שתף קטע נבחר

העימות במליאה: 'מסתפקים בהתנצלותה של זועבי'

הכנסת דנה בעימות בין ח"כ חנין זועבי לסדרנית בכנסת. רוב הח"כים הסתפקו בהתנצלות ואמר כי יש לראות את העניין כסגור

מסתפקים בהתנצלות, מגנים את ההתנהגות: פחות משבוע לאחר התקרית בזמן נאום ראש הממשלה, בה הוצאה ח"כ חנין זועבי על-ידי סדרניות, דנה בצהריים (יום ג') ועדת הכנסת באירוע יוצא הדופן שהתרחש במליאה. הח"כים אמרו כי מדובר במקרה חמור, אך הסתפקו בהתנצלות של חברת הכנסת מבל"ד. חברי הוועדה גיבו את הסדרנית ואמרו כי תיפקודה היה כנדרש. הדיון בכנסת הועבר בשידור חי ב-ynet.

  

בפתח הישיבה הדגיש יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד): "חברי כנסת הם לא מעל החוק והתנהגויות מהסוג הזה פוגעות בכבודה של הכנסת ומכשילות

 את כולנו". הוא הזכיר שזועבי התנצלה לאחר התקרית: "היא הבינה שמדובר במעשה אסור. המקרה מוכיח שכשהגבולות ברורים. יש לי יסוד סביר להאמין שהסיכוי שמקרה חמור כזה יקרה שוב, פחת בצורה משמעותית".

 

לוין גם התייחס למספר הסדרניות בכנסת. הוא אמר כי כיום עובדות רק שתי סדרניות, בזמן שמספר חברות הכנסת הוא הגדול ביותר מאז הקמת המדינה.

 

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר כי אם זועבי ביקשה סליחה - יש להמשיך הלאה. "זו הזדמנות להראות לה שאנחנו סולחים לה במקרה הזה", הוא אמר. ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר כי בעצם הדיון זועבי הופכת ל"קדושה מעונה".

 

ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) הזכיר גם הוא את התנצלותה של זועבי ואמר שאפשר להסתפק בכך. "יושרו ההדורים גם במקום וגם אחר-כך. אני לא חושב שאפשר להפיק מהלימון הסחוט עוד טיפה". ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) היה בוטה יותר."זועבי מונעת משנאה, תקיפת הסדרניות היא בבחינת יצא המרצע מן הכנסת", הוא אמר.

 

נתניהו עקץ, זועבי זעמה

ביום רביעי בשבוע שעבר, במהלך נאומו בכנסת, דחה נתניהו את הביקורות על הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית ועקץ את ח"כ חנין זועבי. "עלתה פה חברת כנסת שמשתתפת במשט פרובוקציה שנועד לפרוץ סגר ימי ביטחוני של המדינה", אמר ראש הממשלה ופנה לח"כ זועבי באופן ישיר: "יש לך מזל שאת חברת פרלמנט ישראלי ולא חברת הפרלמנט הסורי למשל".

 

זועבי קראה קריאות ביניים רבות ולאחר שנקראה לסדר שלוש פעמים, דרש יו"ר הכנסת להוציאה מיד מהאולם. חברת הכנסת מבל"ד עוד התמהמהה כמה דקות במליאה. אז ניגשה אליה סדרנית במשכן וביקשה שתתלווה אליה החוצה. זועבי בתגובה נופפה לעברה בתנועות ידיים.

 

בעקבות התקרית הגיש יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת. במקביל, ועד עובדי הכנסת דרש התנצלות מחברת הכנסת מבל"ד. אתמול התייחסה זועבי למקרה פעם נוספת ובמכתב למנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, היא כתבה: "מדובר בהחלטה על ענישה פוליטית, ואין לה שום קשר לכללי האתיקה, שלגביהן הוועדה הזו מוסמכת. זו הפעם ראשונה שהכנסת מענישה ח"כ על פעילות פוליטית ומחליטה להשעות אותו מהדיונים".

 

"לקנוס ולסיים כהונה"

מוקדם יותר היום התקיים דיון, בבקשתה של ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) להרחיב את סמכויות ועדת האתיקה. לפי ההצעה, הוועדה תוכל לקנוס חברי כנסת שסטו מנורמות ההתנהגות המקובלות במשכן ואף לאפשר לה להחליט על סיום כהונתם, גם תוך כדי המושב.

 

מלבד ח"כ טאלב א-סאנע ואחמד טיבי, שהשתתפו רק כמה דקות בדיון, לא הופיעו הח"כים מהסיעות הערביות לישיבה. הם טוענים כי הבקשה מפירה את חופש הפעולה והביטוי והיא למעשה בבחינת רדיפה פוליטית.

 

חוטובלי הסבירה את עמדתה: "יש שורה של ח"כים שנוקטים בפעילות

 בעייתית מאוד. החל מח"כית שעולה על משט המרמרה, שאורגן על ידי ארגון טרור, דרך נסיעות של ח"כים למדינות אחרות, שם הם מביעים תמיכה מאוד ברורה בחמאס או בחיזבאללה, כפי שראינו בעבר. כשרואים את שורת המעשים האלה, שמזעזעים כל אדם בציבור, אין שום סיבה שאנחנו לא נטפל בהם מהיסוד. התחושה שלי היא שהטיפול של ועדת האתיקה כיום, שנע בין הערה לבין הרחקה מהמליאה הוא קל. יש פה מעשים שנוגדים את עצם קיומה של ישראל בהרבה מובנים".

 

במהלך הדיון המוקדם התפרץ ח"כ טיבי והציע למנות את ח"כ מיכאל בן-ארי ליו"ר ועדת האתיקה. "בכך ייחסם בכלל סיכויים של הח"כים הערביים להשמיע את עמדותיהם", הוא אמר.

 

Read this article in English

 

 

הדיון הועבר בשידור חי ב-ynet. צילם: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי בתקרית
צילום: אוהד צויגנברג
יו"ר הוועדה, ח"כ יריב לוין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים