שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורם מדיני: ייתכן שישראל תביע צער בפני טורקיה
  למרות התנגדותו העיקשת של יעלון, גורמים מדיניים הבהירו שראש הממשלה "מוכן להתפשרות מסוימת" שתביא לפיוס עם אנקרה. בינתיים, בפרקליטות הצבאית והיועץ המשפטי לממשלה גיבשו המלצה בעד התנצלות ישראלית
  למרות שהמשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, אמר שהסכם פיוס עם טורקיה הוא דבר בלתי אפשרי, בישראל ממשיכים להתלבט בשאלה האם להתנצל בפני הממשלה באנקרה על אירועי המשט לעזה בשנה שעברה. גורמים מדיניים בירושלים הבהירו אמש (יום ה') שראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא קיבל החלטה בנושא וכי יפעל בהתאם ל"אינטרס הלאומי".

   

  דבריהם של הגורמים המדיניים באו בעקבות התנגדותו החד משמעית של יעלון להתנצלותה של ישראל ולתשלום פיצויים מצדה, מה שיוביל לפיוס עם טורקיה. בתדרוך עם כתבים זרים אמר המשנה לראש הממשלה כי לנוכח התעקשותו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן לקבל התנצלות, פיצויים וכן הודעה ישראלית על הסרת הסגר מעל עזה, אין סיכוי להגיע להסכם עם הטורקים לפני ה-27 ביולי, המועד המתוכנן לפרסום דו"ח פאלמר, שמבקר בחריפות את אנקרה.

   

  במקביל, בפרקליטות הצבאית ואצל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התגבשה המלצה בעד התנצלות ישראלית, מתוך הערכה כי התנצלות כזו תבלום את האפשרות שנגד חיילי צה"ל יוגשו בעתיד תביעות במדינות
  זרות.

   

  עם זאת, גורמים מדיניים ציינו כי העמדה המשפטית לא בהכרח מעידה על המשך צעדיה של ישראל. "בודקים כעת את כל האפשרויות, וראש הממשלה נכון לפשרה מסוימת, אם יובהר כי אמירה שלו בנושא תבטיח את סוף הפרשה בכל הרמות".

   

  בינתיים, שר הביטחון ברק ממשיך להפעיל לחץ כבד כדי להביא לסיום הפרשה ולהשיב את יחסי ישראל טורקיה למסלולם. אולם, גורמים ביטחוניים ציינו כי "אין כרגע שום הצעה מגובשת. יש דיונים בתוך המערכת בישראל, ובמקביל גם בצינורות המדיניים מול טורקיה".

   

  גורם מדיני אחר הוסיף: "אנחנו בתקופה של ספינים, ושום דבר לא ברור. אם לא תהיה התגמשות טורקית, ישראל תתמוך בפרסום דו"ח פאלמר. כעת מחפשים נוסחה להצהרה ישראלית. ייתכן שיהיה ניסוח שיבהיר כי ישראל מתנצלת ומצערה על האירועים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעלון. מתנגד
  צילום: אוהד צויגנברג
  נתניהו. מתלבט
  צילום: גיל יוחנן
  ארדואן לוחץ
  צילום: AFP
  מומלצים