שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: אבי מועלם

  המתמחים: למה הם מורדים? כל הסיבות

  המתמחים דורשים עד שש תורניות בחודש - ההסכם קובע שהם ימשיכו לבצע הרבה יותר. המתמחים דורשים העלאת שכר של 50% - ההסכם קובע שהם יקבלו הרבה פחות. על רקע מרד המתמחים הגובר בדקנו על מה הם מוחים ועד כמה גדול הקרע

  ההסכם שגובש בין ההסתדרות הרפואית לבין האוצר, והוצג אתמול (ג') לרופאים בבתי החולים ברחבי הארץ, העלה את חמתם של המתמחים - שהחליטו במחאה לנטוש את מחלקות בתי החולים, גם היום. לטענתם של המתמחים ההסכם לא רק שאינו מביא לשיפור של ממש במערכת הבריאות הציבורית, אלא גם לא משפר את תנאי עבודתם של הרופאים, ובעיקר של הרופאים המתמחים. ההסתדרות הרפואית, לעומת זאת, טוענת כי מדובר בהסכם טוב וכי הם כלל אינם מבינים את הסיבה למחאה.

   

   

  כדי לעשות סדר בדברים השוונו את עיקרי ההסכם, כפי שהוצגו בפרסומים שדלפו מהדיונים החסויים, לבין טענותיהם של הרופאים המתמחים. האם אכן יש סיבה למחאה? את זה אנחנו משאירים בידיכם להחליט. 

   

  שעות תורנות

  כיום מבצעים הרופאים המתמחים שמונה עד 12 תורנויות בחודש, כשכל אחת נמשכת 26 שעות ויותר ברציפות, זאת בנוסף לשישה ימי עבודה בשבוע.

   

  המתמחים דורשים: הפחתה במספר התורנויות על פי התקנים שנקבעו בהסכם הקודם, לפיהם רופא לא יבצע יותר משש תורנויות בחודש. בנוסף הם דורשים להפחית את מספר שעות התורנות.

   

  ההסכם קובע: מספר התורנויות לא ישתנה. נקבע כי תהיה שאיפה לקצץ לשש תורנויות בחודש בתוך שלוש שנים. בנוסף, מתמחים בכירים יאלצו לבצע תורנויות של 26 שעות ומעלה, לפחות פעמיים בחודש, עד גיל 47 או עד חמש שנים מסיום ההתמחות.

   

  תקנים

  גם כאן מדובר בנושא מרכזי במאבק. מאז שנת 1977 לא שונו התקנים במדינת ישראל, מה שהוביל למחסור אדיר במיטות אשפוז וברופאים ומביא לעומסים ניכרים על המערכת. חולים מעורטלים השוכבים במסדרונות ובחדרי האוכל במחלקות הם כבר מחזה שכיח בכל מחלקה - בייחוד בימי החורף.

   

  מצב התקינה החמור הביא לכך שהתפוסה ברוב המחלקות עולה על 100%. מאחר שגם היחידות לטיפול נמרץ עמוסות עד אפס מקום, מאושפזים חולים מונשמים רבים גם במחלקות הרגילות, ללא תנאי סטריליות נאותים או השגחה מקסימלית נדרשת. החסר האדיר בתקנים מביא לכך שחולים משוחררים מוקדם ככל האפשר מאשפוז, עוד בטרם הבריאו, כדי לפנות את המיטות לחולים אחרים.

   

  כיום חסרים במערכת הבריאות כ-2,500 תקנים (כלומר מיטת אשפוז עם הציוד הנדרש וצוות רפואי הכולל גם רופאים). ברור לכל כי הוספת התקנים הנדרשת תביא גם להפחתת עומס העבודה, להפחתת מספר התורנויות ושעות התורנות ולשיפור השירות הרפואי.

   

  המתמחים דורשים: תוספת מיידית של 1,000 תקנים כעת והוספת תקנים גם בשנים הבאות.

   

  ההסכם קובע: תוספת של 650 תקנים בלבד.

   

  שכר

  שכר הרופאים בישראל הוא מהנמוכים בעולם המערבי. רופא סטאז'ר משתכר

  השוואת שכר הרופאים למגזרים אחרים
  המקצוע שקלים לשעה
  רופא סטאז'ר 22
  רופא מתמחה 25
  אחות לאחר תום הלימודים 32
  מתדלק 33
  עובד סוציאלי 34
  אחות בכירה 45
  מלגזן 40
  עוזרת בית 50

  כ-22 שקלים לשעה, רופא מתמחה כ-25 שקלים לשעה. תורנויות ושעות נוספות אינן מחושבות לקרנות הפנסיה.

   

  המתמחים דורשים: העלאת שכר של 50%.

   

  ההסכם קובע: העלאת שכר של כ-4.5% בשנה, ובסך הכל תוספת שכר בגובה 36%, שתתפרס על פני שמונה שנים.

   

  שעון נוכחות

  האוצר לא ויתר ודרש מהרופאים להסכים לשעון נוכחות, אלא שבמסגרת שעון שכזה קבע האוצר גם כי רופאים שישארו מעבר לשעות העבודה, כפי שקורה כמעט בכל יום, או רופאים שיוזעקו לבית החולים או

  יתנו מענה טלפוני מעבר לשעות העבודה - לא יקבלו כל תוספת שכר. דהיינו שעון הנוכחות נועד רק כדי לוודא שהרופאים הבכירים אינם נוטשים את המחלקה לעבודות פרטיות, בטרם הסתיים יום העבודה.

   

  המתמחים דורשים: חתימה על שעון נוכחות בתנאי שישולמו שעות נוספות במקרה של עבודה מעבר לשעות היומיומיות.

   

  ההסכם קובע: הרופאים יחוברו לאפליקצייה בטלפונים החכמים, שהיא מעין "צמיד אלקטרוני", שתזהה את מיקומם וכך ידווח על נוכחותם בבית החולים. עם זאת, הרופאים לא יקבלו תוספות על שעות עבודה נוספות.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחאת המתמחים. דורשים לא לבצע יותר משש תורנויות בחודש
  צילום: אמיר לוי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים