתף בו. בסופו של דבר, ריאק בחר שלא להתייחס לסיכום, ולא רק שהצביע אלא היה אחד הגורמים הדומיננטיים בדיון, בשיטת הניקוד ואף היה הקול המכריע. לצערי, זה נודע לנו רק בתום הטקס. בדקנו את העניין לעומקו וחשבנו שאנחנו לא יכולים לתת לזה יד. ביקשנו התכנסות מיידית כדי לקבל החלטה ראויה בתנאים החדשים שנוצרו".

   

  ריאק גם תקף את הנהלת הפסטיבל ואת ההחלטות שהתקבלו.

   

  "אני מקווה שהדברים יתקררו קצת וכל אחד מהצדדים יעשה חשבון נפש תוך שיקול דעת, גם אם יש אמת כזו או אחרת בדבריו של ריאק לגבי יחס לשופטים ואליו באופן אישי, דברים שאינני רוצה להרחיב עליהם כעת מבלי שבדקתי, אנו נהיה הראשונים שנודה ונתקן. אם אין אמת בדבריו, גם את זה נאמר. אבל אין קשר בין זה לבין כך שלא היה נכון שישתתף בהצבעה כפי שהתנינו מלכתחילה. קשה לי להאמין שיש גורם שחושב אחרת. זה לא רק עניין של יושרה אלא מראית עין וניגוד עניינים לכאורה שלא ניתן להם לתת מקום במערכת ציבורית כמו שלנו".

   

  לגבי הככפלת סכום הזכיה, אומר מולד חיו: "זוהי מחווה שהחלטנו לעשות בגלל הפגם בהחלטה הראשונית ועוגמת הנפש, העדפנו לתת לכל אחד מהזוכים את מלוא הפרס לא כי אנחנו מנסים להחזיק את המקל בשני קצותיו אלא כדי לא להשאיר טעם רע ליוצרים, הם לא אשמים בכלום".

   

  יוצרי הסרט "השוטר", הבמאי נדב לפיד והמפיק איתי תמיר, החליטו לוותר על קבלת הפרס לסרט הביכורים. "זו החלטה אינטואיטיבית שהתקבלה תוך תחושת בטן שקשה לנו להסביר", אמר לפיד ל-ynet, "נוצרה סיטואציה מכוערת. ואנחנו מרגישים שאי אפשר גם לקחת את הפרס וגם להישאר מחוצה לה. אם נקבל את הפרס נהיה חלק מסכסוך שאנחנו לא רוצים לקחת בו צד, אנחנו חשים שנהפוך לכלי משחק בסאגה שבין הפסטיבל למישל ריאק בלבד. יש לנו טעם מר בכל הנוגע להתנהלות התחרות ולהענקת הפרסים בפסטיבל, ולאו דווקא בהתייחס לפרשייה המדוברת או לקטגוריה הספציפית הזו. אנחנו מקווים שהפסטיבל ילמד לקחים לעתיד לטובת הקולנוע הישראלי, ומודים מעומק לבנו לשופטים שתמכו בנו. אנחנו בדרך ללוקארנו, וזה מה שעומד בראש מעניינינו כעת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים