שתף קטע נבחר

הח"כים הלכו לישון, רק 13 נשארו לדון בדיור

מחאת האוהלים? עצרת המונים? דקות אחרי שהכנסת סיימה את הדיון על ועדות החקירה לשמאל, הסתלקו הח"כים בהמוניהם מהמליאה. רק בודדים נשארו לדיון מנומנם במצוקת הצעירים, וסגן היו"ר טיבי שאל: "זו כזו טרחה?"

אחרי שעות של דיון מרתוני בהצעה לחקור את מקורות המימון של ארגוני השמאל, רק קומץ ח"כים נשאר הערב (יום ד') בכנסת לדיון במחאת האוהלים על מצוקת הדיור. "איפה כל חברי הכנסת שהיו כאן רק לפני כמה דקות?", שאל סגן יושב ראש הכנסת, אחמד טיבי, ותהה לאן נעלמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

 

בשתי ההצבעות על החקירה למקורות המימון של ארגוני השמאל, שנפלו במליאה אחרי דיון שנמשך מאז אחר הצהריים, נכחו בכנסת 85 ח"כים. עם העלאת נושא מחאת האוהלים, נותרו בה רק 13 מנבחרי הציבור.


סוגרות את הבסטה. ח"כ קירשנבאום הולכת הביתה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הדיון הלילה נערך אחרי שכמה ח"כים הציגו הצעה לסדר בנושא מחאת הצעירים. מלבד ח"כ טיבי נכחו בישיבה דב חנין (חד"ש), זהבה גלאון (מרצ), ניסים זאב (ש"ס), איתן כבל (העבודה), אילן גילאון (מרצ), אריה אלדד (האיחוד הלאומי), אברהם מיכאלי (ש"ס), נחמן שי (קדימה), מסעוד גנאים (רע"מ-תע"ל), מוחמד ברכה (חד"ש), אורי מקלב (יהדות התורה) ומגלי והבה (קדימה).

 

"מול המחזה הלא מכובד של מליאה שהתרוקנה בנושא שכל כך מעניין את הציבור אני רוצה לומר שהיה ראוי ששר האוצר יהיה פה, היה ראוי שראש הממשלה יהיה פה, שר השיכון היה צריך להיות פה", אמר ח"כ טיבי, שניהל את הישיבה. "וזה לא שהם היו צריכים להטריח את עצמם. כולם היו כאן רק לפני מספר דקות".

 

חוטובלי: לחלק אדמות לחיילים משוחררים

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) הייתה הראשונה לנאום על מחירי הדירות: "המאבק הציבורי הזה קיבל איזשהו דימוי של מאבק ציבורי מפונק, כי כביכול עומדים הצעירים ואומרים 'אנחנו רוצים לגור בתל-אביב'. אומרים להם 'לכו תגורו בפריפריה'. מי שבדק מחירי דירות בפריפריה יודע שזוג צעיר לא יכול לקנות דירה גם בפריפריה. מדובר בסכומים שלא באים ברגל.

 

"כשאני חושבת על הארץ הקטנה שלנו - אני חושבת על הנגב והגליל, שמיושבים ברגל גסה בפורעי חוק שמשתלטים על אדמות המדינה שלנו. אני אומרת שהמדינה תיתן אדמות בחינם בנגב והגליל. חלקו קרקעות בחינם לאנשים שרוצים להתיישב בנגב והגליל, התנו אותם כמשרתים נאמנים של המדינה הזאת - חיילים משוחררים, עושי שירות לאומי. לכל יהודי צריכה להיות חלקת אדמה בארץ הזאת".


לילה במליאה. "מחזה לא מכובד" (צילום: ערוץ הכנסת)

 

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, דיבר בשם שר השיכון: "עד להקמת הממשלה הנוכחית שווקו רק 30 אלף יחידות דיור, כאשר היו מחסור בקרקעות, ריבית נמוכה ועלייה במחירים. הממשלה מטפלת בשלל כלים כדי להקל על מצוקת הדיור, זה לוקח

זמן, אבל נראה שאנחנו בדרך הנכונה... מדובר בתהליכים שמבוצעים ומשנים את השוק".

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) העלה את נקודת המבט הערבית של מצוקת הדיור. "אני רוצה להביע הזדהות עם שוכרי הדירות. אני מקנא שיש משבר, אני מקנא במאבק הזה. בקרב הציבור הערבי אין משבר דיור כי אין דיור. השפה היחידה שהממשלה משתמשת בה בקרב הציבור הערבי היא שפת הדחפור. גם כשאנשים על אדמתם הפרטית מנסים להרים ראש כדי שתהיה להם קורת גג, הם נתקלים בביורוקרטיה ובחוסר מתן אישורי בנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המליאה בשעות הערב המוקדמות
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו. עזב את המליאה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים