שתף קטע נבחר

ח"כ רותם נגד ארגוני השמאל: 'משקרים ומלשינים'

נתניהו מנסה לגייס את השרים להצביע נגד יוזמת ישראל ביתנו, לבחינת פעילותם של ארגונים "שמשתתפים בדה-לגיטימציה של צה"ל". ניצן הורוביץ לקירשנבאום: "שלי נעלייך מעל רגלייך". שידור חי מהמליאה

שבוע וחצי לאחר אישור חוק החרם בכנסת - שוב חברי הכנסת צריכים להכריע היום (ד') בעניין שנוי במחלוקת. הפעם זו ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל, שתעלה בהמשך להצבעה.  במהלך הדיון שגרר ויכוח סוער בין ימין ושמאל יצא ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) נגד ארגוני השמאל. "הם משקרים, הם מלשינים, הם מביאים אינפורמציה לא אמיתית והם מביאים נזק למדינת ישראל", אמר. ynet מעביר את הדיון וההצבעה בשידור חי.

 

באדיבות ערוץ הכנסת

 

הוא הסביר: "אני מדבר על ארגונים שמקבלים מימון ממדינות זרות כדי ליצור מצב לא נוח למדינת ישראל. אותן ממשלות זרות שתומכות בבנייה ביהודה ושומרון צריך לחקור אותן".

 

ח"כ רותם פנה לחברי הכנסת מהצד השמאלי של הקשת הפוליטית ואמר: "אל תשלו את עצמכם שאתם מגנים על דמוקרטיה או זכויות אדם, אם אין מה להסתיר, אז בואו נשים את זה תחת השמש. שכולם ידעו מי המממן, שאזרחי ישראל יוכלו לדעת מי מלשין על חיילי צה"ל לגופים בינלאומיים. זה לא עניין של שמאל וימין - זה עניין של הגנת המדינה".

 

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע למליאה ולוחץ על השרים להצביע נגד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל, בעוד שחברי הכנסת מהשמאל תקפו מעל במת הנואמים את ההצעה.

 

ההצעה להקמת ועדות החקירה הפרלמנטריות הוגשה בשני חלקים על ידי ח"כ דני דנון (ליכוד) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). ההצעה של דנון מבקשת להקים ועדות חקירה שיבחנו את מעורבותן של ממשלות זרות במימון ארגוני שמאל ישראליים ואת הליך רכישת הקרקעות על ידם, קירשנבאום דורשת לחקור את פעילותם של ארגונים ישראליים, שלטענתה נוטלים חלק בתהליך הדה-לגיטימציה נגד צה"ל.

 

"אני לא רוצה ועדת חקירה כמו במשטרה, אני רוצה חקירה מהמילה 'מחקר', לבדוק", הסבירה ח"כ קירשנבאום מעל דוכן הנואמים בכנסת. "אני כבר ניצחתי, כי אנחנו מדברים היום על היוזמה, ואנחנו נמשיך לדבר עליה עד שתבינו שאני הצודקת".


לבני, היום בכנסת. "נתניהו מנצל את הבידוד" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, תקפה את היוזמה: "רוח רעה מנשבת בארץ מבית היוצר של קואליצית נתניהו. מעבר להיותה אנטי-דמוקרטית היא גם פוגעת באינטרסים של מדינת ישראל. נתניהו מנצל את הבידוד שישראל נתונה בו".

 

גם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) תקף בחריפות את ההצעה וסיפר כי חברותו באגודה לזכויות האזרח היא "אחד הדברים שאני גאה בהם. אני אומר לח"כ פאינה קירשנבאום: תזמני אותי לחקירה ואני אספר לך על הארגונים האלה. שלי נעלייך מעל רגלייך כשאת מדברת על הארגונים האלה. שום דבר ממה שתעשי לא ישווה לתרומתם. חבורת חוצפנים, עזי מצח וגסי רוח. בושו לכם. אתם עושים מעשה שאין לו כפרה".

 

בתגובה לשאלת ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד): "ממה יש לך לפחד? למה הפחד שיבדקו?", ענה ח"כ הורוביץ: "אני מפחד? ממי אני אפחד? ממך....? מי את בכלל שאני אפחד ממך?"

 

"זה ייגמר בדם"

חברתו של ח"כ הורוביץ לסיעה, ח"כ זהבה גלאון, טענה בנאומה כי "הימין בכנסת הזו החליט להניף גרזן על הדמוקרטיה הישראלית. אף ארגון שמאל לא פגע בלגיטימיות של מדינת ישראל כמו שפגע בה הכיבוש המתמשך. תקשיבו לקולות בחו"ל. אנחנו מתביישים בממשלה הזאת", אמרה חברת הכנסת תוך שהיא מזהירה: "אם ראש הממשלה לא ישים סוף להצתה - זה עלול להיגמר בדם".


הורוביץ, היום בכנסת. "חבורת חוצפנים" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ח"כ איתן כבל (העבודה) אמר כי "אין דרך אחרת להתייחס למה שאתם עושים פה, שבוע אחר שבוע. אלא כבדיחות הדעת. זה מקומם, אתה חי במדינה שאתה מפחד לדבר. אני צריך קשרים איתכם, אני חי במדינה שאני צריך אישור לחיות כאן, לנשום כאן. איזה מין דבר זה? האם אינכם מבינים עד כמה פתטים אתם? מי שם עליכם?", שאל כבל.

 

בהמשך הדיון, תקף גם חברו למפלגה, ח"כ יצחק הרצוג את ההצעה: "הפשיזם לא רק שלא מלחך בשולי המחנה, הוא כבר מצא לו ביטוי ושורשים במרכז. כנסת ישראל הפכה לבמה ואולפן של תוכנית ריאליטי מהסוג הרדוד ביותר, בו מתחרות ישראל ביתנו והליכוד". הוא מתח ביקורת על עצם קיום הדיון ואמר כי "ברחבי הארץ הולכת ומתעצמת מחאת האהלים. כיכר תחריר של נתניהו. ובמה מתעסקת היום כנסת ישראל? ועדות חקירה להגבלת חופש הביטוי. האיוולת טופחת לנו בפרצוץ".

 

"צביעות, דמגוגיה וסיסמאות" 

בתגובה לנאומים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, אמר ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) כי מדובר ב"הרבה צביעות והרבה דמגוגיה. שמענו הרבה סיסמאות מגובות בפאשיזם וגל עכור. חברי קדימה, לכם לא אכפת לדעת מי מנסה לעצור את חברת הכנסת לבני כל פעם שהיא מגיעה לאנגליה באשמת 'עופרת יצוקה'? לכם לא אכפת לדעת מי מממן את גורמי הדה-לגיטימציה?", שאל ח"כ אלדד.

 

מנגד, אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בנאומו כי "הפאשיזם מרים ראש, מנצח, פוגע בכל חלקה טובה, זורע הרס, מדון, גזענות, מחשבה טוטאליטרית. הזמן הוא הזמן השחור, שחור משחור, שחור כמו אותה משטרת מחשבות שמבקשים להקים הדוכסית פאינה ושרלוק דנון". הוא המשיך לתקוף את חברי הכנסת מהימין, וטען כי "לא ירחק היום שתתנקשו בשופט".

 

ח"כ טאלב א-סאנע הוסיף ויצא נגד ליברמן שתומך מאוד בהצעה: "שר החוץ הוא אדם מסוכן והוא סכנה לדמוקרטיה. אחרי שהספיק להפציץ את איראן ואת סכר אסואן, החל במלחמתו נגד הדמוקרטיה ובית המשפט העליון".

 

אמש, אחרי שנתניהו הודיע על התנגדותו, פנה ח"כ דנון באופן אישי לחברי כנסת רבים, לשרים ולפעילי שטח מרכזיים בליכוד, כדי להפעיל לחץ על השרים ולגרום להם להגיע להצבעה ולתמוך בהצעה. בתוך כך, הודיע השר יוסי פלד כי ייעדר מההצבעה מכיוון שהתבקש לייצג את הממשלה בטקס לזכר חללי חטיבת הנח"ל בפרדס חנה. 

 

בארגוני זכויות האדם טענו ש"ההצעה הזו היא חלק משורה של חוקים שמטפחים סתימת פיות והשתקת ביקורת", כדברי אנשי הקרן החדשה לישראל.

 "זהו מהלך חמור שנועד לסמן 'אויב' מבפנים לצרכים פוליטיים. זו שעת מבחן אמיתית לכנסת, לדמוקרטיה הישראלית ולחברה הישראלית כולה".

 

במכתב נוסף ששלחו אנשי רוח ואקדמיה ליו"ר הכנסת ולשרים בכירים נכתב: "אנו החתומים מטה קובעים שזהו הרגע לעצור לפני תהום. זה זמן המעשים. אי אפשר עוד להסתפק בהימנעות, במלמול התנגדות, במס שפתיים לשלטון החוק ובהשפעה מבפנים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קירשנבאום. "חקירה מהמילה מחקר"
צילום: נועם מושקוביץ
מליאת הכנסת. הכרעה בעניין שנוי במחלוקת
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו. התנגדות צפויה
צילום: נועם מושקוביץ
הרצוג. "אולפן ריאליטי רדוד"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים