שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

שיא חדש במחאה: מתמחים במאיר שובתים רעב

מתמחים בבתי חולים מנסים לעקוף את צווי המניעה בדרכים שונות. במאיר הסתובב מתמחה עם שלט "אתה מקבל טיפול מרופא עייף, מתוסכל ושובת רעב". בשלוותה הכריזו ש"עקב מצוקה נפשית מתמשכת ומתגברת אנו פונים לחדר המיון". בשיבא הסבירה רופאה אסמטית: "לא יכולה להמשיך לתפקד"

מחאת הרופאים המתמחים מגיעה לשיא, על אף פסיקת בית המשפט: המתמחים בבתי החולים החליטו הבוקר (יום ה') לנקוט ביוזמת מחאה עצמאית וחדשה, במטרה לעקוף את צווי המניעה ולא להתייצב לתורנויות. בבתי החולים שיבא בתל השומר, בילינסון בפתח תקווה ומאיר בכפר סבא, המתמחים אשפזו את עצמם בחדרי המיון כדי ליצור עומסים.

 

לאחר זמן מה הודיעו המתמחים בבית החולים מאיר כי הם שבים לעבודה, אך פותחים בשביתת רעב. כמה מהם התייצבו במשרדי הנהלת בית חולים כשהם נושאים על גופם שלטים עליהם נכתב: "שומר חוק, שובת רעב". עשרות רופאים ומתמחים אחרים נטשו את המחלקות, התיישבו על הרצפה בכניסה לבית חולים כשעל גופם מדבקה עם הכיתוב "רופא שובת רעב".

 

אחד המתמחים, ד"ר אריאל מרגוליס הסתובב בבית החולים עם שלט שעליו נכתב: "אתה מקבל טיפול מרופא עייף, מתוסכל ושובת רעב". לדבריו, החולים ימשיכו לקבל טיפול, ולא יהיו קורבנות של המחאה. "אנחנו שומרים חוק, ממשיכים לטפל בחולים, אך יחד עם זאת אנחנו שובתים רעב. במידה ורופא, עקב שביתת הרעב, יתייבש או יתמוטט, הוא יצטרך אשפוז".


ממשיכים לטפל בחולים, אבל שובתים רעב. ד"ר מרגוליס (צילום: עידו ארז)

 

ד"ר מרגוליס הכחיש שמדובר בשביתה איטלקית, "אין שום חולה שמגיע לבית החולים והטיפול שלו מתעכב יותר מאשר ביום רגיל". לדבריו, אנחנו לא מבינים מדוע נתניהו לא פועל בנושא הזה. נמשיך לעבוד עד שנתמוטט ונתאשפז".

 

בין הרופאים המוחים במאיר הייתה הסטאז'רית שירה גרינפלד שנמצאת בחודשי הריון מתקדמים. היא אמנם איננה שובתת רעב אך בחרה לשים שלט על גופה עליו נכתב: "רוצה להיוולד לרפואה טובה יותר".

 

בבית החולים הפסיכיאטרי שלוותה המתמחים הגיעו לעבודה כרגיל, אבל מסרו כי "עקב מצוקה נפשית מתמשכת ומתגברת אנו פונים לחדר המיון לצורך בדיקה פסיכיאטרית". במקביל, דיווחו מתמחים על "מצוקה נפשית" גם בבית החולים הפסיכיאטרי בנס ציונה. גם בבית חולים פרדסיה (לב השרון) חשו במצוקה דומה. 


מתמחים רבים "לא חשו בטוב", בית החולים שיבא (צילום: דודו אזולאי)

 

בבית החולים שיבא יצרו המתמחים "שלא חשו בטוב" עומס בעמדת הקבלה למיון. "אני אסמטית ויש לי התקפים לעתים קרובות, השיעול מציק לי", הסבירה ענבל מרחום, אחת המתמחות שבאה למיון. "במשמרת האחרונה העומס היה כה גדול עד שמצאתי עצמי עם מסכת אינהלציה, לא יכולה להמשיך לתפקד",

הסבירה. "לכן הגעתי לכאן ואני בדרך לצילום חזה".

 

בכירי בית החולים הגיעו למיון וביקשו מהמתמחים לשוב למחלקות ולהמשיך להיאבק בכלים שנהגו בהם עד כה. דניאל לנצברג, מתמחה בגניקולוגיה ונשים, אמר כי "יש מתמחים רבים שלא חשים בטוב, הם עייפים, חלשים ולא יכולים לטפל בחולים. אני קורא לכולם לחזור למחלקות אך אם יש כאלה שלא חשים בטוב, שיעברו למיון וייבדקו". המתמחים קראו לעם ישראל להצטרף למאבק: "אנחנו נלחמים על העתיד שלכם והשרות שלכם".

 

"עומסים קבועים במיון בשל חוסר תקנים"

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, התמונה הייתה דומה. עשרות מתמחים צבאו על עמדתה קבלה של המיון ומילאו טפסי הרשמה לבדיקה.


מתמחים בבית החולים שערי צדק. "עייפים" (צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר עמותת המתמחים מרש"ם, ד"ר יונה ויסבוך, אמר לנוכחים כי המחאה תימשך עד אשר יימצא פתרון מלא. "אנחנו קוראים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב. אנחנו מזדהים עם העומסים הקבועים בחדר המיון שקיימים בשל חוסר התקנים ובמחסור ברופאים, ולכן אנחנו פועלים פה באקט המחאה הזה".

 

הוא הוסיף כי המתמחים לא יעכבו טיפול קריטי בחולים, אך ציין כי "המצב הקיים הוא שמוביל לאסונות בקרב חיי אדם. לכן, נמשיך עם אקט המחאה למען הציבור". לדברי ויסבוך, המתמחים ממשיכים בצעדים למען איגוד משלהם, וגם התפטרות המונית "הינה אופציה רצינית".


עומסים קבועים בחדרי המיון בבתי החולים, בילינסון (צילום: אביאל מגנזי)

  

בבית החולים יוספטל באילת הורה ועד העובדים למתמחים ולרופאים לחזור לעבודה בעקבות צווי המניעה שהוצאו אמש. יו"ר ועד הרופאים בבית החולים, ד"ר יוסף ויצ'ילבסקי, הביע תמיכה בדרישות עמיתיו אך הדגיש כי הצוות הרפואי במוסד מכבד את צווי המניעה. "ועד הרופאים מביע תמיכה מלאה בדרישת הרופאים מומחים ומתמחים כאחד, לתיקון מצב הרופאה הציבורית בישראל מחד, ומאידך, לשיפור מידי של המשכורות המביישות של הרופאים", הוא הדגיש. 

 

רופאים נגד יו"ר ההסתדרות הרפואית: "אתה מפלג"

מוקדם יותר תקפו רופאים את יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, שבא להסביר את עמדת הארגון בכנס בבית החולים איכילוב בתל אביב, אולם רופאים בקהל האשימו אותו כי הוא מפלג את השורות. "אנו המומחים נהפוך לראש המאבק כי זה לא רק מחאה של המתמחים", אמר אחד הרופאים בקהל. "יש פה צבא שלם להחריף איתו את המלחמה. אתה מפלג את השורות ואמור להיות המנהיג שלנו".

 

ד"ר אידלמן השיב להם כי "הצעדים מהיומיים האחרונים החלישו אותנו. תצעקו כמה שאתם רוצים". בנאומו ניסה יו"ר ההתסדרות הרפואית להפנות את החצים בחזרה לעבר הממשלה, וטען כי "הגורמים הממשלתיים פועלים כמו ברומא - הפרד ומשול". במהלך נאומו חלק מהרופאים נרדמו, כנראה לאחר משמרות ארוכות.


"צבא שלם להחריף איתו את המאבק". הכנס באיכילוב (צילום: עופר עמרם)

  

אמש בסביבות חצות, הוציאה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, צווי מניעה לפעולות המחאה של הרופאים המתמחים, וקבעה שפעולותיהם נחשבות לשביתה בלתי חוקית. "כל פעולה שאינה בתוך פעולות ההסתדרות הרפואית תיחשב כבלתי חוקית ובלתי מוגנת",

היא קבעה.

 

ההחלטה התקבלה לאחר שאתמול הגיעה מחאת הרופאים לשיאה, כשרופאים רבים ברחבי הארץ, מתמחים ולצדם גם מומחים, נטשו את מחלקותיהם ויצאו להפגין. מרביתם התייצבו מול בניין ההסתדרות הרפואית ברמת-גן ומחו על ההסכם המתגבש עם האוצר, למרות שהמשא ומתן פוצץ.

 

היום מתכוונים המתמחים לפעול בעיקר במישור המשפטי, כדי לבטל את צווי המניעה. יניב יוגב, מנכ"ל עמותת מרש"ם, המאגדת את המתמחים, אמר כי הם יקראו למתמחים "לעשות מאמץ ולהחתים עוד 200-300 חברים שיצטרפו, ואז נגיע למספר החברים שיאפשר לנו להפוך לארגון היציג של המתמחים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, מיטל יסעור בית-אור, רענן בן צור ואהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוצרים עומס במיון בשיבא
צילום: דודו אזולאי
צילום: אבישג שאר ישוב
גם ברמב"ם אסיפת מחאה הבוקר
צילום: אבישג שאר ישוב
אסיפת רופאים בבני ציון בחיפה
צילום: אירית וירנסקי
"שומרים חוק, שובתים רעב", בי"ח מאיר
צילום: עידו ארז
נרשמים למיון בבילינסון
צילום: אביאל מגנזי
מומלצים