שתף קטע נבחר

בעיית הדיור: נתניהו כינס דיון עם שטייניץ ואטיאס

רה"מ לוחץ על שרי האוצר והשיכון להגיע להסכמות, בעיקר סביב דרישת אטיאס מהאוצר להקלות בשיטת "מחיר למשתכן". 60% מהדירות במסלול זה מיועדות למשפחות מרובות ילדים. גורם במשרד השיכון: הדירות לא נמכרות רק לחרדים, אלא גם למשפחות מהמגזר הערבי. הדיון הסתייים ללא תוצאות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס הערב (ד') לפגישת חירום את שר השיכון, אריאל אטיאס, ואת שר האוצר, יובל שטייניץ, כדי ללחוץ על השניים להגיע להסכמות סביב צעדים נוספים שהציע משרד השיכון לטיפול בבעיית הדיור. הדיון הסתיים ללא תוצאות.

 

 

בראש ההצעות שיידנו אצל נתניהו עומדת דרישה של אטיאס מהאוצר לאשר הפחתה של 50% במחירי המינימום במכרזי קרקע מדינה בשיטת "מחיר למשתכן" שבה הקבלן הזוכה הוא זה שמציע את המחיר הנמוך ביותר בו הוא מסכים למכור דירות על השטח שנמכר.

 

60% מהדירות במסלול דיור למשתכן, מיועדות למשפחות מרובות ילדים (4 ומעלה). בתגובה לטענה כי אטיאס דואג למגזר החרדי, אמר גורם במשרד השיכון כי חלק מהדירות במסלול הזה נמכרו בעבר בפועל למשפחות יהודיות לא חרדיות ולמשפחות ערביות, ולא רק לחרדים.

 

ההערכות שנשמעו לקראת הפגישה היו כי כבר הערב יוסכם על הצעדים שיאפשרו שחרור כ-25 אלף דירות למכירה במחירי "הפסד" של המדינה כדי לעודד בנייה גם לאוכלוסיות חלשות כלכלית.

 

ההחלטה צפויה לאפשר ליזמים להפחית משמעותית את מחיר הדירות בפרויקטים שיבנו. עד כה היה מחיר קרקעות אלה יקר משמעותית ממחיר הקרקע במכרזים רגילים, שבהם נמכרת קרקע מדינה למרבה במחיר והאוצר מתיר לקבוע מחיר מינימום של 50% מגובה הערכת השמאי.

 

בחודשים האחרונים ירד משמעותית מספר היזמים שהיו מוכנים לשלם יותר משווי השטח שקבע השמאי הממשלתי. משום כך נכשלו מכרזים רבים מסוג "מחיר למשתכן", בעוד שהתממשותם של מכרזים רגילים היא כמעט ודאית. הטענה של משרד השיכון היא שהאוצר פועל למקסם את מחיר הקרקע, אף שבמכרזים "רגילים" הוא נאלץ להסכים כבר מזמן למכירת קרקעות במחיר נמוך מהערכת השמאי. ב־2010 הסתכמו הכנסות המדינה ממכירת קרקעות ב־6 מיליארד שקל.

 

אטיאס הצהיר בימים האחרונים כי אם יוכל לקבל אישור להפחתת מחיר הקרקע המינימלי שקובע השמאי, הוא ישווק השנה קרקעות ל־25 אלף דירות, וההערכה היא כי חלקן ייבנו להשכרה. בהמשך ישקול משרד השיכון להוציא מכרזים על קרקעות בגליל־ים ליד הרצליה ובמתחם גלילות.

 

ביוני האחרון כבר זכה שר השיכון לגיבוי ראש הממשלה, כשנתניהו כפה על האוצר לאשר את תוכנית אטיאס לסבסוד 100 אלף שקל מהחזרי המשכנתא של זוגות צעירים בפריפריה.

 

בתחילת השבוע פרסם משרד השיכון מכרזים לקרקעות ל־6,900 דירות, ולראשונה הכריז ש־1,000 מהן יהיו דירות להשכרה באמצעות "מכרז הפוך", שלפיו הזוכה יהיה מי שיציע את דמי השכירות הנמוכים ביותר לדירות שיבנה.

 

במכרזי "מחיר למשתכן" דורשת המדינה מהיזמים לבחור מסלול של "דיור בר־השגה": בניית דירות גדולות של 4 חדרים או יותר שיימכרו ל"זכאי משרד השיכון", או מכירת אחוז קבוע מראש מהדירות בשוק החופשי תוך התחייבות לבנות דירות של עד 3 חדרים.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין


פורסם לראשונה 20/07/2011 19:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: גיל יוחנן
נתניהו ושטייניץ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים