שתף קטע נבחר

חקירה לשמאל? "היום יובהר מי בימין האמיתי"

ההצעה להקים ועדת חקירה לארגוני השמאל תובא היום לאישור הכנסת. נתניהו הביע התנגדות ונתן חופש הצבעה, ובקואליציה מעריכים שההצעה תיפול. באופוזיציה מזהירים משאננות. ישראל ביתנו: לא יהיה משבר קואליציוני, אך הציבור יבין מי בימין

ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל, שתעלה היום (ד') להצבעה בכנסת, מביאה לנקודת רתיחה לא רק את הוויכוח על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל, אלא גם את המתיחות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשותפה הקואליציונית הגדולה שלו - ישראל ביתנו. "להצבעה תהיה משמעות פוליטית, ולכולם יהיה ברור מי נמצא בימין", אמרו אמש ל-ynet גורמים במפלגתו של אביגדור ליברמן.

 

גורמים בישראל ביתנו אמרו אמש ל-ynet כי "דברים שישראל ביתנו אמרה בעבר ונראו פעם הזויים, הופכים אט-אט לזרם מרכזי. גם ההחלטה הזו תחלחל בסופו של דבר, ובינתיים הציבור יבין מי נמצא בימין". עם זאת, אותם גורמים הבהירו כי התנגדותו של נתניהו להצעה וחופש ההצבעה שהעניק לקואליציה אינם עילה למשבר קואליציוני, וכי אם ההצעה תיפול - ישראל ביתנו מתכוונת להביאה להצבעה נוספת בשבוע הבא. "אנחנו רוצים להראות לציבור באמצעות הצבעה שמית איך מצביעים אנשי הליכוד", אמרו.


המליאה תתמלא? מי שיגייס יותר - ישפר את סיכוייו (צילום: עטא עוויסאת)

  

ההצעה להקמת ועדות החקירה הפרלמנטריות הוגשה בשני חלקים על ידי ח"כ דני דנון (ליכוד) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). ההצעה של דנון מבקשת להקים ועדות חקירה שיבחנו את מעורבותן של ממשלות זרות במימון ארגוני שמאל ישראליים ואת הליך רכישת הקרקעות על ידם, והצעתה של קירשנבאום דורשת לחקור את פעילותם של ארגונים ישראליים שלטענתה נוטלים חלק בתהליך הדה-לגיטימציה נגד צה"ל.

 

לקראת ההצבעה על ההצעה השנויה במחלוקת, בקואליציה ובאופוזיציה שרויים בבלבול ולא יודעים להשיב בביטחון אם היא תאושר או תיפול, אף שכרגע נראה שאין לה רוב. לשני הצדדים ברור שכדי להכריע את השאלה הזו לטובתם, יהיה עליהם לגייס נוכחות מרשימה לקראת ההצבעה.

 

בשעות הערב פנה ח"כ דנון באופן אישי לחברי כנסת רבים, לשרים ולפעילי שטח מרכזיים בליכוד, כדי להפעיל לחץ על השרים ולגרום להם להגיע להצבעה ולתמוך בהצעה. על רקע המהומה שטרם שככה בעקבות אישור חוק החרם, העלאת ההצעה דווקא לקראת סוף המושב של הכנסת קוממה לא מעט גורמים בימין ובעיקר בשמאל. 


ראש הממשלה נתניהו. השרים צפויים ליישר קו (צילום: אוהד צויגנברג)

 

בשבוע שעבר הביע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התנגדות פומבית להצעה וציין כי "אנחנו לא צריכים ועדות חקירה בכנסת". במקביל, הודיעה הנהלת הקואליציה שתעניק חופש הצבעה לחבריה, ואף העריכה שההצעה תיפול ברוב גדול. למרות זאת, באופוזיציה מתעקשים שמדובר בתרגיל הסחת דעת בניסיון "להרדים" את השטח.

 

"יש ניסיון ליצור מיצג כאילו תוצאות ההצבעה ידועות מראש", אמר ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, "בעוד שבפועל המספרים צמודים וחברי כנסת רבים בליכוד ובמפלגות החרדיות טרם גיבשו את עמדתם". לדבריו, ראש הממשלה אמנם הכריז שאיננו תומך בהצעה, "אך לא ניכרות שום פעולות מצדו לטרפד אותה". על פי חישובים שערכו בקדימה במהלך היום, נראה כי הרוב להפלת ההצעה עומד על שבעה ח"כים בלבד. תמונת המצב שמסתמנת היא שחברי הכנסת מטעם הליכוד יצביעו בעדה, ואילו שרי המפלגה יתיישרו עם עמדת ראש הממשלה ויתנגדו.

 

שם המשחק: נוכחות במליאה

באופוזיציה ובקואליציה מודים כי שם המשחק כרגע הוא נוכחות. הצד שיצליח לגייס יותר נוכחים ולמנוע היעדרויות של חברי כנסת יהיה כנראה זה שיגייס רוב. "מי מחברי הליכוד שמצביע נגד או נעדר מההצבעה", אמר דנון, "נותן בעקיפין יד לארגונים כמו בצלם, עדאלה ודומיהם. היום נוכל לראות מי עומד על העקרונות האמיתיים של הליכוד ומי יודע הכי טוב להתקפל".

 

יחד עם זאת, בליכוד טוענים בעקביות שהסיכויים של ההצעה לעבור קלושים מאוד ואף מעריכים שהרוב להפלתה יעמוד על כ-20 ח"כים. כך או כך נראה, שככל שמתקרב מועד ההצבעה גובר הלחץ המופעל על חברי כנסת המזוהים עם הימין וטרם גיבשו עמדה בנושא.


הדיון בחוק החרם. "שעת מבחן אמיתית לכנסת" (צילום: עטא עוויסאת)

 

בעקבות התנגדותו של ראש הממשלה להצעה, החלו השבוע חברי הכנסת דנון וקירשנבאום במהלך של החתמת 20 חברי כנסת כדי לקיים הצבעה שמית. בדרך זו, הם מקווים, יגרמו מבוכה לחברי הכנסת המזוהים עם הימין, ולא יאפשרו להם להתחמק מתמיכה בהצעה.

 

גם בארגוני השמאל מצפים בדריכות להצבעה על ההצעה השנויה במחלוקת. "ההצעה הזו היא חלק משורה של חוקים שמטפחים סתימת פיות והשתקת ביקורת", אמרו אמש בקרן החדשה לישראל. "זהו מהלך חמור שנועד לסמן 'אויב' מבפנים לצרכים פוליטיים. מחר תהא זו שעת מבחן אמיתית לכנסת, לדמוקרטיה הישראלית ולחברה הישראלית כולה".

 

במכתב נוסף ששלחה שורה של אנשי רוח ואקדמיה ליו"ר הכנסת ולשרים בכירים נכתב: "אנו החתומים מטה קובעים שזהו הרגע לעצור לפני תהום. זה זמן המעשים. אי אפשר עוד להסתפק בהימנעות, במלמול התנגדות, במס שפתיים לשלטון החוק ובהשפעה מבפנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באופוזיציה מזהירים: "נתניהו מנסה להרדים את השטח"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ פלסנר. "מרוץ צמוד לקראת ההצבעה"
צילום: גיל יוחנן
יוזמת ההצעה. ח"כ פאינה קירשנבאום
צילום: עטא עוויסאת
מתאמץ לגייס רוב. ח"כ דני דנון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים