שתף קטע נבחר

ארדואן הודיע: בודק את האפשרות לבקר בעזה

ראש ממשלת טורקיה נוקט יוזמה שעלולה להגביר את המתיחות עם ישראל: למרות הסגר על הרצועה ושנה אחרי המשט הקטלני, הוא הודה שברצונו לבקר בעזה, ושאנשיו כבר בוחנים את האפשרות לעשות זאת

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר אחר הצהריים (יום ג') כי הוא מעוניין להגיע לביקור ברצועת עזה, וכי אנשיו כבר בוחנים את האפשרות להוציא לפועל ביקור שכזה. מדובר בהודעה שעלולה להגביר את המתיחות ביחסים בין אנקרה לירושלים, היות שביקור של ארדואן ברצועה מצריך בדרך כלל אור ירוק ישראלי, בעוד שישראל מתעקשת להמשיך ולבודד את עזה.

 

בשבועות האחרונים כבר נפוצו דיווחים לפיהם ארדואן מתכנן לבקר ברצועת עזה, אך הודעתו על כך היום היא האישור הרשמי הראשון לכך.

 

"אם התנאים יאפשרו זאת, אני שוקל לבקר בעזה", אמר ארדואן לכתבים בטורקיה. "משרד החוץ יעבוד על זה. אני מקווה לערוך ביקור שכזה, והוא תלוי במגעים של משרד החוץ". ראש הממשלה הטורקי אמר כי אנשיו בוחנים כעת את האפשרות לממש את רצונו זה.

 

הודעת ארדואן באה מעט יותר משנה אחרי המשט הטורקי לרצועת עזה, שבהשתלטות השייטת עליו נהרגו תשעה פעילים טורקים. במהלך ההשתלטות הותקפו חיילי צה"ל על-ידי הנוסעים. טורקיה עצמה דחתה לפני המשט את בקשות ישראל שתמנע את יציאתו לעזה, ובעקבות ההשתלטות עליו החזירה את שגרירה מישראל. היא הבהירה כי היחסים עם ישראל לא ישובו למסלולם לפני שזו תתנצל ותשלם פיצויים למשפחות ההרוגים.

 

לאחרונה נדמה היה כי הולכת ונרשמת התקרבות בין הצדדים, גם בעידודה של ארצות הברית. ועדת החקירה הבינלאומית שמינה מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לבדיקת אירועי המשט, סיימה לגבש את הדו"ח שלה, ואף שהוא טרם פורסם, כבר נודע

כי מסקנותיה ייטיבו עם ישראל ופחות עם הטורקים. הוועדה צפויה לקבוע כי הסגר של ישראל על עזה היה חוקי, אף שצה"ל הפעיל לכאורה כוח מוגזם.

 

לאחרונה נמנעה יציאת משט דומה עם האונייה "מרמרה" מטורקיה, אחרי שישראל ביקשה מאנקרה שוב ושוב למנוע את יציאתו. אנקרה הבהירה כי לא תעשה זאת, אך בסופו של דבר המשט לא יצא לדרך, ורבים ראו בכך עדות לכך שטורקיה אינה רוצה להצית שוב את השטח.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת טורקיה ארדואן. יבוא "אם התנאים יאפשרו"
צילום: רויטרס
מומלצים